Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Roman Jabłoński / Krystyna Borucińska: Polish Cello /2017/

Fryderyk Chopin: Sonata g-moll; Witold Lutosławski: Grave. Metamorfozy, Wariacja Sacherowska; Marta Ptaszyńska: Kwiaty Księżyca; Krzysztof Meyer: Moment Musical; Andrzej Krzanowski: Relief V; Henryk Kubertus Jabłoński: 6 Kaprysów;.Ludomir Różycki: Nokturn fis-moll.

Wiolonczela to instrument o ogromnym potencjale w zakresie brzmienia i wyrazu. To także instrument, po który wciąż sięgają zarówno współcześni kompozytorzy jak muzycy wywodzący się z rozmaitych środowisk muzycznych, niekoniecznie związanych z filharmonią. Wobec ogromu rozmaitych nagrań wiolonczelowych realizowanych w ostatnich latach, coraz trudniej trafić na pozycje wzorcowe, a jednocześnie wyjątkowe czy wręcz wybitne. Otóż omawiana w tym miejscu płyta spełni oczekiwania najbardziej zagorzałych zwolenników instrumentu, a dla młodych instrumentalistów zmagających się z materią kompozycji wiolonczelowych, może pełnić rolę ideału, do którego zbliżenia się będą dążyć.
Album o wszystko mówiącym tytule: "Polish Cello", zawierający nagrania z lat 1977-2016 firmują dwa nazwiska: mającego opinię za jednego z najlepszych wiolonczelistów na świecie, urodzonego w Gdańsku prof. Romana Jabłońskiego (także jurora prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W.Lutosławskiego), oraz doskonale znanej melomanom (choćby z działalności w ramach Tria Warszawskiego) pianistki Krystyny Borucińskiej.
76-minutowy program wypełniają dzieła polskiej muzyki wiolonczelowej XIX i XX wieku, pośród których znajdziemy m.in. Sonatę g-moll na fortepian i wiolonczelę Fryderyka Chopina, ale też utwory współczesnych kompozytorów, takich jak Krzysztof Meyer i Witold Lutosławski, z którym wiolonczelista przez wiele lat miał okazję współpracować.
Mimo dominacji fortepianu w twórczości  F.Chopina, a muzyki symfonicznej w twórczości W. Lutosławskiego, obaj kompozytorzy mają w dorobku utwory zaliczane do kanonu najwybitniejszych dzieł muzyki wiolonczelowej. Właśnie kompozycje tych twórców otwierają program albumu.
Pośród nagrań znajdziemy też utwory dedykowane wiolonczeli solo. Są to "Wariacja Sacherowska" Lutosławskiego, "Moment Musical" Krzysztofa Meyera, "Relief V" Andrzeja Krzanowskiego i "6 Kaprysów" Henryka Hubertusa Jabłońskiego.
Na koniec warto wspomnieć, iż poza Sonatą g-moll Chopina i kończącym program Nokturnem fis-moll Ludomira Różyckiego, mamy do czynienia z pierwszymi wykonaniami utworów.
Płyta ukazała się 24 października 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Roman JABŁOŃSKI / Krystyna BORUCIŃSKA: Polish Cello
CD 2017, DUX 1304

program:
Fryderyk Chopin - Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65:
 1. Allegro moderato
 2. Scherzo
 3. Largo
 4. Finale. Allegro

 Witold Lutosławski:
 5. Grave. Metamorfozy na wiolonczelę i fortepian
 6. Wariacja Sacherowska na wiolonczelę solo

 7. Marta Ptaszyńska: Kwiaty Księżyca na wiolonczelę i fortepian
 8. Krzysztof Meyer: Moment Musical na wiolonczelę solo
 9. Andrzej Krzanowski: Relief V na wiolonczelę solo
10-15.Henryk Kubertus Jabłoński: 6 Kaprysów na wiolonczelę solo
16.Ludomir Różycki: Nokturn fis-moll na wiolonczelę i fortepian op. 30 nr 2

muzycy:
Roman Jabłoński - wiolonczela
Krystyna Borucińska - fortepian

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

czwartek, 01 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: b J classic

Polecane wpisy