Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ANIMATA: Duality /2018/

Craving for more; At dawn; Teach me; Stets i Truure; Saturn; Five Snares; Kobold; Sleeping Danger; In mishra; Many and a few; Moonlit Night.

W 2015 roku światło dzienne ujrzał album "Animata" nagrany przez szwajcarską wokalistkę Sarah Buechi i niemieckiego multiinstrumentalistę, znanego m.in. ze składu WDR Big Band i formacji Banda Unica, Christopha Haberera. Efekt wspólnej pracy kompozytorskiej obojga wywodzących się z różnych pokoleń i artystów, zdobył szerokie uznanie odbiorców. Muzyka mieniąca się pulsującymi rytmami, eksponująca rozmaite gatunki, łącząca elektronikę, rozmaite instrumenty perkusyjne Haberera ze zmysłowym silnym głosem wokalistki robi ogromne wrażenie. Sarah Buechi posługuje się głosem niczym instrumentem muzycznym o niezwykle szerokich możliwościach. W wokalizach niejednokrotnie nawiązuje do estetyki dalekowschodniego folkloru nadając utworom orientalnego posmaku. Doskonale, iż artyści powrócili do wspólnego projektu i zdecydowali się na jego kontynuację. Nowy album duetu nazwanego od tytułu pierwszej płyty: Animata, nosi tytuł "Duality".
Już od pierwszych dźwięków jakie docierają do nas po uruchomieniu płyty, dostrzec można znaczną różnice w wobec trzy lata wcześniejszego albumu. Christoph Haberer w większym stopniu eksponuje elektronikę tworząc pełne rozmaitych niuansów i dźwiękowego przepychu brzmienie. "Duality" to płyta głośniejsza i bardziej dynamiczna. Także wokal Sarah Buechi zdaje się śmielszy i bardziej sugestywny; mniej tu mroku i klimatycznej aury, więcej ekspresji i witalności. Trzeba przyznać, iż ta przemiana w dużej mierze decyduje o atrakcyjności tego materiału. Po bardziej stonowanym, "ciemniejszym" albumie, dwoje artystów proponuje muzykę rytmiczną i bardziej podporządkowaną melodii, udowadniając że także w tej formule ich wspólna działalność zdaje się spełniać oczekiwania najbardziej wybrednych słuchaczy.
Fragmentami najbardziej nawiązującymi do klimatu poprzedniej płyty duetu są: "Sleeping Danger" i orientalny "In mishra".
Tradycyjnie już muzykę skomponował Haberer, a słowa utworów napisała Buechi. Jedynym wyjątkiem jest zaśpiewana a capella szwajcarska pieśń ludowa "Stets i Truure", stanowiąca wraz z następującym po niej "Saturnem", stylowe wytchnienie po trzech dynamicznych utworach.
Solowym popisem perkusisty jest miniaturka "Five Snares". Z kolei "Kobold" to bodaj najbardziej awangardowy fragment całego albumu.
Kreatywnie modulująca głos, improwizująca Sarah Buechi wraz z żywiołowymi partiami perkusji i "kolorową" elektroniką Christopha Haberera tworzy niecodzienny melanż rozmaitych gatunków muzycznych.
Premiera 12 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Sarah BUECHI & Christoph HABERER - ANIMATA: Duality
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 255

program:
  1. Craving for more
  2. At dawn
  3. Teach me
  4. Stets i Truure
  5. Saturn
  6. Five Snares
  7. Kobold
  8. Sleeping Danger
  9. In mishra
10. Many and a few
11. Moonlit Night

personel:
Sarah Buechi - głos
Christoph Haberer - elektronika, programowanie, perkusja, instr. perkusyjne

 

opis poprzedniego albumu duetu:

opisy innych płyt wydanych przez JazzHaus Musik: TUTAJ

poniedziałek, 09 kwietnia 2018, longplay_2010
Tagi: a H b jazz

Polecane wpisy