Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Łukasz Kwiatkowski: Bach, Chopin, Saint-Saens, Godowski /2018/

J.S.Bach / L.Godowski: Sonata nr 1 g-moll BWV 1001; C.Saint-Saens / L.Godowski: Łabędź; L.Godowski: Metamorfozy symfoniczne na tematy z J.Straussa syna Nr 3: Wein, Weib und Gesang, Elegia na lewą rękę, Studia nad Etiudami Chopina; F.Chopin / L.Godowski: Walc Des-dur op.64 nr 1; L.Godowski: Passacaglia.

Urodzony w 1870 roku, nieco zapomniany dziś pianista samouk, pedagog i kompozytor polskiego pochodzenia, Leopold Godowski, specjalizował się w transkrypcjach i bardzo wymagających studiach techniki fortepianowej biorąc za punk wyjścia dzieła innych kompozytorów. Jako pianista odniósł ogromny sukces, a po legendarnym koncercie w Berlinie w 1900 roku, Godowskiego okrzyknięto następcą Liszta. Jego styl charakteryzował się giętkością frazy, żywiołowością i ekspresyjną kolorystyką.
Wśród pozostawionych przez Godowskiego kompozycji, wyjątkowym blaskiem lśni powstała w 1926 roku "Passacaglia". Jednak najbardziej charakterystyczną gałęzią jego twórczości pozostają wirtuozowskie transkrypcje i parafrazy koncertowe. Do najsłynniejszych należą Studia nad Etiudami Chopina, Metamorfozy symfoniczne na tematy Johanna Straussa oraz transkrypcje Sonat skrzypcowych J. S. Bacha.
Z twórczością Leopolda Godowskiego zmierzył się pianista Łukasz Kwiatkowski, wielokrotnie nagradzany laureat konkursów muzycznych, pianistycznych i kameralnych, oraz autor książki "Muzyka Jana Sebastiana Bacha w twórczości fortepianowej Ferruccia Busoniego". Na płycie: "Bach, Chopin, Saint-Saens, Godowski" znajdziemy własne utwory Godowskiego, oraz jego oryginalne transkrypcje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Camile Saint-Saensa, Johanna Straussa i Fryderyka Chopina.
Szczególną uwagę zwracają opracowania dwóch Etiud Chopina, uważanych za szczytowe osiągnięcie Godowskiego. Zastosowano tu wiele dodatkowych kontrapunktów i rozwiązań technicznych dostępnych tylko dla najwybitniejszych wirtuozów. Warto posłuchać jak z niebywałą gracją, elegancją i naturalnością Łukasz Kwiatkowski przeprowadza nas przez skomplikowane faktury transkrypcji.
Także kończąca płytę interpretacja złożonej z 44 wariacji, kadencji i fugi, wirtuozowskiej "Passacaglii", olśniewa w tym wykonaniu. Warto wspomnieć, iż owego czasu sam wielki Vladimir Horowitz powiedział o tym utworze że potrzebowałby sześciu rąk by go zagrać.
Zarejestrowany podczas dwóch sesji w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi materiał, stawia Łukasza Kwiatkowskiego w gronie najwybitniejszych dzisiejszych pianistów. Dla wielu melomanów płyta stanowić będzie też pierwsze zetknięcie się z magią nieznanej szerszemu odbiorcy twórczością Leopolda Godowskiego.
Album ukazał się 27 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Łukasz Kwiatkowski: Bach, Chopin, Saint-Saens, Godowski
CD 2018, DUX 1464

program:
Johann Sebastian Bach / Leopold Godowski: Sonata nr 1 g-moll BWV 1001:
  1. Fantasia: Adagio - Maestoso
  2. Fuga: Allegro con brio
  3. Siciliana: Andante espressivo
  4. Finale: Presto - Vivace, con fuoco

  5. Camille Saint-Saens / Leopold Godowski: Łabędź

Leopold Godowski:
  6. Metamorfozy symfoniczne na tematy z Johanna Straussa syna Nr 3: Wein, Weib und Gesang
  7. Elegia na lewą rękę
Studia nad Etiudami Chopina:
  8. Studium nr 7 Ges-dur, pierwsza wersja Etiudy Ges-dur op.10 nr 5
  9. Studium na lewą rękę nr 13 es-moll (na podstawie Etiudy es-moll op.10 nr 6)

10. Fryderyk Chopin / Leopold Godowski: Walc Des-dur op.64 nr 1
11. Leopold Godowski: Passacaglia

Łukasz Kwiatkowski - fortepian

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 25 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: k classic g

Polecane wpisy