Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Ireneusz Łukaszewski - Jubilate /2018/

Ireneusz Łukaszewski: Jubilate Deo, Kyrie. Rondo, Salve Regina, Modlitwa świętego Bernarda, Senna kolęda, Betlejemska Gwiazda; Ignacy Jan Paderewski: Nad wodą wielką i czystą op.18, 4 pieśni op.7; Fryderyk Chopin: 3 pieśni op.74.

Utworów Ireneusza Łukaszewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Fryderyka Chopina słuchamy na płycie nagranej przez Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego z towarzyszeniem Wioletty Łukaszewskiej przy fortepianie. "Jubilate" to album wydany z okazji jubileuszu: 40-tej rocznicy powstania Chóru założonego przez Ireneusza Łukaszewskiego. Kompozytor i dyrygent zadedykował chórowi wiele wyjątkowych utworów i opracowań. Na płycie mamy okazję wysłuchać utrzymanych w religijnym charakterze kompozycji Łukaszewskiego, oraz stworzonych z myślą o setnej rocznicy Niepodległości, aranżacji pieśni Paderewskiego do słów Adama Mickiewicza i Adama Asnyka oraz 3 Pieśni op.74 Fryderyka Chopina.
Założony w 1978 roku Polski Chór Kameralny w swym przebogatym repertuarze posiada zarówno utwory a capella, jak oratoryjne, operowe i symfoniczne. Od 1983 roku prowadzonemu przez Jana Łukaszewskiego (brata założyciela zespołu) chórowi, swe utwory dedykowali tacy twórcy jak m.in. Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Krzysztof Meyer. Polski Chór Kameralny cieszy się znakomitą opinią, uchodząc za jeden z najlepszych chórów kameralnych na świecie. Regularnie wydawane płyty chóru pięciokrotnie nagrodzone zostały Fryderykiem, a należący do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO zespół, pochwalić się może także dwoma Złotymi Orfeuszami za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.
Pierwszą część tego jubileuszowego albumu, wypełniają nasycone religijnym duchem kompozycje Ireneusza Łukaszewskiego. Pełne uniesień i szczerych uczuć pieśni emanują miłością i uwielbieniem dla Stwórcy, nawiązując też do estetyki pastoralnej ("Senna kolęda", "Betlejemska Gwiazda").
Środkowa część programu to pięć patriotycznych Pieśni I.J.Paderewskiego, których opracowania powstały ku uczczenia setnej rocznicy objęcia przez kompozytora, stanowiska Premiera Rzeczpospolitej Polskiej.
Zakończeniem płyty są trzy krótkie śpiewne pieśni Chopina: słynne "Życzenie'', "Melodia" i "Śliczny chłopiec".
W nagraniach doskonale ukazano tkwiące w Polskim Chórze Kameralnym predyspozycje interpretacyjne i wykonawcze. Urzeka melodyjność, harmonia i niezwykłe możliwości techniczne chóru, będące efektem wieloletniej pracy śpiewaków pod wodzą Jana Łukaszewskiego.
Płyta ukazała się 26 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Ireneusz Łukaszewski - Jubilate
CD 2018, DUX 1472

program:

Ireneusz Łukaszewski:
  1. Jubilate Deo
  2. Kyrie. Rondo
  3. Salve Regina
  4. Modlitwa świętego Bernarda
  5. Senna kolęda
  6. Betlejemska Gwiazda

Ignacy Jan Paderewski:
  7. Nad wodą wielką i czystą op.18
4 pieśni op.7:
  8. Gdy ostatnia róża zwiędła
  9. Siwy koniu
10. Szumi w gaju brzezina
11. Chłopca mego mi zabrali

Fryderyk Chopin: 3 pieśni op.74:
12. Życzenie
13. Melodia
14. Śliczny chłopiec

wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Wioleta Łukaszewska - fortepian
dyrygent: Jan Łukaszewski

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 25 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: Ł classic

Polecane wpisy