Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Anna GADT Quartet: Mysterium Lunae /2018/

We śnie; Fancy Boy; Seismic Waves; Bałwan - Improvisation #1; First Impression: Meru; Bałwan - Improvisation #2; The Prophet; Second Impression: Svalbard; Gdybym spotkał ciebie; Pan dzisiaj w kolorach się mieni; Perfect Praise; Świtezianka; Ballada bezludna - Improvisation #3; The Tree Of Life; Third Impression: How To Tame A Dragon?; Introduction; Mysterium Lunae.

7 marca 2018 roku światło dzienne ujrzał kolejny album zjawiskowej wokalistki Anny Gadt. Po klimatycznym krążku "Breathing" (2013) nagranym wraz z triem RGG, stylistycznie kontrastującej z nim płycie powstałej w ramach formacji Nash ("Trik", 2016) i albumie "Reinassance" (2017) opartym na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich (nagranym z akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem za perkusją), wyjątkowa artystka proponuje płytę "Mysterium Lunae", nagraną ponownie z muzykami RGG oraz luksemburską wiolonczelistką Annemie Osborne. Album, wypełniają autorskie kompozycje Anny Gadt, oprawioną muzycznie poezję Bolesława Leśmiana, oraz impresje, nagrane w duetach z kontrabasem i wiolonczelą.
Album pełen jest nawiązań do poezji i literatury. Filozoficznym aspektem przedsięwzięcia jest porównanie muzyki jako odbicia uczuć, wrażliwości i marzeń jej twórcy za pomocą dźwięków, do księżyca którego światło jest zaledwie odbiciem fal słonecznych. Takie podejście do materii muzycznej zaowocowało albumem pełnym zmysłowości, uduchowienia i emocjonalnych uniesień. W utworach dostrzeżemy odniesienia do Shaekspeare'a, Mickiewicza czy Wyspiańskiego, a wyjątkowymi utworami są nasycone ogromem instrumentalnych improwizacji wiersze Bolesława Leśmiana. Do dwóch z nich muzykę skomponowali Łukasz Ojdana („We śnie”) i Maciej Garbowski („Gdybym spotkał ciebie” ).
Dźwiękowe wizje Anny Gadt przekazywane przy pomocy natchnionych linii wokalnych, znalazły doskonałe rozwinięcie w partiach instrumentalnych, kreowanych przez muzyków zdających się idealnie odczytywać intencje artystki. Każdy z artystów biorących udział w tym swego rodzaju dźwiękowym misterium, dodaje do całości swój równorzędny głos, a zarazem intymną cząstkę samego siebie.
"Mysterium Lunae" to także wyjątkowy rodzaj dźwiękowej harmonii i symbiozy artystycznej.
Anna Gadt, to artystka której twórczość nie zamyka się w ramach typowej wokalistyki jazzowej i kompozycji. Od zawsze odkrywa dla nas nowe pokłady artystycznego wyrazu, poszerzając tym samym muzyczną świadomość odbiorcy.
"Mysterium Lunae" to doskonała kontynuacja i poszerzenie formuły zaproponowanej na "Reinassance". Zawartośc nowego albumu tym razem wybiega poza ramy psalmów i pieśni liturgicznych, nadal jednak muzyce towarzyszy głębokie uduchowienie i kontemplacyjny sposób odbioru.
Album ukazał się 7 marca 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Anna GADT Quartet:  Mysterium Lunae
CD 2018, Hevhetia HV 0170-2-331

program:
  1. We śnie
  2. Fancy Boy
  3. Seismic Waves
  4. Bałwan - Improvisation #1
  5. First Impression: Meru
  6. Bałwan - Improvisation #2
  7. The Prophet
  8. Second Impression: Svalbard
  9. Gdybym spotkał ciebie
10. Pan dzisiaj w kolorach się mieni
11. Perfect Praise
12. Świtezianka
13. Ballada bezludna - Improvisation #3
14. The Tree Of Life
15. Third Impression: How To Tame A Dragon?
16. Introduction
17. Mysterium Lunae

personel:
Anna Gadt - głos
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Annemie Osborne - wiolonczela

 

opisy poprzednich albumów Anny Gadt:

  

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 22 marca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy