Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona GLINKA

Two Minutes

WEEZDOB COLLECTIVE
Star Cadillac

Piotr WOJTASIK
To Whom it May Concern
(2018)

Judith LORICK
The Second Time Around
(2018)

Mike BOGLE Trio
Dr.B!
(2018)

Juliusz Łuciuk
Choral Works
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Anna Liszewska: Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe /2018/

Fantazja A-dur na temat ludowej rosyjskiej pieśni i Krakowiak FXWM VII:30; 6 Polonezów melancholijnych op. 17; Sonata G-dur op. 10.

Hasło: Mozart - jednoznacznie kojarzymy z Wolfgangiem Amadeuszem. Wielkie nazwisko okazało się w znaczeniu historycznym, prawdziwym przekleństwem dla jego syna, pianisty i kompozytora Franza Xavera Mozarta, którego twórczość na zawsze przykryta była cieniem wielkiego ojca. Tymczasem pozostawione przez "młodszego Mozarta" utwory przedstawiają również wyjątkową wartość muzyczną i ciągle warto do nich wracać. Franz Xaver był jednym z dwóch synów Wolfganga Amadeusza, którzy z szóstki potomstwa jakie przyszło na świat w trakcie małżeństwa z Konstancją, dożyli dorosłego wieku. Ponieważ Franz Xaver i jego brat Carl Thomas, nie pozostawili po sobie potomstwa, ród Mozartów w prostej linii wymarł.
Franz Xaver komponował głównie utwory fortepianowe, które charakteryzowała homofoniczna struktura, rozmaitość artykulacji i pozostawienie dużego pola interpretacyjnego dla pianisty
Po twórczość F.X. Mozarta ponownie sięgnęła utalentowana polska pianistka i pedagog, od lat związana z Akademią Muzyczną w Łodzi, Anna Liszewska (wcześniej ukazał się jej album: "F.X.Mozart - Utwory kameralne", 2016), prezentując tym razem utwory dedykowane fortepianowi solo. W programie albumu "Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe" znajdziemy Fantazję A-dur, 6 Polonezów melancholijnych i Sonatę G-dur op.10.
Pełna ludowej prostoty, a jednocześnie bardzo wyrafinowana muzyka fortepianowa, zwanego Lwowskim Mozartem Franza Xavera, kryje w sobie mnóstwo uroku i barw. Warto się w nią zagłębić, a niniejsza płyta stanowi doskonałą ku temu okazję.
Płyta
ukazała się 26 marca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Anna Liszewska: Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe
CD 2018, DUX 1441

program:

  1. Fantazja A-dur na temat ludowej rosyjskiej pieśni i Krakowiak FXWM VII:30:
      Adagio. Theme russe – Andante. Variation 1–5. Krakowiak – Allegretto scherzando

6 Polonezów melancholijnych op. 17:
  2. Polonez h-moll op. 17 nr 1
  3. Polonez e-moll op. 17 nr 2
  4. Polonez c-moll op. 17 nr 3
  5. Polonez g-moll op. 17 nr 4
  6. Polonez f-moll op. 17 nr 5
  7. Polonez d-moll op. 17 nr 6
 
Sonata G-dur op. 10:
  8. I   Allegro moderato
  9. II  Largo
10. III Minuetto – Trio – Minuetto
11. IV Rondo Allegretto

Anna Liszewska - fortepian

 

opis poprzedniej płyty Anny Liszewskiej:

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 26 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: M L classic

Polecane wpisy