Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Maciej FORTUNA: Iłła /2017/

Jesień w Poznaniu; Straszydlaczek; Sam na sam; Dziewczynka; W korytarzu; Jedwabny lsniący sznur; Modlitwa w tłoku; Chcę, abyś zginął; Urocznica; Jesienny żart; Jabłonie.

W 35-rocznicę śmierci wybitnej poetki Kazimiery Iłłakiewiczówny ukazał się wyjątkowy album. Trębacz i kompozytor Maciej Fortuna przygotował muzykę do kilkunastu jej wierszy, które na płycie śpiewa młoda wokalistka Kamila Salach. Płyta zatytułowana: "Iłła", dokumentuje projekt powstały na zamówienie Biblioteki Raczyńskich w ramach Festiwalu Frazy 2017. Starannie wydana płyta zawiera także książeczkę zawierającą biografię związanej z Poznaniem poetki, oraz wiersze. W nagraniach zrealizowanych pod koniec 2017 roku w studio Fortuna Music udział wzięli także: Dominik Mąkosa (fortepian), Roman Chraniuk (kontrabas) i Jakub Miarczyński (perkusja).
Kazimiera Iłłakowiczówna była postacią wyjątkową i bardzo tajemniczą. Wcześnie osierocona, wychowana przez krewnych poetka należała do najwybitniejszych postaci życia literackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. Zagadkowa osobowość i nieprzewidywalność czyniły z niej osobę fascynującą, a jednocześnie trudną i skomplikowaną. Takie też są jej wiersze, których zestaw oprawiony muzycznie przez Macieja Fortunę poznajemy na tej stylowej płycie.
Nadanie wierszom Iłłakiewiczówny właściwego przekazu w formie nasyconych elementami jazzu piosenek, to sztuka niełatwa i wymagająca głębokiego wniknięcia w zaklęte w nich przesłanie. Maciej Fortuna po raz kolejny udowodnił, iż jego warsztat kompozytorski i aranżerski kryje w sobie ogromne pokłady kreatywności i inwencji. Otoczył się znakomitymi młodymi muzykami, którzy wraz z nim stworzyli skład doskonale sprawdzający się w tej konwencji. Wokalistka Kamila Salach dysponuje ciepłym głosem, pełnym kobiecej kruchości i wrażliwości. Jako podmiot liryczny sprawdza się w tym przypadku wyjątkowo przekonująco.
W większości mamy do czynienia z piosenkami nasyconymi wyrazistym rytmem i harmonią. Wyjątkiem jest tu częściowo melorecytowana przejmująca "Modlitwa w tłoku", złożona z kilku części w formie stylowej mini suity, oraz bardzo rozbudowana instrumentalnie "Urocznica". To zarazem zdecydowanie jedne z najciekawszych fragmentów całej płyty.
Większość utworów ozdobiona jest stylowymi partiami trąbki. Jednak także pozostali instrumentaliści niejednokrotnie serwują nam ciekawe solówki, zgrabnie wplecione w piosenkową konwencję. Duże wrażenie robi wyeksponowana rola perkusji Jakuba Miarczyńskiego, w dużej mierze ożywiająca melancholijny klimat utworów.
Każdego roku Maciej Fortuna zaskakuje nas rozmaitymi projektami. Warto wspomnieć, iż całkiem niedawno trębacz, kompozytor i producent muzyczny zmierzył się z poezją Wisławy Szymborskiej prezentując multimedialny spektakl "Fortuna plays Szymborska". "Iłła" to kolejne wyzwanie, z którym zmierzył się poznański muzyk i zarazem kolejny bardzo udany projekt.
Album ukazał się 16 lutego 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Maciej FORTUNA: Iłła
CD 2017, Fortuna Music FM024

program:
  1. Jesień w Poznaniu
  2. Straszydlaczek
  3. Sam na sam
  4. Dziewczynka
  5. W korytarzu
  6. Jedwabny lśniący sznur
  7. Modlitwa w tłoku
  8. Chcę, abyś zginął
  9. Urocznica
10. Jesienny żart
11. Jabłonie

personel:
Kamila Salach - śpiew
Maciej Fortuna - trąbka
Dominik Miękosa - fortepian
Roman Chraniuk - kontrabas
Jakub Miarczyński - perkusja

 

opisy innych płyt Macieja Fortuny:

         

środa, 11 kwietnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy