Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Barbara BARTH & Manuel KRASS: In Spheres /2018/

Spheres; Lian; Black is the colour; The water is wide; Iris; The Windmills of your mind; Let go; One day she'll fly; Everytime we say goodbye; Inner Peace.

"In Spheres" to album zrealizowany przez dwoje poszukujących nowych środków wyrazu młodych artystów: wokalistkę Barbarę Bath i pianistę Manuela Krassa. Miłośnicy niemieckiego jazzu doskonale znają pianistę dzięki działalności w ramach tria Krassport, które w 2012 roku zachwyciło nas niecodzienna płytą "The Planets", zawierającą jazzową transkrypcję słynnego utworu Gustava Holsta: "Planety". Z kolei wokalistkę znamy z albumu "eins und eins ..." (2015) JassLab de Cologne, gdzie idealnie wcieliła się w rolę odtwórczyni utworów wybranych z repertuaru zmarłej w 2002 roku aktorki, piosenkarki i pisarki Hildegard Knef.
Większość utworów na "In Spheres" to nowe kompozycje, będące zbiorem melodyjnych, klimatycznych utworów z pogranicza jazzu, pop i folk, zaaranżowanych z szerokim zastosowaniem elektroniki. Doświadczenie zdobyte dzięki zaangażowaniu się obojgu w pracę nad muzyką dla teatru i przedstawień wizualnych, sprawia iż płyta współpracujących z sobą od 2007 roku niemieckich artystów, prowokuje wyobraźnię i kreuje specyficzny klimat. Poza własnymi utworami, Bath i Krass sięgnęli także po kompozycje m.in. Michela Legranda i Cole Portera.
Głos Barbary Barth wspierany stylowym pogłosem kreuje odrealniony baśniowy klimat już od rozpoczynającej album kompozycji wokalistki: "Spheres". To doskonałe wprowadzenie do czekającej nas, ponad godzinnej wędrówki wgłąb naszej wyobraźni, marzeń i sennych fantazji. Dwoje niemieckich artystów roztacza przed nami przestrzeń tworzoną przy pomocy subtelnych, delikatnych dźwięków. Mimo iż zarówno pianista Manuel Krass, jak i śpiewająca Barbara Barth wspierają się elektroniką, niejednokrotnie mamy do czynienia z bardzo akustycznym brzmieniem. Wokalizy na tle fortepianu podczas "Lian", czy tradycyjnego szkockiego tematu "The water is wide",  sprawiają wrażenie w dużej mierze improwizowanych pod wpływem magii danej chwili.
Ogromne wrażenie robi interpretacja "Iris" Johna Rzeznika, utworu będącego w oryginale rockową balladą amerykańskiej grupy Goo Goo Dolls. Mamy do czynienia z wersją doprawdy przepiękną, nasyconą niepokojem a jednocześnie kojącą i wyciszoną.
Także, w dużej mierze melodycznie oparte na Symfonii koncertującej W.A.Mozarta "The Windmills of your mind" Michela Legranda  i "Everytime we say goodbye" Cole'a Portera, brzmią na albumie "In Spheres" wyjątkowo i niepowtarzalnie.
Włączenie do programu płyty utworów innych kompozytorów nie narusza spójności albumu; Barth i Krass nadali im bowiem wyjątkowego własnego kolorytu, idealnie dopasowanego do brzmieniowej koncepcji albumu.
Dźwiękowy mikroklimat stworzony przez dwójkę artystów intryguje i bezwarunkowo wciąga od początku, aż do finału albumu jakim jest senna i mroczna ballada Barbary Barth: "Inner Peace".
Premiera 12 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Barbara BARTH & Manuel KRASS: In Spheres
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 257

program:
  1. Spheres
  2. Lian
  3. Black is the colour
  4. The water is wide
  5. Iris
  6. The Windmills of your mind
  7. Let go
  8. One day she'll fly
  9. Everytime we say goodbye
10. Inner Peace

personel:
Barbara Bath - wokal, elektronika
Manuel Krass - instr. klawiszowe, elektronika

 

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

poniedziałek, 09 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: k jazz b

Polecane wpisy