Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Wojciech JACHNA & Ksawery WÓJCIŃSKI: Night Talks /2015/

Night Talks 1-11.

Dwaj artyści wywodzący się z teoretycznie odległych od siebie muzycznych światów, udowadniają że język improwizacji jest uniwersalną formą wypowiedzi scalającą odmienne charaktery i inspiracje w jeden wyjątkowy dialekt. Tym dialektem jest muzyka generowana przez zjawiskowe partie trąbki i pełną niespodziewanych zwrotów grę kontrabasu, zarejestrowana podczas jednej nocy w Sali Koncertowej Bydgoskiej Akademii Muzycznej.
Bydgoski trębacz i improwizator Wojciech Jachna i jeden z najbardziej kreatywnych kontrabasistów młodego polskiego jazzu Ksawery Wójciński, nie mieli wcześniej okazji wspólnie muzykować. Jednak podczas tego wyjątkowego spotkania artyści natychmiast odnaleźli wspólny muzyczny język, oparty na wzajemnym słuchaniu i kreatywnych reakcjach.
11 fragmentów zawartych na płycie składa się w rodzaj konceptualnej całości, w której poprzez dźwięki dochodzi do fascynujących tytułowych "rozmów" obu instrumentalistów. W muzyce duetu zdecydowanie więcej jest wspólnych kreacji niż niepokojących dialogów i kontrastów. W większości artyści grają bardzo subtelnie i delikatnie, niejako zaprzeczając estetyce z jaką na ogół kojarzony jest free jazz. To idealne zrównoważenie dostrzegalne podczas słuchania albumu, stwarza klimat wyjątkowej integracji, prowokującej do transu i medytacji  
W muzyce duetu nie ma miejsca na próby dominacji. Obaj instrumentaliści przede wszystkim dokładnie się wzajemnie słuchają, po czym dopasowują do zaproponowanej przez drugą stronę formy. Uciekają się przy tym do różnorodnych technik i brzmień, odsłaniając ogromne pokłady fantazji i kreatywności.
"Night Talks" to raczej wspólne opowieści snute przez dwójkę muzycznych przyjaciół, niż dialogi i walka na argumenty. Jachna i Wójciński wykreowali doprawdy wyjątkowy klimat.
Album ukazał się 27 lipca 2015.

Robert Ratajczak

 

Wojciech JACHNA & Ksawery WÓJCIŃSKI: Night Talks
CD 2015, Fundacja SŁUCHAJ! FSR 03-2015

program:
  1. Night Talks 1
  2. Night Talks 2
  3. Night Talks 3
  4. Night Talks 4
  5. Night Talks 5
  6. Night Talks 6
  7. Night Talks 7
  8. Night Talks 8
  9. Night Talks 9
10. Night Talks 10
11. Night Talks 11

personel:
Wojciech Jachna - trąbka, flugelhorn
Ksawery Wójciński - kontrabas

poniedziałek, 05 marca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy