Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

CONFUSION PROJECT: Primal /2018/

The Old Oak; Primal; Monologue I; Into The Forest; Monologue II; Lost; Monologue III; Upstream; The Wind And The Stone; The Climb; The Landscape.

Trójmiejska formacja Confusion Project od początku istnienia tworzona jest przez pianistę i kompozytora Michała Ciesielskiego (absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku i kilkukrotnego laureata Konkursu Kompozytorskiego im. K.Komedy), Piotra Gierszewskiego (gitara basowa) i Adama Golickiego (perkusja). Rok po niezwykle ciepło przyjętej debiutanckiej płycie "How to Steal a Piano?" (2014), Confusion Project opublikowali drugi album: "The Future Starts Now". Natomiast trzecia płyta zespołu,  to rodzaj konceptualnej suity opowiadającej o poszukiwaniu prawdziwej ludzkiej natury i pierwotnej wrażliwości.
Muzykę Confusion Project już od pierwszej płyty charakteryzuje ilustracyjny charakter i specyficzna estetyka głęboko pobudzająca wyobraźnię. Tym razem jednak cały album przybrał formę złożonej z 11 rozdziałów muzycznej opowieści o określonej dramaturgii, narracji i przekazie.
Konceptualność suity nie odbiera na szczęście muzyce Confusion Project nieprzewidywalności, czego możnaby obawiać się po albumie stanowiącym jedną długą całość. Każdy kolejny fragment płyty odsłania przed odbiorcą ogromne pokłady inwencji i pomysłowości twórcy suity, Michała Ciesielskiego w budowaniu fascynującego, bez reszty wciągającego klimatu.
Wbrew początkowym obawom jakie pojawiły się jeszcze przed wydaniem albumu, "Primal" jest albumem bardzo komunikatywnym, w którym wyrazista i czytelna melodyka sąsiaduje z doprawdy mistrzowskimi rozwiązaniami.
W pełną refleksji, kontemplacyjną opowieść wplecione zostały "monologi", będące solowymi miniaturkami każdego z poszczególnych muzyków tria ("Monologue I-III"). Fragmenty te jednak stanowią integralną część całości, której należy słuchać od początku do końca.
Muzykom Confusion Project udało się pogodzić ambitną formę długiej 52-minutowej koncepcyjnej suity, z wyjątkową przystępnością muzyki mogącej trafić w gusta również mniej osłuchanych z jazzem odbiorców. Pod względem estetycznym z kolei, nad "Primal" pochylić się mogą także miłośnicy rocka progresywnego lat 70-tych.
Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo staranna edycja albumu z wklejką zawierającą piękne fotografie wykonane w Górach Stołowych. 

"Primal" to wyjątkowo dojrzała płyta. Bardzo ważna dla dzisiejszego polskiego jazzu, a na pewno przełomowa dla Confusion Project, których kolejne  dokonania postrzegane będą przez pryzmat tego właśnie albumu.
Płyta ukazała się 6 kwietnia 2018 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

CONFUSION PROJECT: Primal
CD 2018, Soliton SL800-2

program:
  1. The Old Oak
  2. Primal
  3. Monologue I
  4. Into The Forest
  5. Monologue II
  6. Lost
  7. Monologue III
  8. Upstream
  9. The Wind And The Stone
10. The Climb
11. The Landscape

personel:
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja 

opisy poprzednich płyt Confusion Project:

 

wtorek, 24 kwietnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy