Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Anna Liszewska: Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe /2018/

Fantazja A-dur na temat ludowej rosyjskiej pieśni i Krakowiak FXWM VII:30; 6 Polonezów melancholijnych op. 17; Sonata G-dur op. 10.

Hasło: Mozart - jednoznacznie kojarzymy z Wolfgangiem Amadeuszem. Wielkie nazwisko okazało się w znaczeniu historycznym, prawdziwym przekleństwem dla jego syna, pianisty i kompozytora Franza Xavera Mozarta, którego twórczość na zawsze przykryta była cieniem wielkiego ojca. Tymczasem pozostawione przez "młodszego Mozarta" utwory przedstawiają również wyjątkową wartość muzyczną i ciągle warto do nich wracać. Franz Xaver był jednym z dwóch synów Wolfganga Amadeusza, którzy z szóstki potomstwa jakie przyszło na świat w trakcie małżeństwa z Konstancją, dożyli dorosłego wieku. Ponieważ Franz Xaver i jego brat Carl Thomas, nie pozostawili po sobie potomstwa, ród Mozartów w prostej linii wymarł.
Franz Xaver komponował głównie utwory fortepianowe, które charakteryzowała homofoniczna struktura, rozmaitość artykulacji i pozostawienie dużego pola interpretacyjnego dla pianisty
Po twórczość F.X. Mozarta ponownie sięgnęła utalentowana polska pianistka i pedagog, od lat związana z Akademią Muzyczną w Łodzi, Anna Liszewska (wcześniej ukazał się jej album: "F.X.Mozart - Utwory kameralne", 2016), prezentując tym razem utwory dedykowane fortepianowi solo. W programie albumu "Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe" znajdziemy Fantazję A-dur, 6 Polonezów melancholijnych i Sonatę G-dur op.10.
Pełna ludowej prostoty, a jednocześnie bardzo wyrafinowana muzyka fortepianowa, zwanego Lwowskim Mozartem Franza Xavera, kryje w sobie mnóstwo uroku i barw. Warto się w nią zagłębić, a niniejsza płyta stanowi doskonałą ku temu okazję.
Płyta
ukazała się 26 marca 2018 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Anna Liszewska: Franz Xaver Mozart - Utwory fortepianowe
CD 2018, DUX 1441

program:

  1. Fantazja A-dur na temat ludowej rosyjskiej pieśni i Krakowiak FXWM VII:30:
      Adagio. Theme russe – Andante. Variation 1–5. Krakowiak – Allegretto scherzando

6 Polonezów melancholijnych op. 17:
  2. Polonez h-moll op. 17 nr 1
  3. Polonez e-moll op. 17 nr 2
  4. Polonez c-moll op. 17 nr 3
  5. Polonez g-moll op. 17 nr 4
  6. Polonez f-moll op. 17 nr 5
  7. Polonez d-moll op. 17 nr 6
 
Sonata G-dur op. 10:
  8. I   Allegro moderato
  9. II  Largo
10. III Minuetto – Trio – Minuetto
11. IV Rondo Allegretto

Anna Liszewska - fortepian

 

opis poprzedniej płyty Anny Liszewskiej:

 Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 26 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: M L classic

Polecane wpisy