Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Michael ALPERT & Julian KYTASTY: Night Songs From a Neighboring Village /2014/

Adam and Eve; Bay Mayn Mames Shtibele; Buhai; A Shpay In Yam; Two Brothers; Nukh Havdule; Wedding of the Birds; S'iz Gekimen / U Susida; Chernobyl; Rekrutska; Night Songs; Loy Seyvoyshi / Many Years Waltz; Homebrew.

Zbiór utworów łączących w sobie elementy tradycyjnej muzyki żydowskiej i ukraińskiego folkloru: "Night Songs From a Neighboring Village" jest dziełem  dwóch odległych kulturowo multiinstrumentalistów i poszukiwaczy ludowych muzycznych skarbów: Michaela Alperta i Juliana Kytasty. Kreowana przez duet muzyka tworzona jest przy pomocy skrzypiec, gitary i akordeonu (Alpert), oraz ukraińskiej lutni bandura i ludowego fletu sopilka (Kytasty). Obaj artyści ozdabiają ją również śpiewem i pełnymi emocji wokalizami. Album wydany przez specjalizującą się w muzyce etnicznej wytwórnię Oriente Musik, stanowi rodzaj miedzykulturowego dialogu prowadzonego za pomocą pieśni silnie zakorzenionych w narodowym dziedzictwie obu artystów.
Pochodzący z Litwy, a zamieszkały najpierw w Nowym Jorku a obecnie w Szkocji Michael Alpert, to nie tylko artysta (kompozytor, multiinstrumentalista i śpiewak), ale też badacz i propagator kultury jidysz. Jest powszechnie uważany za jedną z najważniejszych postaci światowego renesansu muzyki klezmerskiej. Jako muzyk współpracuje z wieloma artystami, że wymienię choćby najbardziej znanych jak Itzhak Perlman i grupa Brave Old World.
Z kolei urodzony w Detroit, a obecnie mieszkający w Nowym Jorku Julian Kytasty, jest znawcą ukraińskiej muzyki liturgicznej oraz jednym z najwybitniejszych badaczy dawnej literatury muzycznej na lutnię bandura, a zarazem najbardziej cenionym wirtuozem tego zapomnianego instrumentu. Współpracuje z wieloma, podobnie jak on nietuzinkowymi artystami, jak choćby John Zorn.
Spotkanie obu artystów w Michigan w 2011 roku zaowocowało nagraniami, które trzy lata później zmiksowano w Berlinie i wydano na niniejszej płycie.
Artystom udało się wykreować muzykę łączącą cechy pieśni żydowskich z folklorem ukraińskim, chwilami wręcz niezauważalnie scalając elementy obu kultur. Czasem są to pieśni radosne i optymistyczne, innym razem dotyczą dramatycznych wydarzeń. Alpert i Kytasty opowiadają o zwykłych codziennych troskach, ale też o ważnych problemach społecznych. Robią to w sposób wyjątkowy posługując się językiem ponadkulturowym i ponadgatunkowym: muzyką.
Płyta ukazała się 15 października 2014.

Robert Ratajczak

 

  

Michael ALPERT & Julian KYTASTY: Night Songs From a Neighboring Village
CD 2014, Oriente Musik RIEN CD 86

program:
  1. Adam and Eve
  2. Bay Mayn Mames Shtibele
  3. Buhai
  4. A Shpay In Yam
  5. Two Brothers
  6. Nukh Havdule
  7. Wedding of the Birds
  8. S'iz Gekimen / U Susida
  9. Chernobyl
10. Rekrutska
11. Night Songs
12. Loy Seyvoyshi / Many Years Waltz
13. Homebrew (live)

personel:
Michael Alpert - głos, skrzypce, gitara, akordeon
Julian Kytasty - wokal, banduras, sopilka

środa, 07 marca 2018, longplay_2010
Tagi: k world music a

Polecane wpisy