Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

SPIN CYCLE: Assorted Colors /2018/

Break Tune; Two Pan Man; Possum Dark; It's Alright With Me; Third Floor; Etosha; Roots; Affirmation; To The Puente; Mist; Fit Bit.

Scott Neumann to dziś jeden z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych nowojorskich perkusistów, mający za sobą współpracę z takimi znakomitościami jazzowej sceny jak choćby Dave Liebman czy Kenny Barron. Przełomem w karierze muzyka okazało się w 1988 roku wstąpienie do składu legendarnej Woody Herman Orchestra. Dziś perkusista ma za sobą nagranie ponad 40 płyt, oraz wiele projektów realizowanych z udziałem wybitnych amerykańskich artystów, jak choćby własne formacje Neumanna: kwartet Osage County z saksofonistą Samem Newsome, pianistą Davidem Berkmanem i basistą Benem Rubinem, czy Neu3 Trio z Michaelem Blake'm przy saksofonie i Markiem Heliasem przy kontrabasie. Drugą z formacji pamiętać możemy dzięki wyśmienitej płycie "Blessed" (2013) nagranej w New Jersey, a wydanej przez prestiżowy label Origin Records, a całkiem niedawno Scotta Neumanna usłyszeć mogliśmy w składzie tria prowadzonego przez basistę Marka Wade'a na albumach "Event Horizon" i "Moving Day".
Najnowsza propozycja Neumanna to album "Assorted Colors" firmowany nazwą Spin Cycle. To już druga płyta zrealizowana w tej konstelacji.
Kwartet ten perkusista założył wraz z współpracującym z nim od ponad 25 lat saksofonistą Tomem Christensenem w 2014 roku, a do składu zaproszeni zostali: gitarzysta Pete McCann i basista Phil Palombi. Muzycy wywodzą się ze ścisłej czołówki niezależnej sceny jazzowej Nowego Jorku i znani są z wielu albumów i muzycznych konstelacji z takimi postaciami jak Woody Herman, Joe Lovano, Lee Konitz, Toshiko Akiyoshi czy Maynard Ferguson. Gitarzystę Pete'a McCanna znamy z omawianych w tym miejscu płyt: Big Bandu Tony'ego Kadlecka "Around The Horn" (2014) i "Eleven Promises" (2016) wokalistki Elisabeth Lohninger.
Muzyka Spin Cycle to eklektyczna mieszanka rozmaitych nurtów jazzu, nasączona zarówno elementami funky jak free jazzu. Zastosowanie w instrumentarium gitary zamiast fortepianu uwalnia w kwartecie wyjątkową przestrzeń i możliwości tonalne.
Poza kompozycjami liderów składu: Christensena i Neumanna, w programie znajdziemy też ciekawie zaaranżowany przez pierwszego z wymienionych "It's Allright With Me..." Cole'a Portera.
Siłą tego albumu są doskonale dopasowane do temperamentu instrumentalistów premierowe kompozycje, pozwalające na rozwinięcie pełnego wachlarza możliwości kwartetu. Główne partie melodyczne należą do saksofonów (tenor i sopran) Toma Christensena, któremy wtóruje charyzmatyczna gra Phila Palombi. Gitarzysta zarówno doskonale wspiera saksofonistę, jak niejednokrotnie z powodzeniem przejmuje główne stery. Palombi potrafi skupić na swej grze uwagę typowym jazzowym frazowaniem ("It's Alright With Me", "Fit Bit"), ale też grać z niemal rockowym pazurem ("Possum Dark").
Obok dynamicznych utworów nasyconych wyrazistym rytmem i wyrafinowanymi harmoniami, znajdziemy też ujmujące stylowe ballady "Third Floor" i "Mist".
Do estetyki funky odwołuje się z kolei "Etosha" podsycana partiami gitary basowej i silnie zarysowaną perkusją, a "Affirmation" może wywoływać skojarzenia z klasycznymi dokonaniami Pata Metheny.
Z kolei "To The Puente" powstały po powrocie Scotta Neumanna z Kuby, to genialny przykład zetknięcia się wyrafinowanego jazzu z muzyką mambo.
Czerpiąc z estetyki bebopu, free jazzu, funku i soul, Spin Cycle wypracowali własną jakość i niepowtarzalne brzmienie. "Assorted Colors" to zgodnie z tytułem, prawdziwy przegląd rozmaitych kolorystyk i wpływów jakim ulegli Scott Neumann i Tom Christensen na drodze kreacji własnego muzycznego świata.
Premiera 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

  

SPIN CYCLE: Assorted Colors
CD 2018, Sound Footing Records

program:
  1. Break Tune
  2. Two Pan Man
  3. Possum Dark
  4. It's Alright With Me
  5. Third Floor
  6. Etosha
  7. Roots
  8. Affirmation
  9. To The Puente
10. Mist
11. Fit Bit

personel:
Tom Christensen - saksofony
Pete McCann - gitary
Phil Palombi - gitara basowa, kontrabas
Scott Neumann - perkusja

środa, 11 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz s

Polecane wpisy