Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Era Jazzu 2018

Tingvall Trio: Cirklar; Kacper Smoliński: Wyjście do teatru; E.J.Strickland: Ballad For All Man Kind; Nicholas Payton: Jazz is a Four-Letter Word; Omar Sosa & Paolo Fresu: Moon On The Sky; Sarah McKenzie: Paris in the Rain.

Już po raz czwarty kolejnej edycji Aquanet Jazz Festival towarzyszy wydany w limitowanym nakładzie piękny okolicznościowy album płytowy. W stylowej czerni, bieli i czerwieni, w formacie woluminu zbliżonym do opakowań płyt DVD, z ciekawymi biogramami artystów i ich fotografiami. Tak starannie wydana promocyjna płyta, stanowić będzie wyjątkową pamiątkę z koncertów. Forma tego rodzaju festiwalowych płyt sprawdza się doskonale w zakresie promocji wydarzenia na antenach rozgłośni radiowych. To także niesłychana gratka dla kolekcjonerów płyt. 6 nagrań jakie słyszymy na 35-minutowej płycie "Era Jazzu 2018" to utwory z repertuaru: Tingvall Trio, Kacpra Smolińskiego, E.J.Stricklanda, Nicholasa Paytona, duetu Omar Sosa & Paolo Fresu, oraz Sarah McKenzie, a więc artystów jacy w roku 2018 pojawili się w programie Festiwalu.
Całość rozpoczyna nagranie wybrane z dyskografii formacji Tingvall Trio od lat z powodzeniem prowadzonej przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Specyficzny skandynawski klimat i dostojny dźwiękowy chłód, tak charakterystyczny dla płyt formacji reprezentuje tytułowy utwór z najnowszego albumu tria: "Cirklar".
Po tak mocnym otwarciu na płycie umieszczono "Wyjście do teatru" z repertuaru laureata Era Jazzu Prize 2018, wirtuoza harmonijki ustnej Kacpra Smolińskiego, znanego również z formacji Weezdob Collective. Harmonijka, częściej kojarzona jest z bluesem niż muzyką jazzową, dlatego młody poznański muzyk stanowi swego rodzaju ewenement na scenie muzyki improwizowanej.
E.J. Strickland to amerykański perkusista związany z renomowaną wytwórnią Blue Note. Jego formacja stanowi dziś wyjątkowo silny głos na jazzowej scenie za Oceanem, a albumy prowadzonej przez niego formacji zdobywają bardzo wysokie noty w najbardziej opiniotwórczych mediach jak choćby magazyn Down Beat. Z repertuaru mającego za sobą współpracę z takimi artystami jak m.in. Terence Blanchard, Wynton Marsalis czy Vincent Herring E.J.Stricklanda, wybrano stonowany temat "Ballad For All Man Kind".
Kolejną gwiazdą zza Oceanu jaka pojawia się na płycie jest nowoorleański trębacz, multiinstrumentalista i wokalista, laureat nagrody Grammy, Nicholas Payton. Nowoczesne, nasycone elektroniką i melorecytacjami nagranie 45-letniego artysty wycięte zostało z jego najnowszego bestsellerowego albumu "Afro-Carribbean Mix Tape".
Duet tworzony przez włoskiego trębacza Paolo Fresu i kubańskiego pianistę Omara Sosę, ma na swym koncie dwa wyśmienite albumy "Alma" (2012) i "Eros" (2016). Obie płyty wypełnia bardzo zmysłowa i nastrojowa muzyka, pełna jazzowych fraz zabarwionych rozmaitymi etnicznymi smaczkami. W nagraniach artystów odnajdziemy elementy afrokubańskie i śródziemnomorski folk, a wszystko to podane jest w jazzowym sosie. Twórczość duetu udokumentowana jest na płycie nagraniem "Moon On The Sky".
Przegląd nagrań artystów jacy uświetnili program Festiwalu wieńczy tytułowy utwór z najnowszego albumu australijskiej pianistki i wokalistki Sarah McKenzie: "Paris in the Rain". Okrzyknięta przez krytyków następczynią Diany Krall artystka zgrabnie łączy blues, swing i estetykę American Songbook.
Podobnie jak program dorocznego Aquanet Jazz Festival, tak i niniejsza płyta stanowi przegląd rozmaitych trendów i zjawisk współczesnego jazzu.
Mimo iż jedyną właściwą koncepcją tej składanki jest kronikarskie przedstawienie każdego z artystów w formie kilkuminutowej muzycznej wizytówki, całości słucha się doskonale nawet w oderwaniu od festiwalowej idei.
Premiera 11-15 kwietnia podczas "Era Jazzu Aquanet Jazz Festival".

Robert Ratajczak

 

 

Era Jazzu 2018
CD Era Jazzu

program:
1. Tingvall Trio: Cirklar
2. Kacper Smoliński: Wyjście do teatru
3. E.J.Strickland: Ballad For All Man Kind
4. Nicholas Payton: Jazz is a Four-Letter Word
5. Omar Sosa & Paolo Fresu: Moon On The Sky
6. Sarah McKenzie: Paris in the Rain

opisy innych płyt Ery Jazzu:

       

wtorek, 10 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: jazz various

Polecane wpisy