Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Gregg ALLMAN: Southern Blood /2017/

My Only True Friend; Once I Was; Going Going Gone; Black Muddy River; I Love The Life I Live; Willin'; Blind Bats And Swamp Rats; Out Of Left Field; Love Like Kerosene; Song For Adam.

Jedna z najważniejszych postaci amerykańskiego rocka, wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Gregg Allman (lider słynnej grupy The Allman Brothers Band) w ostatnich latach życia zmagał się z rakiem wątroby. Artysta zmarł 27 maja 2017 roku, jednak rok wcześniej wziął udział w kilkudniowej sesji nagraniowej, podczas której zarejestrował 10 utworów. Mimo choroby, Allman zaśpiewał i zagrał z wyjątkową energią i entuzjazmem. Ostateczną pracę nad nagranym wówczas materiałem ukończono już bez jego udziału i wydano na pośmiertnym albumie "Southern Blood". Muzyk bardzo starannie dobrał utwory, które miały wypełnić nowy album, repertuar opierając na utworach z dorobku m.in. Tima Buckleya, Williego Dixona, Boba Dylana czy Jacksona Browne. Są tu też dwie premierowe kompozycje: otwierająca album jego własna "My Only True Friend”, oraz "Love Like Kerosene" autorstwa gitarzysty zespołu Allmana, Scotta Sharrarda.
W programie przeważają spokojne i pełne ciepła utwory z pogranicza rocka, bluesa i country, tworzące przejmującą muzyczną całość. Mimo to znajdziemy tu również kilka bardziej dynamicznych fragmentów, jak kończący pierwszą stronę "I Love the Life I Live" Williego Dixona, czy "Blind Bats and Swamp Rats" Jacka Avery na stronie drugiej.
"Southern Blood" to piękne pożegnanie, a zarazem rodzaj wyjątkowego testamentu pozostawionego fanom przez wielkiego rockowego artystę. To album osobisty i bardzo poruszający, mimo iż oparty na prostych, melodyjnych piosenkach.
Winylowa wersja płyty to longplay idealny zarówno pod względem jakości tłoczenia, jak edycji. Nośnik sprawdza się w tym przypadku doskonale, bowiem nagrań dokonano przy użyciu studyjnych magnetofonów, a o analogowe ciepło brzmienia zadbał genialny producent Don Was.
180-gramową płytą umieszczono w indywidualnej kopercie wsuniętej w rozkładaną okładkę ze specjalnej stylowej tektury. Po jej otwarciu możemy dzięki zdjęciom bliżej przyjrzeć się studiu nagraniowemu i sprzętowi na którym dokonano nagrań. W okładce jest coś jeszcze... To piękna duża reprodukcja portretu Gregga Allmana namalowana... jego własną krwią przez kontrowersyjnego nowojorskiego artystę Vincenta Castiglię.
Longplay
ukazał się 8 września 2017.

Robert Ratajczak

Gregg ALLMAN: Southern Blood
LP 2017, Rounder 0888072004856

str.1
1. My Only True Friend
2. Once I Was
3. Going Going Gone
4. Black Muddy River
5. I Love The Life I Live
str.2
1. Willin'
2. Blind Bats And Swamp Rats
3. Out Of Left Field
4. Love Like Kerosene
5. Song For Adam

personel:
Gregg Allman - wokal, gitara, instr. klawiszowe
Scott Sharrard - gitara
Peter Levin - instr. klawiszowe
Ron Johnson - gitara basowa
Steve Potts - perkusja
Marc Quinones - instr. perkusyjne
gościnnie:
Jay Collins, Art Edmaiston - saksofon
Marc Franklin - trąbka
Spooner Oldham - instr. klawiszowe
David Hood - gitara basowa
Buddy Miller, Jackson Browne - wokal

niedziela, 18 marca 2018, longplay_2010
Tagi: rock blues a

Polecane wpisy