Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Daniel Brylewski: Charles Ives - Concord Sonata /2018/

Piano Sonata No.2 "Concord Mass, 1840-1860".

II Sonatę fortepianową "Concord, Mass. 1840-1860" Charlesa Ivesa na płycie "Concord Sonata", po raz pierwszy w Polsce prezentuje specjalizujący się w muzyce współczesnej, pianista Daniel Brylewski.
Muzyka Charlesa Ivesa (1874-1954) jest w Polsce stosunkowo rzadko prezentowana. Tymczasem pozostawione przez amerykańskiego kompozytora utwory z przełomu XIX i XX wieku zdawały się wyprzedzać późniejsze muzyczne rozwiązania i eksperymenty Strawińskiego, Debussy’ego, Schönberga, Berga i Weberna. W opartych na asymetrycznych rytmach kompozycjach, Ives w nowatorski wówczas sposób łączył: atonalność, politonalność, dysonanse i ćwierćtony.
Czteroczęściową Sonatę fortepianową nr 2 kompozytor zadedykował ważnym postaciom nurtu transcendentalnego ze środowiska miasta Concord w Massachusetts (USA): Ralpha Waldo Emersona, Nathaniela Hawthorne’a, Louisy May Alcott i Henry’ego Davida Thoreau, każdą z części tytułując nazwiskiem postaci. W cyklu dostrzeżemy powracające motywy spajające całość, co wobec tradycyjnej formy sonatowej stanowiło wówczas również swoiste novum. Ponadto, mimo iż mamy do czynienia z utworem fortepianowym, w części pierwszej pojawia się altówka, a w ostatniej części dzieła, partie fletu. Ze względu na skomplikowaną budowę utwór przez długi czas uważany był za niewykonalny.
Pierwszy polski pianista, który zmierzył się z tym utworem, Daniel Brylewski to laureat wielu konkursów i festiwali, jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej w Krakowie (2008), konkurs Miłosza Magina w Paryżu czy konkurs interpretatorów muzyki współczesnej „Nicati“ w Bernie (2012).
Sonata Charlesa Ivesa pozostawia mnóstwo przestrzeni interpretacyjnej, dzięki czemu każda kolejna jej interpretacja wnosi do utworu znaczący pierwiastek ekspresji i charakteru pianisty. Polski pianista doskonale "zagospodarował" pozostawione przez Ivesa miejsce na ekspozycję własnego temperamentu, nadając całości wyjątkowy i przekonujący przekaz.
Album ukazał się 27 lutego 2018.

Robert Ratajczak

 

Daniel Brylewski: Charles Ives - Concord Sonata
CD 2018, DUX 1313

program:
Piano Sonata No.2 "Concord Mass, 1840-1860":
1. I   Emerson
2. II  Hawthorne
3. III The Alcotts
4. IV Thorbau

muzycy:
Daniel Brylewski - fortepian
oraz:
Carolin Ralser - flety
Paulina Ryjak - altówka

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

środa, 28 marca 2018, longplay_2010
Tagi: classic i b

Polecane wpisy