Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ULYÁNICA: Viasna /2017/

Oj rana; A pa moraczku; Mala reczanka; Zhavaronachki; Viasna; Oj rana w polu; Reczanka; Jurja; Kalia lesu; Reczka; Rajok.

Ulyánica to folkowo-jazzowa grupa powstała w czerwcu 2016 roku z inicjatywy pochodzącej z Białorusi wokalistki, skrzypaczki i kompozytorki Ulyany Hedzik, artystki związanej ze Stowarzyszeniem Jazz Poznań. Wraz z nią formację znaną także jako Ulyana Ethno Quintet tworzą: Patryk Rynkiewicz (trąbka), Tomek Sołtys (fortepian), Roman Chraniuk (kontrabas) i Adam Zagórski (perkusja). Projekt łączący elementy współczesnego jazzu z ludową muzyką Polesia zyskał uznanie już po kilku miesiącach działalności, zdobywając Nagrodę Specjalną Festiwalu Jazz Wolności 2016.
W sierpniu 2017 roku po wielu gorąco przyjmowanych koncertach (m.in. w ramach II Festiwalu Młodego Jazzu, Mediations Biennale, Jazz Ring i Jazz w Ruinach, oraz wyjatkowym koncercie w Poznańskiej Galerii U Jezuitów, jaki odbył się pod patronatem LongPlay.blox.pl 27.04.2017), Ulyánica w The Monochrom Studio w Gniewoszowie zarejestrowała materiał jaki wypełnił album "Viasna" ("Wiosna"), który już jesienią ukazał się nakładem wytwórni ForTune.
Płyta przynosi 11 nieco zapomnianych melodii z terenów historycznie obejmujących teraźniejszą Białoruś, Polskę i Ukrainę w nowych, wzbogaconych nowoczesnymi środkami ekspresji wersjach, podanych w improwizującej ethnojazzowej formie. Przesłaniem całego albumu jest zachwyt nad fenomenem, pełnej wszechobecnego rozkwitu wiosny i jej wpływu na zachodzące w nas przeobrażenia, emocje i uczucia.
W kilku utworach brzmienie formacji wzbogacone zostało o dźwięki tradycyjnych białoruskich dud, przez grającego na nich Vitala Voranau, dodając muzyce szczególnego klimatu.
Ulyana Hedzik zgrabnie łączy elementy muzyki ludowej z jazzową improwizacją, co dostrzeżemy zarówno w jej partiach skrzypiec, jak wyraźnie nawiązującym do jazzowych form, wokalu.
Wypełniające album pieśni poruszają rozmaite tematy: trud codziennej pracy ("Oj rana w polu"), uczucie nostalgii i tęsknoty ("Reczanka", "Kalia lesu"), legendy i dawne wierzenia ("Jurja"), czy refleksje dotyczące cudów przyrody ("A pa moraczku", "Zhavaronachki", "Viasna", "Reczka").
Wobec ogromu propozycji artystów jazzowych nawiązujących swą muzyką do folkloru, formuła jaką prezentuje Ulyánica zdaje się być wyjątkowo atrakcyjną. Grupa znalazła tzw. "złoty środek" łącząc autentyczny żywioł, ale też liryzm zaklęty w muzyce ludowej Polesia, z naturalną formą jazzowej improwizacji. Jednym z najsilniejszych atrybutów muzyki zawartej na "Viasna" jest wyczuwalna w niej naturalność i spontaniczność.
Album ukazał się 20 października 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

ULYÁNICA: Viasna
CD 2017, ForTune 0128 019

program:
  1. Oj rana
  2. A pa moraczku
  3. Mala reczanka
  4. Zhavaronachki
  5. Viasna
  6. Oj rana w polu
  7. Reczanka
  8. Jurja
  9. Kalia lesu
10. Reczka
11. Rajok

personel:
Ulyana Hedzik - wokal, skrzypce
Tomek Sołtys - fortepian
Patryk Rynkiewicz - trąbka, flugelhorn
Roman Chraniuk - kontrabas
Adam Zagórski - perkusja
gościnnie:
Vital Voranau - dudy

piątek, 09 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy