Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Susanne PAUL's MOVE String Quartet: Short Stories /2018/

Air; Shake It Off; Push; Iceland; Mirror Mirror; Horse; Herancas; Andi Said; Turn Back Never; Believer.

Inicjatorem projektu Susanne Paul's Move String Quartet oraz kompozytorem materiału wypełniającego album "Short Stories" jest wiolonczelistka Susanne Paul. Wraz z nią kwartet tworzą: znany z płyt takich wytwórni jak ECM i ACT, skrzypek Gerdur Gunnarsdottir z Islandii, altwiolistka Marie-Theres Hartel oraz znany z współpracy m.in. z Lee Konitzem, Albertem Mangelsdorfem, Joeyem Baronem i Markusem Stockhausenem, portugalski kontrabasista Carlos Bica. Album jest kolejną po albumie "El Camino" (2013) płytą, na której zespół prezentuje od kilku lat wypracowaną formułę łączącą estetykę kameralnej muzyki klasycznej z elementami jazzowej improwizacji.
O ile poprzedni album zjawiskowego kwartetu skłaniał się również ku estetyce muzyki flamenco i tanga, na "Short Stories" obcujemy z muzyką zdecydowanie bardziej skierowaną ku współczesnej muzyce kameralnej, silnie osadzonej w klasycznych ramach. Muzycy kwartetu wypracowali wyjątkowe wyczucie klimatu i nadzwyczajną intuicję w kreowaniu nachodzących na siebie partii i wewnętrznych reakcji zachodzących pomiędzy instrumentami.
Susanne Paul przygotowała 10 nowych fascynujących kompozycji, które z powodzeniem mogłyby posłużyć również jako muzyka ilustracyjna i filmowa. Krótkie, zwięzłe utwory emanują silnie zarysowaną melodyką, impresyjnym nastrojem i "tym czymś", co sprawia iż od "Short Stories" doprawdy trudno się oderwać. Piękne motywy, zachwycająca kolorystyka melodii i doskonałe brzmienie.
Coraz częściej w świecie muzyki jazzowej uwagę zwracają projekty, których instrumentarium oparte jest w znacznej mierze na instrumentach smyczkowych. Propozycja międzynarodowego kwartetu Susanne Paul w konfrontacji z podobnymi realizacjami, lśni wyjątkowym blaskiem.
Doskonała płyta!
Premiera 12 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

Susanne PAUL's MOVE String Quartet: Short Stories
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 253

program:
1. Air
2. Shake It Off
3. Push
4. Iceland
5. Mirror Mirror
6. Horse
7. Herancas
8. Andi Said
9. Turn Back Never
10. Believer

personel:
Gerour Gunnarsdóttir - skrzypce
Marie-Theres Hartel - altówka
Susanne Paul - wiolonczela
Carlos Bica - kontrabas

 

opis poprzedniej płyty Susanne Paul's Move Quartet:

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

wtorek, 10 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy