Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

DAFÓ String Quartet: H.M.Górecki - String Quartet No.3 /2018/

Henryk Mikołaj Górecki: String Quartet No.3, op.67 "...songs are sung"

Dafô String Quartet to powstały w 1993 roku pierwszy polski żeński kwartet smyczkowy specjalizujący się w kameralnej muzyce współczesnej. Tworzony przez absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie (Justyna Duda, Danuta Augustyn - skrzypce, Aneta Dumanowska - altówka i Anna Armatys - wiolonczela).zespół, ma na koncie kilka gorąco przyjętych przez melomanów albumów z utworami takich kompozytorów jak Karol Szymanowski i Krzysztof Penderecki. Dafó String Quartet brawurowo zdobywa rozmaite nagrody i wyróżnienia przyznawane podczas najbardziej prestiżowych festiwali, oraz jest kilkakrotnym laureatem nagrody Fryderyk.
Nowa płyta zespołu zawiera nagranie III Kwartetu op.67 "...songs are sung" skomponowanego przez Henryka Mikołaja Góreckiego w latach 90-tych na zamówienie kwartetu Kronos. Swym klimatem utwór silnie nawiązuje do słynnej III Symfonii Pieśni Żałosnych, stanowiąc rodzaj kameralnego komentarza do owego dzieła. W utworze dominuje charakterystyczny dla stylu Góreckiego pełen emocji poruszający klimat, doskonale uchwycony przez krakowski kwartet.
Ta pięcioczęściowa poruszająca, pełna emocji i dojmującego liryzmu kompozycja, emanuje dramatyzmem i melancholią -elementami bardzo charakterystycznymi dla twórczości H.M.Góreckiego. W kameralnej formule z jaką mamy do czynienia, elementy te zdają się być jeszcze bardziej dosadne. Najkrótszy fragment Kwartetu (Allegro - sempre ben marcato) przynoszący ożywienie, umiejscowiony w połowie całości, dzieli niejako dzieło na dwie części.
Kompozytor zastosował bardzo oszczędne środki wyrazu, kilkakrotnie powtarzając krótkie motywy i spowalniając narrację, co skutkuje wyjątkowo przejmującym, niemal żałobnym nastrojem dzieła.
Znakomita interpretacja Kwartetu Dafó, tej elegijnej i pełnej refleksji kompozycji wytwarza klimat skupienia i zadumy, a doskonała realizacja nagrań dokonanych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach dopełnia całości.
Album ukazał się 27 lutego 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

DAFÓ String Quartet: Henryk Mikołaj Górecki - String Quartet No.3
CD 2018, DUX 1302

program:
String Quartet No.3, op.67 "...songs are sung":
1. I   Adagio - molto andante - cantabile
2. II  Largo - cantabile
3. III Allegro - sempre ben marcato
4. IV Deciso - espressivo ma ben tenuto
5. V  Largo - tranquillo

personel:
Justyna Duda, Danuta Augustyn - skrzypce
Aneta Dumanowska - altówka
Anna Armatys - wiolonczela

 

opisy innych płyt z muzyką H.M.Góreckiego:

 

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 11 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: D classic g

Polecane wpisy