Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Iwona Glinka
Anna Sikorzak-Olek
Adam Eljasinski

Gimel 1
PREMIERA 21 WRZEŚNIA 2018

Corneliu Dan Georgescu
Model Mioritic
(2018)

Octavian Nemescu
Apokatastatis
(2018)

Radosław Sobczak
Paderewski Piano Works
(2018)

Radosław Sobczak
Karol Szymanowski Piano Music
(2018)

Adam MAKSYMIENKO
Reminescence Of The Future
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Wojciech PYRĆ: Ekier, Szymanowski - Piano Music /2017/

Jan Ekier: Kolorowe melodie; 2 Preludia op.1; 2 Mazurki op.2; Kołysanka op.3 nr 1; Humoreska op.3 nr 2; Toccata op.4; Mazurek op.5; Taniec góralski;
Karol Szymanowski: Etiuda b-moll op.4 nr 3; Mazurki op.50 Nr 13-16; Fantazja C-dur op.14.

Młodego pianistę Wojciecha Pyrcia (absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie), słyszymy w repertuarze obejmującym Etiudę b-moll op.4 nr 3, 4 Mazurki op.50 i Fantazję C-dur op.14 Karola Szymanowskiego oraz miniatury fortepianowe Jana Ekiera. Obydwu, wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów, łączyła fascynacja twórczością Fryderyka Chopina i czerpanie w swych utworach z dorobku polskiej muzyki ludowej. W każdym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem pełnym znakomitej techniki, ale też uczuć i emocji. Wojciech Pyrć doskonale poradził sobie także z uważaną za wyjątkowo trudną, przez co rzadko wykonywaną Fantazją C-dur op.14 Szymanowskiego.
Pianista jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, a swą technikę doskonalił również pod okiem takich mistrzów jak m.in. Dang Thai Son, Piotr Paleczny czy Dmitrij Alexeev. Młody artysta regularnie zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane podczas prestiżowych ogólnopolskich przesłuchań i konkursów fortepianowych. Skutkuje to zdobywaniem coraz większej renomy pianisty i gorąco przyjmowanymi koncertami w takich miejscach jak Warszawska Filharmonia Narodowa, Dom Chopina w Żelazowej Woli, czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Fascynacja muzyką Fryderyka Chopina zaprowadziła pianistę do utworów fortepianowych stworzonych przez kompozytorów będących pod silnym wpływem chopinowskiego stylu.
Pierwszą część płyty wypełniają utwory Jana Ekiera wybrane z młodzieńczego okresu twórczości szalenie popularnego w latach 30-tych ub. wieku kompozytora. Rozpoczynający program cykl "Kolorowe melodie" to 9 bardzo krótkich tematów będących opracowaniami najpiękniejszych melodii ludowych  pochodzących z różnych regionów Polski. W tych pełnych wdzięku, urokliwych miniaturkach Ekier zgrabnie połączył prostą melodię i wyrazisty rytm, z wyrafinowaną harmonią i artyzmem. Wszystkie cechy "Kolorowych melodii" doskonale uchwycił Wojciech Pyrć, którego energia i młodzieńcza witalność nadały wykonaniu autentyzmu i naturalności. Z tego samego wczesnego (studenckiego) okresu twórczości Ekiera pochodzą też umieszczone w dalszej części płyty: 2 Preludia op.1, Kołysanka, Humoreska, Toccata op.4 i Mazurek op.5.
Równie wdzięcznie brzmią w wykonaniu Wojciecha Pyrcia utwory Karola Szymanowskiego, które owego czasu poruszyły tak znakomitych pianistów jak Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski czy Światosław Richter. Na płycie znalazła się Etiuda b-moll op.4 nr 3, wybrane 4 Mazurki op.50 pochodzące z 4 zeszytu mazurków Szymanowskiego (w tym uznawany za najpiękniejszą miniaturę fortepianową kompozytora, Mazurek b-moll dedykowany Jarosławowi Iwaszkiewiczowi), oraz blisko 14-minutową wersję Fantazji C-dur op.14.
Całej płyty słucha się znakomicie. Połączenie wyjątkowej młodzieńczej wirtuozerii pianisty z tak zróżnicowanym w formie i wyrazie repertuarem zaowocowało płytą, od której nie sposób się oderwać.
Album ukazał się 1 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

Wojciech PYRĆ: Ekier, Szymanowski - Piano Music
CD 2017, DUX 1458

program:
Jan Ekier:
   1-9. Kolorowe melodie
10-11. 2 Preludia op.1
12-13. 2 Mazurki op.2
     14. Kołysanka op.3 nr 1
     15. Humoreska op.3 nr 2
     16. Toccata op.4
     17. Mazurek op.5
     18. Taniec góralski
Karol Szymanowski:
19. Etiuda b-moll op.4 nr 3
Mazurki op.50:
20. Nr 13
21. Nr 14
22. Nr 15
23. Nr 16
24. Fantazja C-dur op.14

Wojciech Pyrć - fortepian

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 19 marca 2018, longplay_2010
Tagi: s classic p E

Polecane wpisy