Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Rachmaninoff - All-Night Vigil /2017/

Come, Let Us Worship; Bless the Lord, My Soul; Blessed Is the Man; Gentle Light; Now Let Your Servant Depart in Peace; Rejoice, Virgin Mother of God; Shestopsalmiye (The Six Psalms); Praise the Name of the Lord; Blessed Are You, Lord; Having Beheld the Resurrection of Christ; My Soul Exalts the Lord; The Great Doxology; Today Salvation Is in the World; Troparion: You Did Rise from the Tomb; You Are the Victorious.

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej, oraz znakomici soliści, podjęli się nagrania "Całonocnego czuwania" ("All-Night Vigil") Sergiusza Rachmaninowa z 1915 roku, które trafiło do melomanów w postaci pięknie i stylowo wydanej płyty.
"Całonocne czuwanie" to cykl nabożeństw celebrowanych przez wyznawców prawosławia w wigilię wszystkich świąt i każdej Małej Paschy (niedzieli). Z ich opracowaniem zmierzyło się wielu kompozytorów, pośród których szczególnym pięknem ujmuje właśnie dzieło Sergiusza Rachmaninowa.
Utwór napisany został a capella, a więc zgodnie z wymogami cerkiewnej tradycji, a większość motywów Kompozytor oparł dawnych motywach melodycznych pochodzenia greckiego i kijowskiego. "Całonocne czuwanie" powszechnie uznawane jest za najwybitniejsze sakralne dzieło Rachmaninowa, a zarazem jedno z najważniejszych dzieł rosyjskiej muzyki cerkiewnej.
Mistrzostwo formy, starannie dobrane brzmienia i ujmujące harmonie, sprawiają iż utwór emanuje wyjątkowym pięknem. Na płycie słyszymy wyjątkowe wykonanie dzieła, w pełni oddające jego specyficzny i ujmujący klimat.
Utworzony w 2006 roku z inicjatywy prof. V. Bieleckiej i M. Nałęcz-Niesiołowskiego Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, powstał na bazie Białostockiego Chóru Kameralnego Cantica Cantamus. W ciągu pierwszego dziesięciolecia swej działalności, kilkudziesięcioosobowy skład włączył do swego repertuaru wiele utworów z gatunku oratoryjno-kantatowego (m.in. J.S.Bacha, L.van Beethovena, J.Brahmsa i F.Mendelssohna), a także opery i muzyki współczesnej. Chór miał okazję śpiewać pod batutą tak znakomitych dyrygentów jak Krzysztof Penderecki czy Łukasz Borowicz, występując zarówno a capella, jak wraz z najbardziej prestiżowymi polskimi orkiestrami (m.in. Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus czy Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach).
"Całonocne czuwanie" Rachmaninowa to utwór wymagający szczególnej strategii i dyscypliny wykonawczej. Liczne zmiany obsady, polichóralność i kontrastowe łączenie głosów żeńskich z męskimi, stanowi o wyjątkowej trudności zachowania pierwotnego zamysłu kompozytora.
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, to zespół zdający się być najlepszym w kraju wykonawcą mogącym zmierzyć się ze złożonością i charakterem dzieła. Mamy do czynienia z wykonaniem, któremu zbliżonych pod względem jakości artystycznej nagrań, na próżno szukać na dotychczas publikowanych płytach. Zachwyca również precyzyjnie dopracowana akustyka nagrań dokonanych w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, dzięki której podczas odsłuchu odnosimy wrażenie przeniesienia się do dawnej wschodniochrześcijańskiej świątyni.
Album ukazał się 27 lutego 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Rachmaninoff - All-Night Vigil
CD 2017, DUX 1404

program:
 1. Come, Let Us Worship
 2. Bless the Lord, My Soul
 3. Blessed Is the Man
 4. Gentle Light
 5. Now Let Your Servant Depart in Peace
 6. Rejoice, Virgin Mother of God
 7. Shestopsalmiye (the Six Psalms)
 8. Praise the Name of the Lord
 9. Blessed Are You, Lord
10. Having Beheld the Resurrection of Christ
11. My Soul Exalts the Lord
12. The Great Doxology
13. Today Salvation Is in the World
14. Troparion: You Did Rise from the Tomb
15. You Are the Victorious

wykonawcy:
Agnieszka Rehlis - mezzosopran
Krzysztof Drugow - bas
Rafał Bartmiński - tenor
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
dyrygent: Violetta Bielecka

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 27 marca 2018, longplay_2010
Tagi: classic R

Polecane wpisy