Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

BOLEWSKI i TUBIS: Lunatyk /2018/

Nieobecny; Rozmowa; Rozproszenie; Akrobata; Lunatyk; Myślałem; Kwiecień; Promise; Granit; Droga.

Łódzkiego pianistę i kompozytora Macieja Tubisa znamy doskonale dzięki tworzonemu wraz z Pawłem Puszczało i Przemkiem Pacanem składowi Tubis Trio, jaki w 2017 roku zachwycił nas albumem "The Truth" wydanym przez prestiżową wytwórnię Challenge Records. Jeszcze w 2018 roku ukazać ma się kolejny album tria, tymczasem jego lider proponuje płytę nagraną w duecie z perkusistą i wokalistą Radosławem Bolewskim, znanym z takich formacji jak L.Stadt i Fonovel. Utwory wypełniające płytę "Lunatyk" firmowaną jako: Bolewski i Tubis, to połączenie ambitnych piosenek o niebanalnych tekstach z formą jazzowej improwizacji.
Mimo że mamy do czynienia z  utworami o wyraźnie zarysowanej melodyce, najczęściej wyposażonymi we wpadający w ucho refren, Bolewski i Tubis dalece wykraczają poza ramy typowej piosenki. Wykreowane przez artystów nieco sterylne i odhumanizowane brzmienie, mogące kojarzyć się z dokonaniami legendarnej Republiki, Łodzianie połączyli z elementami swobodnej jazzowej improwizacji.
Brzmienie zdominował fortepian, silnie zaakcentowana perkusja i stylowe, nieco archaicznie brzmiące partie analogowego syntezatora. Teksty poszczególnych utworów to filozoficzne rozważania dotyczące miłości, nadziei i próby zdefiniowania jednostki e otaczającej nas rzeczywistości.
Uwagę zwraca wyjątkowa dbałość o najdrobniejsze szczegóły aranżacyjne. Partie wokalne od czasu do czasu ozdabiają zmysłowe chórki ("Lunatyk", "Myślałem"), a stricte jazzowe zagrywki fortepianu ("Promise") zgrabnie przyprawiają całość.
Jedynym instrumentalnym utworem na płycie jest "Granit", będący rodzajem ciekawej impresji, a całość kończy piękny, rozbudowany do 8 minut utwór "Droga", stanowiący znakomite zwieńczenie tej muzycznej opowieści.
Mocno wyeksponowany rytm, metafizyczny klimat utworów, intrygujące aranżacje i inteligentne teksty, sprawiają iż "Lunatyk" posiada swój własny specyficzny charakter i przekaz. Bolewski i Tubis stworzyli wyjątkowe środowisko dźwiękowe i rodzaj wciągającego muzycznego mikroklimatu.
Płyta ukazała się 9 marca 2018.

Robert Ratajczak

BOLEWSKI i TUBIS: Lunatyk
CD 2018, BIT 5908254159817

program:
  1. Nieobecny
  2. Rozmowa
  3. Rozproszenie
  4. Akrobata
  5. Lunatyk
  6. Myślałem
  7. Kwiecień
  8. Promise
  9. Granit
10. Droga

personel:
Maciej Tubis - fortepian, syntezator
Radosław Bolewski - perkusja, wokal

piątek, 16 marca 2018, longplay_2010
Tagi: T rock blues b

Polecane wpisy