Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Jean-Claude HENRIOT: Robert Schumann /2018/

Kreisleriana, Op.16; Nachtstucke, Op.23; Thema mit Variationen (Geistervariationen), WoO 24.

Po wydanych nakładem wytwórni DUX płytach monograficznych z utworami Ludwiga van Beethovena, francuski pianista Jean-Claude Henriot firmuje płytę poświęconą twórczości Roberta Schumanna. W programie znajdziemy słynną "Kreislerianę", "Nachtstucke" oraz "Geistervarationen". Każdy z utworów reprezentuje odmienną stylistykę pod względem zarówno budowy jak nastroju, tworząc tym samym prawdziwy przekrój muzycznych fascynacji kompozytora przekazanych przy pomocy muzyki.
Miłośnicy twórczości Roberta Schumanna doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż interpretacje jego utworów, rozpisanych na fortepian, wymagają od pianisty szczególnej wrażliwości i wyjątkowej zdolności uchwycenia ducha jaki zawarty jest w strukturze kompozycji. Jean-Claude Henriot, kameralista, pedagog i wybitny wirtuoz klawiatury, to jeden z najdoskonalszych dziś interpretatorów muzyki fortepianowej, który zasłynął z genialnych wykonań całych kompletów solowych i kameralnych kompozycji Claude Debussy'ego i Ludwiga van Beethovena. Dokonując nagrań na niniejszy album, pianista okazał się równie znakomitym wykonawcą muzyki fortepianowej Roberta Schumanna, uważanego przez pianistę za pierwszego kompozytora, który zgłębił muzyczne obszary odkryte przez Beethovena.
Ciekawostką niech będzie fakt, iż 70-letni dziś pianista swą wielką miłość do muzyki łączy z ogromną pasją do brydża, będąc mistrzem Francji w tej dziedzinie. Być może tutaj tkwi tajemnica jego genialnych interpretacji, gdyż jak sam twierdzi: gra w karty i muzyka, a szczególnie wariacje fortepianowe,  wymagają podobnego rodzaju planowania i strategii.
Pierwszą część płyty wypełnia ośmioczęściowy cykl: "Kreisleriana", dedykowany przez Schumanna Chopinowi. To jedno z najdoskonalszych dzieł fortepianowych w całej historii muzyki klasycznej, w którym obcujemy z rodzajem muzycznego kalejdoskopu kontrastujących z sobą klimatów. Kompozytor kreuje w poszczególnych częściach cyklu inspirowanego opowiadaniami E.T.A.Hoffmanna (zatytułowanego od pseudonimu pisarza: Johannes Kreisler), zarówno nastrój depresji i natarczywego niepokoju jak i ukojenie niesione rodzajem rozmarzenia, emanujące z pełnych subtelnych uniesień. Niejednokrotnie Schumann zawarł w jednym, krótkim temacie odczucia uwalniane na dwóch odległych biegunach emocji.
Druga część recitalu wypełniającego 72 minuty płyty, to utwory zdecydowanie odbiegające nastrojem od słynnej "Kreisleriany": mroczne, ponure, czy wręcz epitaficzne "Nachtstucke", oraz spokojne i pełne refleksji "Geistervarationen", stanowią doskonały kontrapunkt dla poprzedzających je 37 minut tego wyjątkowego recitalu.
Album ukazał się 1 marca 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Jean-Claude HENRIOT: Robert Schumann
CD 2018, DUX 1443

program:
    1-8. Kreisleriana, Op.16
  9-12. Nachtstucke, Op.23
13-18. Thema mit Variationen (Geistervariationen), WoO 24

Jean-Claude Henriot - fortepian

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 23 marca 2018, longplay_2010
Tagi: H classic s

Polecane wpisy