Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

METAMORPHOSES: Trios by Schumann, Smit, Mozart and Françaix /2017/

Robert Schumann: “Four Fairy Tales” opus 132; Leo Smit: Trio for Clarinet, Viola and Piano; W. A. Mozart: “Kegelstatt” Trio KV 498; Jean Françaix: Trio for Clarinet, Viola and Piano.

Metamorphoses to trio tworzone przez światowej klasy muzyków, znanych jako soliści i kameraliści najbardziej prestiżowych sal koncertowych. Amerykańska klarnecistka Jean Johnson, wiolinista Roeland Jagers i pianistka llona Timczenko, proponują płytę zestawiającą muzykę o rozmaitym kolorycie i stylistyce charakterystycznej dla trzech różnych kultur i krajów z których pochodzą. "Trios by Schumann, Smit, Mozart and Françaix" to album, na którym trójka artystów łączy głosy swoich instrumentów w sensowny dialog, oraz dynamiczną wymianę pomysłów i emocji. Repertuar płyty obejmuje utwory powstałe na przestrzeni trzech wieków: od "Kegelstatt" W.A.Mozarta, poprzez "Fairy Tales" Roberta Schumanna, a na współczesnych Triach Leo Smita i Jeana Françaix zakończywszy.
Tak ułożony program doskonale definiuje nazwę międzynarodowego składu, ukazując rozmaite możliwości dostosowania się odległych od siebie instrumentów, których barwa i brzmienie poddawane są licznym metamorfozom.
Nasycone ogromną kolorystyką, idyllyczne "Bajki" Schumanna doskonale wprowadzają nas w muzyczny świat Metamorphoses, wykreowany przez klarnet, fortepian i altówkę.
Trio zamordowanego w 1943 roku w Sobiborze Leo Smita to wyzywająca, ale też bardzo ekspresyjna kompozycja łącząca echa żydowskiego pochodzenia kompozytora z latami spędzonymi przez niego w Paryżu, oraz wpływami twórczości Ravela i Strawińskiego.
Z kolei błyskotliwe, pełne witalności mozartowskie "Kegelstatt" Trio, to w dziejach muzyki kameralnej pierwszy utwór skomponowany na klarnet, altówkę i fortepian (dopiero później konwencję tę przyjęli m.in. Schumann, Bruch i Reinecke).
Płytę zamyka Trio na klarnet, altówkę i fortepian zmarłego w 1997 roku francuskiego kompozytora Jean Françaix. Utwór bardzo wirtuozowski, eksponujący indywidualne brzmienie każdego z trzech instrumentów.
Album amerykańsko-holendersko-rosyjskiego tria, to wyjątkowa pozycja dla miłośników muzyki kameralnej. Muzyka pełna zachwycającej wirtuozerii i energii, ale też uczuć i wyczuwalnej pomiędzy artystami szczególnej chemii, dodającej temu recitalowi szczególnej siły i przekazu.
Premiera płyty 6 kwietnia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

METAMORPHOSES: Trios by Schumann, Smit, Mozart and Françaix
CD 2017, Music & Media MMC122

program:

Robert Schumann - “Four Fairy Tales” opus 132:
  1. I   Lebhaft, nicht zu schnell
  2. II  Lebhaft und sehr markiert
  3. III Ruhiges tempo, mit zartem Ausdruck
  4. IV Lebhaft, sehr markiert

Leo Smit - Trio for Clarinet, Viola and Piano:
  5. I   Allegretto
  6. II  Lento
  7. III Allegro vivace

W. A. Mozart - “Kegelstatt” Trio KV 498:
  8. I   Andante
  9. II  Menuet and Trio
10. III Rondeaux

Jean Françaix - Trio for Clarinet, Viola and Piano:
11. I   Largo
12. II  Allegrissimo
13. III Scherzando
14. IV Largo
15. Presto

personel:
Jean Johnson - klarnet
Ilona Timchenko - fortepian
Roeland Jagers - altówka

środa, 14 marca 2018, longplay_2010
Tagi: M classic

Polecane wpisy