Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK: Pop /2018/

The Boyish Chest; HD; Through; Skylla; Motus; Stonehenge; Pop; Water; Snow; F*** that engine; Stock house Meeting; Whistle; Ithaka; Menti diversi; Black Sheet; Le Jeux sont faits.

Pamiętani z wyśmienitego albumu ''Flussrauchen'' (2014), wywodzący się z różnych pokoleń niemiecy instrumentaliści: Sebastian Sternal (fortepian) i Dieter Manderscheid (kontrabas), ponownie nagrali razem płytę. Tym razem nie jest to album zrealizowany w konwencji kameralnego duetu, a kwartet którego skład uzupełniają: saksofonista Claudius Valk i perkusista Dominik Mahning. Płytę przewrotnie zatytułowaną "Pop" wypełniają autorskie utwory czterech muzyków, oraz kompozycje znanego z albumów nagranych w duecie z Manderscheidem oraz formacji NU Band Thomasa Heberera. Program uzupełniają improwizacje oparte na fragmentach "Preludium Nr.6" Claude'a Debussy'ego i "Tierkreis" Karlheinza Stockhausena.
Jeden z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów Dieter Manderscheid już od kilku dekad stanowi bardzo silny filar niemieckiej sceny jazzowej. Współpracuje w rozmaitych składach, pojawiając się zarówno na płytach jak scenach jazzowych wraz z m.in.: Theo Jörgensmannem, Dirkiem Raulfem, Thomasem Hebererem, Georgem Ruby, Hansem Ludemannem i Johannesem Bauerem.
Z kolei młody pianista Sebastian Sternal jest laureatem wielu prestiżowych nagród jak choćby paryski Concours Piano Jazz Martial Solal w roku 2010, WDR Jazz Award 2007 czy prestiżowa nagroda Echo Jazz przyznana pianiście w 2013 roku. Przez kilka lat grał w Bundesjazzorchester, a wraz ze swoim trio opublikował dwa świetnie przyjęte przez krytykę albumy (''Eins'', 2009 i ''Paris'', 2010), by w roku 2013 zachwycić jazzową Europę projektem Sternal Symphonic Society łączącym w 11-osobowym składzie wybitnych młodych muzyków ze świata muzyki improwizowanej i klasycznej.
Współpraca obu artystów zapoczątkowana płytą ''Flussrauchen'', tym razem przyjęła postać świetnie zbudowanego kwartetu wzmocnionego o perkusję i przede wszystkim partie saksofonów (tenorowy i sopranowy), za które odpowiedzialny jest współpracujący wcześniej ze Sternalem, kreatywny muzyk, lider wielu własnych projektów i ceniony sideman, Claudius Valk.
"Pop" to w większości krótkie, zwięzłe tematy w idealnych proporcjach łączące improwizację z melodia i harmonią. Przewrotny tytuł płyty niejako definiuje jej zawartość. Znajdziemy tu bowiem zarówno tematy dalece wybiegające poza główny nurt jazzu jak i stylowe ballady, bez problemu mogące trafić w gusta mniej zaawansowanego odbiorcy. Taka jest choćby nastrojowa miniaturka "Stonehenge".
Równowagę z jednej strony przynoszą rozimprowizowane utwory w rodzaju "Water" czy "Black Sheet", z drugiej: niemal medytacyjne "Snow" i "Ithaka", czy monumentalne "Stock house Meeting".
"Pop" to porcja rzetelnie zagranego jazzu pełnego rozmaitych odcieni i wpływów. Jednocześnie jest to muzyka niosąca z sobą ogromną dawkę nowatorstwa i eksperymentów w zakresie brzmienia. Czwórkę niemieckich jazzmanów połączyła wyjątkowa nić porozumienia i wzajemne relacje muzyczne, które przyniosły jeden z najciekawszych dotychczas albumów 2018 roku.
Premiera 12 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

 

MAHNIG - MANDERSCHEID- STERNAL - VALK: Pop
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 254

program:
  1. The Boyish Chest
  2. HD
  3. Through
  4. Skylla
  5. Motus
  6. Stonehenge
  7. Pop
  8. Water
  9. Snow
10. F*** that engine
11. Stock house Meeting
12. Whistle
13. Ithaka
14. Menti diversi
15. Black Sheet
16. Le Jeux sont faits

personel:
Claudius Valk - saksofony
Sebastian Sternal - instr. klawiszowe
Dieter Manderscheid - kontrabas
Dominik Mahnig - perkusja

 

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

wtorek, 10 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz M s V

Polecane wpisy