Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

LANG LANG: New York Rhapsody /2016/

Story Of Our Town; New York Morning; Empire State Of Mind; Rhapsody In Blue; New York Minute; Somewhere (Dirty Blvd.); Spider-Man Theme; Tonight; Moon River; In Evening Air.

Jeśli określenie supergwiazda może być dziś zastosowane wobec muzyka wykonującego głównie muzykę klasyczną, to na pewno użyć go można w odniesieniu do młodego chińskiego pianisty Lang Langa. Od czasu gdy jako 11-latek wygrał wygrał konkurs pianistyczny Xing Hai w Pekinie, jego kariera zatacza coraz szersze kręgi, obfitując w coraz bardziej prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Dziś jest idolem zarówno nastolatek, jak ich mam i babć, a zdjęcia przystojnego pianisty pojawiają się nie tylko w specjalistycznych magazynach muzycznych, ale w popularnych czasopismach. Lang Lang był pierwszym solistą z Chin, który podpisał lukratywne kontrakty z Filharmonią Berlińską i Wiedeńską, a obecnie 35-letni muzyk uchodzi za najpopularniejszego pianistę klasycznego także w USA. Wyjątkowy talent, ciekawa osobowość i młodzieńcza witalność artysty, sprawia że jego interpretacje utworów Beethovena, Chopina czy Czajkowskiego przyciągają do sal koncertowych także młodzież na co dzień nie słuchającą klasyki.
Lang Lang to pianista uniwersalny, co udowadnia angażowaniem się w projekty wybiegające poza ramy muzyki klasycznej, ale też nagranym w legendarnym Studio One przy Abbey Road albumem "New York Rhapsody" poświęconym amerykańskim standardom. Wydawnictwo zawiera tak różniące się od siebie utwory jak"Błękitna Rapsodia" George'a Gershwina i motywy z "West Side Story" Leonarda Bernsteina, tematy z filmów "Spider-Man" i "Śniadanie u Tiffany'ego", czy ..."Dirt Blvd." Lou Reeda. Jeśli dodamy do tego całą plejadę gwiazd towarzyszących artyście w nagraniach, łatwo było przewidzieć że album najzwyczajniej skazany był na sukces. "Lista płac" na okładce jest doprawdy imponująca, znajdziemy tam m.in. Herbiego Hancocka, Seana Jonesa, Lisę Fischer i Madeleine Peyroux.
Utwory z udziałem wokalistów przeplatane są nagraniami instrumentalnymi. W tej drugiej grupie szczególną uwagę przykuwa zaaranżowana na dwa fortepiany i orkiestrę, wspomniana wcześniej gershwinowska "Błękitna Rapsodia", wykonana przez Lang Langa w duecie z Herbie Hancockiem i Londyńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Johna Axelroda.
Winylowa edycja 70-minutowego albumu to dwie starannie wytłoczone 180-gramowe płyty w lakierowanej rozkładanej okładce, uzupełnione o dodatkową wkładkę z tekstami piosenek, oraz kod do jednorazowego pobrania albumu w wersji cyfrowej.
Album ukazał się 16 września 2016 roku.

Robert Ratajczak

 
LANG LANG: New York Rhapsody
2LP's 2016, Sony Classical 88985332931

program:
LP 1 str.A
1. Story Of Our Town
2. New York Morning
3. Empire State Of Mind
LP 1 str.2
1. Rhapsody In Blue
LP 2 str.A
1. New York Minute
2. Somewhere (Dirty Blvd.)
3. Spider-Man Theme
LP 2 str.B
1. Tonight
2. Moon River
3. In Evening Air

personel:
Lang Lang - fortepian
Larry Klein, Thomas Dybdahl - instr. klawiszowe
Dan Lutz - bass
Vinnie Colaiuta - perkusja
oraz:
Jason Isbell, Andra Day, Lisa Fischer, Jeffrey Wright, Amy Keys - wokal
Kandace Springs - wokal, instr. klawiszowe
Sean Jones - trąbka
Jerry Douglas - gitara dobro
Lindsey Stirling - skrzypce
Herbie Hancock - fortepian
London Symphony Orchestra (dyr. John Axelrod)
Jayson Desuzio - programowanie

niedziela, 18 marca 2018, longplay_2010
Tagi: classic L

Polecane wpisy