Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK: Pop /2018/

The Boyish Chest; HD; Through; Skylla; Motus; Stonehenge; Pop; Water; Snow; F*** that engine; Stock house Meeting; Whistle; Ithaka; Menti diversi; Black Sheet; Le Jeux sont faits.

Pamiętani z wyśmienitego albumu ''Flussrauchen'' (2014), wywodzący się z różnych pokoleń niemiecy instrumentaliści: Sebastian Sternal (fortepian) i Dieter Manderscheid (kontrabas), ponownie nagrali razem płytę. Tym razem nie jest to album zrealizowany w konwencji kameralnego duetu, a kwartet którego skład uzupełniają: saksofonista Claudius Valk i perkusista Dominik Mahning. Płytę przewrotnie zatytułowaną "Pop" wypełniają autorskie utwory czterech muzyków, oraz kompozycje znanego z albumów nagranych w duecie z Manderscheidem oraz formacji NU Band Thomasa Heberera. Program uzupełniają improwizacje oparte na fragmentach "Preludium Nr.6" Claude'a Debussy'ego i "Tierkreis" Karlheinza Stockhausena.
Jeden z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów Dieter Manderscheid już od kilku dekad stanowi bardzo silny filar niemieckiej sceny jazzowej. Współpracuje w rozmaitych składach, pojawiając się zarówno na płytach jak scenach jazzowych wraz z m.in.: Theo Jörgensmannem, Dirkiem Raulfem, Thomasem Hebererem, Georgem Ruby, Hansem Ludemannem i Johannesem Bauerem.
Z kolei młody pianista Sebastian Sternal jest laureatem wielu prestiżowych nagród jak choćby paryski Concours Piano Jazz Martial Solal w roku 2010, WDR Jazz Award 2007 czy prestiżowa nagroda Echo Jazz przyznana pianiście w 2013 roku. Przez kilka lat grał w Bundesjazzorchester, a wraz ze swoim trio opublikował dwa świetnie przyjęte przez krytykę albumy (''Eins'', 2009 i ''Paris'', 2010), by w roku 2013 zachwycić jazzową Europę projektem Sternal Symphonic Society łączącym w 11-osobowym składzie wybitnych młodych muzyków ze świata muzyki improwizowanej i klasycznej.
Współpraca obu artystów zapoczątkowana płytą ''Flussrauchen'', tym razem przyjęła postać świetnie zbudowanego kwartetu wzmocnionego o perkusję i przede wszystkim partie saksofonów (tenorowy i sopranowy), za które odpowiedzialny jest współpracujący wcześniej ze Sternalem, kreatywny muzyk, lider wielu własnych projektów i ceniony sideman, Claudius Valk.
"Pop" to w większości krótkie, zwięzłe tematy w idealnych proporcjach łączące improwizację z melodia i harmonią. Przewrotny tytuł płyty niejako definiuje jej zawartość. Znajdziemy tu bowiem zarówno tematy dalece wybiegające poza główny nurt jazzu jak i stylowe ballady, bez problemu mogące trafić w gusta mniej zaawansowanego odbiorcy. Taka jest choćby nastrojowa miniaturka "Stonehenge".
Równowagę z jednej strony przynoszą rozimprowizowane utwory w rodzaju "Water" czy "Black Sheet", z drugiej: niemal medytacyjne "Snow" i "Ithaka", czy monumentalne "Stock house Meeting".
"Pop" to porcja rzetelnie zagranego jazzu pełnego rozmaitych odcieni i wpływów. Jednocześnie jest to muzyka niosąca z sobą ogromną dawkę nowatorstwa i eksperymentów w zakresie brzmienia. Czwórkę niemieckich jazzmanów połączyła wyjątkowa nić porozumienia i wzajemne relacje muzyczne, które przyniosły jeden z najciekawszych dotychczas albumów 2018 roku.
Premiera 12 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

 

MAHNIG - MANDERSCHEID- STERNAL - VALK: Pop
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 254

program:
  1. The Boyish Chest
  2. HD
  3. Through
  4. Skylla
  5. Motus
  6. Stonehenge
  7. Pop
  8. Water
  9. Snow
10. F*** that engine
11. Stock house Meeting
12. Whistle
13. Ithaka
14. Menti diversi
15. Black Sheet
16. Le Jeux sont faits

personel:
Claudius Valk - saksofony
Sebastian Sternal - instr. klawiszowe
Dieter Manderscheid - kontrabas
Dominik Mahnig - perkusja

 

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

wtorek, 10 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz M s V

Polecane wpisy