Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Wojciech PYRĆ: Ekier, Szymanowski - Piano Music /2017/

Jan Ekier: Kolorowe melodie; 2 Preludia op.1; 2 Mazurki op.2; Kołysanka op.3 nr 1; Humoreska op.3 nr 2; Toccata op.4; Mazurek op.5; Taniec góralski;
Karol Szymanowski: Etiuda b-moll op.4 nr 3; Mazurki op.50 Nr 13-16; Fantazja C-dur op.14.

Młodego pianistę Wojciecha Pyrcia (absolwenta Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie), słyszymy w repertuarze obejmującym Etiudę b-moll op.4 nr 3, 4 Mazurki op.50 i Fantazję C-dur op.14 Karola Szymanowskiego oraz miniatury fortepianowe Jana Ekiera. Obydwu, wywodzących się z różnych pokoleń kompozytorów, łączyła fascynacja twórczością Fryderyka Chopina i czerpanie w swych utworach z dorobku polskiej muzyki ludowej. W każdym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem pełnym znakomitej techniki, ale też uczuć i emocji. Wojciech Pyrć doskonale poradził sobie także z uważaną za wyjątkowo trudną, przez co rzadko wykonywaną Fantazją C-dur op.14 Szymanowskiego.
Pianista jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, a swą technikę doskonalił również pod okiem takich mistrzów jak m.in. Dang Thai Son, Piotr Paleczny czy Dmitrij Alexeev. Młody artysta regularnie zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane podczas prestiżowych ogólnopolskich przesłuchań i konkursów fortepianowych. Skutkuje to zdobywaniem coraz większej renomy pianisty i gorąco przyjmowanymi koncertami w takich miejscach jak Warszawska Filharmonia Narodowa, Dom Chopina w Żelazowej Woli, czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Fascynacja muzyką Fryderyka Chopina zaprowadziła pianistę do utworów fortepianowych stworzonych przez kompozytorów będących pod silnym wpływem chopinowskiego stylu.
Pierwszą część płyty wypełniają utwory Jana Ekiera wybrane z młodzieńczego okresu twórczości szalenie popularnego w latach 30-tych ub. wieku kompozytora. Rozpoczynający program cykl "Kolorowe melodie" to 9 bardzo krótkich tematów będących opracowaniami najpiękniejszych melodii ludowych  pochodzących z różnych regionów Polski. W tych pełnych wdzięku, urokliwych miniaturkach Ekier zgrabnie połączył prostą melodię i wyrazisty rytm, z wyrafinowaną harmonią i artyzmem. Wszystkie cechy "Kolorowych melodii" doskonale uchwycił Wojciech Pyrć, którego energia i młodzieńcza witalność nadały wykonaniu autentyzmu i naturalności. Z tego samego wczesnego (studenckiego) okresu twórczości Ekiera pochodzą też umieszczone w dalszej części płyty: 2 Preludia op.1, Kołysanka, Humoreska, Toccata op.4 i Mazurek op.5.
Równie wdzięcznie brzmią w wykonaniu Wojciecha Pyrcia utwory Karola Szymanowskiego, które owego czasu poruszyły tak znakomitych pianistów jak Artur Rubinstein, Ignacy Jan Paderewski czy Światosław Richter. Na płycie znalazła się Etiuda b-moll op.4 nr 3, wybrane 4 Mazurki op.50 pochodzące z 4 zeszytu mazurków Szymanowskiego (w tym uznawany za najpiękniejszą miniaturę fortepianową kompozytora, Mazurek b-moll dedykowany Jarosławowi Iwaszkiewiczowi), oraz blisko 14-minutową wersję Fantazji C-dur op.14.
Całej płyty słucha się znakomicie. Połączenie wyjątkowej młodzieńczej wirtuozerii pianisty z tak zróżnicowanym w formie i wyrazie repertuarem zaowocowało płytą, od której nie sposób się oderwać.
Album ukazał się 1 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

Wojciech PYRĆ: Ekier, Szymanowski - Piano Music
CD 2017, DUX 1458

program:
Jan Ekier:
   1-9. Kolorowe melodie
10-11. 2 Preludia op.1
12-13. 2 Mazurki op.2
     14. Kołysanka op.3 nr 1
     15. Humoreska op.3 nr 2
     16. Toccata op.4
     17. Mazurek op.5
     18. Taniec góralski
Karol Szymanowski:
19. Etiuda b-moll op.4 nr 3
Mazurki op.50:
20. Nr 13
21. Nr 14
22. Nr 15
23. Nr 16
24. Fantazja C-dur op.14

Wojciech Pyrć - fortepian

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

poniedziałek, 19 marca 2018, longplay_2010
Tagi: s classic p E

Polecane wpisy