Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Maciej FORTUNA: Iłła /2017/

Jesień w Poznaniu; Straszydlaczek; Sam na sam; Dziewczynka; W korytarzu; Jedwabny lsniący sznur; Modlitwa w tłoku; Chcę, abyś zginął; Urocznica; Jesienny żart; Jabłonie.

W 35-rocznicę śmierci wybitnej poetki Kazimiery Iłłakiewiczówny ukazał się wyjątkowy album. Trębacz i kompozytor Maciej Fortuna przygotował muzykę do kilkunastu jej wierszy, które na płycie śpiewa młoda wokalistka Kamila Salach. Płyta zatytułowana: "Iłła", dokumentuje projekt powstały na zamówienie Biblioteki Raczyńskich w ramach Festiwalu Frazy 2017. Starannie wydana płyta zawiera także książeczkę zawierającą biografię związanej z Poznaniem poetki, oraz wiersze. W nagraniach zrealizowanych pod koniec 2017 roku w studio Fortuna Music udział wzięli także: Dominik Mąkosa (fortepian), Roman Chraniuk (kontrabas) i Jakub Miarczyński (perkusja).
Kazimiera Iłłakowiczówna była postacią wyjątkową i bardzo tajemniczą. Wcześnie osierocona, wychowana przez krewnych poetka należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zagadkowa osobowość i nieprzewidywalność czyniły z niej osobę fascynującą, a jednocześnie trudną i skomplikowaną. Takie też są jej wiersze, których zestaw oprawiony muzycznie przez Macieja Fortunę poznajemy na tej stylowej płycie.
Nadanie wierszom Iłłakiewiczówny właściwego przekazu w formie nasyconych elementami jazzu piosenek, to sztuka niełatwa i wymagająca głębokiego wniknięcia w zaklęte w nich przesłanie. Maciej Fortuna po raz kolejny udowodnił, iż jego warsztat kompozytorski i aranżerski kryje w sobie ogromne pokłady kreatywności i inwencji. Otoczył się znakomitymi młodymi muzykami, którzy wraz z nim stworzyli skład doskonale sprawdzający się w tej konwencji. Wokalistka Kamila Salach dysponuje ciepłym głosem, pełnym kobiecej kruchości i wrażliwości. Jako podmiot liryczny sprawdza się w tym przypadku wyjątkowo przekonująco.
W większości mamy do czynienia z piosenkami nasyconymi wyrazistym rytmem i harmonią. Wyjątkiem jest tu częściowo melorecytowana przejmująca "Modlitwa w tłoku", złożona z kilku części w formie stylowej mini suity, oraz bardzo rozbudowana instrumentalnie "Urocznica". To zarazem zdecydowanie jedne z najciekawszych fragmentów całej płyty.
Większość utworów ozdobiona jest stylowymi partiami trąbki. Jednak także pozostali instrumentaliści niejednokrotnie serwują nam ciekawe solówki, zgrabnie wplecione w piosenkową konwencję. Duże wrażenie robi wyeksponowana rola perkusji Jakuba Miarczyńskiego, w dużej mierze ożywiająca melancholijny klimat utworów.
Każdego roku Maciej Fortuna zaskakuje nas rozmaitymi projektami. Warto wspomnieć, iż całkiem niedawno trębacz, kompozytor i producent muzyczny zmierzył się z poezją Wisławy Szymborskiej prezentując multimedialny spektakl "Fortuna plays Szymborska". "Iłła" to kolejne wyzwanie, z którym zmierzył się poznański muzyk i zarazem kolejny bardzo udany projekt.
Album ukazał się 16 lutego 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Maciej FORTUNA: Iłła
CD 2017, Fortuna Music FM024

program:
  1. Jesień w Poznaniu
  2. Straszydlaczek
  3. Sam na sam
  4. Dziewczynka
  5. W korytarzu
  6. Jedwabny lśniący sznur
  7. Modlitwa w tłoku
  8. Chcę, abyś zginął
  9. Urocznica
10. Jesienny żart
11. Jabłonie

personel:
Kamila Salach - śpiew
Maciej Fortuna - trąbka
Dominik Miękosa - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

 

opisy innych płyt Macieja Fortuny:

         

środa, 11 kwietnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy