Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

CONFUSION PROJECT: Primal /2018/

The Old Oak; Primal; Monologue I; Into The Forest; Monologue II; Lost; Monologue III; Upstream; The Wind And The Stone; The Climb; The Landscape.

Trójmiejska formacja Confusion Project od początku istnienia tworzona jest przez pianistę i kompozytora Michała Ciesielskiego (absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku i kilkukrotnego laureata Konkursu Kompozytorskiego im. K.Komedy), Piotra Gierszewskiego (gitara basowa) i Adama Golickiego (perkusja). Rok po niezwykle ciepło przyjętej debiutanckiej płycie "How to Steal a Piano?" (2014), Confusion Project opublikowali drugi album: "The Future Starts Now". Natomiast trzecia płyta zespołu,  to rodzaj konceptualnej suity opowiadającej o poszukiwaniu prawdziwej ludzkiej natury i pierwotnej wrażliwości.
Muzykę Confusion Project już od pierwszej płyty charakteryzuje ilustracyjny charakter i specyficzna estetyka głęboko pobudzająca wyobraźnię. Tym razem jednak cały album przybrał formę złożonej z 11 rozdziałów muzycznej opowieści o określonej dramaturgii, narracji i przekazie.
Konceptualność suity nie odbiera na szczęście muzyce Confusion Project nieprzewidywalności, czego możnaby obawiać się po albumie stanowiącym jedną długą całość. Każdy kolejny fragment płyty odsłania przed odbiorcą ogromne pokłady inwencji i pomysłowości twórcy suity, Michała Ciesielskiego w budowaniu fascynującego, bez reszty wciągającego klimatu.
Wbrew początkowym obawom jakie pojawiły się jeszcze przed wydaniem albumu, "Primal" jest albumem bardzo komunikatywnym, w którym wyrazista i czytelna melodyka sąsiaduje z doprawdy mistrzowskimi rozwiązaniami.
W pełną refleksji, kontemplacyjną opowieść wplecione zostały "monologi", będące solowymi miniaturkami każdego z poszczególnych muzyków tria ("Monologue I-III"). Fragmenty te jednak stanowią integralną część całości, której należy słuchać od początku do końca.
Muzykom Confusion Project udało się pogodzić ambitną formę długiej 52-minutowej koncepcyjnej suity, z wyjątkową przystępnością muzyki mogącej trafić w gusta również mniej osłuchanych z jazzem odbiorców. Pod względem estetycznym z kolei, nad "Primal" pochylić się mogą także miłośnicy rocka progresywnego lat 70-tych.
Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowo staranna edycja albumu z wklejką zawierającą piękne fotografie wykonane w Górach Stołowych. 

"Primal" to wyjątkowo dojrzała płyta. Bardzo ważna dla dzisiejszego polskiego jazzu, a na pewno przełomowa dla Confusion Project, których kolejne  dokonania postrzegane będą przez pryzmat tego właśnie albumu.
Płyta ukazała się 6 kwietnia 2018 roku pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

CONFUSION PROJECT: Primal
CD 2018, Soliton SL800-2

program:
  1. The Old Oak
  2. Primal
  3. Monologue I
  4. Into The Forest
  5. Monologue II
  6. Lost
  7. Monologue III
  8. Upstream
  9. The Wind And The Stone
10. The Climb
11. The Landscape

personel:
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja 

opisy poprzednich płyt Confusion Project:

 

wtorek, 24 kwietnia 2018, longplay_2010

Polecane wpisy