Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Anna GADT Quartet: Mysterium Lunae /2018/

We śnie; Fancy Boy; Seismic Waves; Bałwan - Improvisation #1; First Impression: Meru; Bałwan - Improvisation #2; The Prophet; Second Impression: Svalbard; Gdybym spotkał ciebie; Pan dzisiaj w kolorach się mieni; Perfect Praise; Świtezianka; Ballada bezludna - Improvisation #3; The Tree Of Life; Third Impression: How To Tame A Dragon?; Introduction; Mysterium Lunae.

7 marca 2018 roku światło dzienne ujrzał kolejny album zjawiskowej wokalistki Anny Gadt. Po klimatycznym krążku "Breathing" (2013) nagranym wraz z triem RGG, stylistycznie kontrastującej z nim płycie powstałej w ramach formacji Nash ("Trik", 2016) i albumie "Reinassance" (2017) opartym na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich (nagranym z akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem za perkusją), wyjątkowa artystka proponuje płytę "Mysterium Lunae", nagraną ponownie z muzykami RGG oraz luksemburską wiolonczelistką Annemie Osborne. Album, wypełniają autorskie kompozycje Anny Gadt, oprawioną muzycznie poezję Bolesława Leśmiana, oraz impresje, nagrane w duetach z kontrabasem i wiolonczelą.
Album pełen jest nawiązań do poezji i literatury. Filozoficznym aspektem przedsięwzięcia jest porównanie muzyki jako odbicia uczuć, wrażliwości i marzeń jej twórcy za pomocą dźwięków, do księżyca którego światło jest zaledwie odbiciem fal słonecznych. Takie podejście do materii muzycznej zaowocowało albumem pełnym zmysłowości, uduchowienia i emocjonalnych uniesień. W utworach dostrzeżemy odniesienia do Shaekspeare'a, Mickiewicza czy Wyspiańskiego, a wyjątkowymi utworami są nasycone ogromem instrumentalnych improwizacji wiersze Bolesława Leśmiana. Do dwóch z nich muzykę skomponowali Łukasz Ojdana („We śnie”) i Maciej Garbowski („Gdybym spotkał ciebie” ).
Dźwiękowe wizje Anny Gadt przekazywane przy pomocy natchnionych linii wokalnych, znalazły doskonałe rozwinięcie w partiach instrumentalnych, kreowanych przez muzyków zdających się idealnie odczytywać intencje artystki. Każdy z artystów biorących udział w tym swego rodzaju dźwiękowym misterium, dodaje do całości swój równorzędny głos, a zarazem intymną cząstkę samego siebie.
"Mysterium Lunae" to także wyjątkowy rodzaj dźwiękowej harmonii i symbiozy artystycznej.
Anna Gadt, to artystka której twórczość nie zamyka się w ramach typowej wokalistyki jazzowej i kompozycji. Od zawsze odkrywa dla nas nowe pokłady artystycznego wyrazu, poszerzając tym samym muzyczną świadomość odbiorcy.
"Mysterium Lunae" to doskonała kontynuacja i poszerzenie formuły zaproponowanej na "Reinassance". Zawartośc nowego albumu tym razem wybiega poza ramy psalmów i pieśni liturgicznych, nadal jednak muzyce towarzyszy głębokie uduchowienie i kontemplacyjny sposób odbioru.
Album ukazał się 7 marca 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Anna GADT Quartet:  Mysterium Lunae
CD 2018, Hevhetia HV 0170-2-331

program:
  1. We śnie
  2. Fancy Boy
  3. Seismic Waves
  4. Bałwan - Improvisation #1
  5. First Impression: Meru
  6. Bałwan - Improvisation #2
  7. The Prophet
  8. Second Impression: Svalbard
  9. Gdybym spotkał ciebie
10. Pan dzisiaj w kolorach się mieni
11. Perfect Praise
12. Świtezianka
13. Ballada bezludna - Improvisation #3
14. The Tree Of Life
15. Third Impression: How To Tame A Dragon?
16. Introduction
17. Mysterium Lunae

personel:
Anna Gadt - głos
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja
Annemie Osborne - wiolonczela

 

opisy poprzednich albumów Anny Gadt:

  

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 22 marca 2018, longplay_2010

Polecane wpisy