Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

RYBACKA & PASBORG: voice 'n' drums /2017/

Endings & Beginnings; Duvie Manaete Tue; Teinuttach; Russau Maro; What would your alter ego say?; The Ultimate Challenge; Aurora; Back to Simplicity.

"voice 'n' drums" to projekt dwojga młodych artystów związanych z duńską Carl Nielsen Academy of Music: polskiej wokalistki i kompozytorki (a także absolwentki Uniwersytetu Psychologii Społecznej) Ani Rybackiej, znanej z formacji Jakuba Dybżyńskiego: Sphere i Equilateral Trio, oraz znanego duńskiego perkusisty Stefana Pasborga, mającego za sobą współpracę z takimi muzykami jak m.in. Miroslav Vitous, Tim Berne, Palle Danielsson, Marc Ducret i Tomasz Stanko. 40-minutową płytę wypełnia 8 improwizowanych utworów nagranych w The Village Studio w Kopenhadze.
Zmierzenie się z tak nietypową konwencją, to dla obojga artystów wyjątkowe wyzwanie.  Wokalizy dysponującej zachwycającymi możliwościami Ani Rybackiej, często wielokrotnie nałożone na siebie, brzmią bardzo przestrzennie, a pełne fantazji kreacje perkusyjne duńskiego muzyka, idealnie wypełniają obszar instrumentalny.
Specyfika poszczególnych utworów nawiązuje do rozmaitych stylistyk; dynamiczny "Endings & Beginnings", odwołujące się do folkloru "Duvie Manaete Tue" i "Back to Simplicity", uduchowione, niemal sakralne "Russau Maro" i "Aurora", awangardowe "What would your alter ego say?" oraz melorecytowane "The Ultimate Challenge".
Najdłuższym fragmentem płyty jest blisko 11-minutowy, psychodeliczny "Teinuttah". To rodzaj transowego dźwiękowego misterium, mogącego kojarzyć się z egzotycznymi obrzędami i rytuałami. W tym transowym utworze wyjątkowo silnym blaskiem lśnią możliwości duńskiego muzyka, sekundującego mantrycznym wokalizom, z naturalnością oraz znakomitym wyczuciem formy i klimatu. To najbardziej przekonujący fragment albumu, ukazujący najważniejszy atut całego przedsięwzięcia: nadzwyczajne porozumienie i przysłowiowa chemia, bez której projekt nie mógłby zaistnieć.
Duety wokalno-perkusyjne nie są często wykorzystywaną formą wypowiedzi artystycznej (choć całkiem niedawno również nakładem wytwórni Hevhetia ukazał się album "Kolos" Jorgosa i Antonisa Skoliasów).  To wyjątkowo odważne przedsięwzięcie wymagające od artystów nadzwyczajnych możliwości warsztatowych, oraz muzycznej wyobraźni, będącej w stanie szczególnie poruszyć odbiorcę. W przypadku "voice 'n' drums" mamy do czynienia z muzyką pełną znakomitych pomysłów i rozwiązań.
Album ukazał się 22 stycznia 2018

Robert Ratajczak

 

RYBACKA & PASBORG: voice 'n' drums
CD 2017, Hevhetia HV 0157-2-331

program:
1. Endings & Beginnings
2. Duvie Manaete Tue
3. Teinuttach
4. Russau Maro
5. What would your alter ego say?
6. The Ultimate Challenge
7. Aurora
8. Back to Simplicity

opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

czwartek, 01 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy