Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 2 /2017/

Kagyuma: Szukam; Trudno. U-cha-cha; Czerwone jabłuszko;
Smutne Piosenki: Naked In The Snow; Hossa Bessa; Deszczobieg; Dziki ogród; Niedobry dzień;
Patryk Rynkiewicz Electric Project: Szeptucha; Głusza; Fiior.

W 2017 roku już po raz trzeci w Poznaniu, miłośnicy muzyki jazzowej cieszyli się wydarzeniem, które już na stałe wpisało się w kalendarium festiwalowe. Poznański Festiwal Młodego Jazzu najzwyczajniej musiał powstać wobec wyjątkowego poziomu artystycznego młodych muzyków związanych z Akademią Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Stowarzyszeniem Jazz Poznań. Odbywające się w dniach 11-14 czerwca 2017 koncerty, realizowane w ramach letniej edycji Festiwalu Młodego Jazzu na poznańskim Starym Rynku, okazały się znakomitą okazją do zaprezentowania specjalnego albumu płytowego "Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 1”, który ukazał się nakładem Stowarzyszenia Jazz Poznań.
Już w grudniu tego samego roku światło dzienne ujrzał drugi album z serii ukazującej osiągnięcia młodych poznańskich zespołów jazzowych.
"Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 2” to zbiór nagrań dokonanych w trzy niedzielne popołudnia na Scenie na Quadro w Poznaniu. Na blisko godzinnej płycie wydanej wraz z dołączoną książeczką z biogramami i fotografiami muzyków, znajdziemy utwory kwartetu Kagyuma, zespołu Izabeli Polit – Smutne Piosenki, oraz Patryka Rynkiewicza ze swoim zespołem Electric Project. Każdy z tych koncertów był wyjątkowym wydarzeniem w ramach letniego cyklu koncertów plenerowych.
Folkujący żeński kwartet Kagyuma śmiało eksperymentuje z muzyką ludową. Uwagę zwracają ciekawe harmonie wokalne i wplatanie kreatywnych improwizacji w tradycyjne piosenki ("Czerwone jabłuszko").
Zespół Smutne Piosenki założony został w 2015 roku z inicjatywy grającej na gitarze basowej kompozytorki Pauliny Frackowiak. Wokalistką grupy jest dysponująca głębokim charakterystycznym głosem o niepowtarzalnej barwie, Izabela Polit. Artystkę pamiętać możemy z drugiej edycji konkursu dla młodych instrumentalistów i wokalistów jazzowych Blue Note Poznań Competition w 2015 roku, na którym przyznano jej wyróżnienie. Zaśpiewaną wówczas przez Izę: "Old Song" Krzysztofa Komedy z tekstem Agnieszki Osieckiej znajdziemy na dokumentującej konkurs płycie "Blue Note Poznań Competition_2015". Ambitne piosenki o niebanalnych tekstach, wyposażone w ciekawe rozbudowane aranżacje to repertuar, w jakim Iza Polit odnajduje się znakomicie. Śpiewa z naturalną swobodą i feelingiem właściwym doświadczonym wokalistkom. W złożonym z pięciu piosenek mini recitalu zespołu, znajdziemy m.in. piosenkę "Dziki ogród", która znalazła się na 2 miejscu w eliminacjach do Debiutów 2017 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Wieńczący płytę 23-minutowy set należy do grupy Patryk Rynkiewicz Electric Project. Liderem formacji jest trębacz i kompozytor, znany m.in. z działalności w ramach zespołu Ulyana Ethno Quintet. Nasączona elektroniką energetyczna muzyka kwartetu nawiązuje do rocka, fusion i brzmień ambientowych.
Inicjatywa wydawnicza Stowarzyszenia Jazz Poznań przedstawia nagrania stanowiące dosadny dowód na to, iż poznańskie środowisko jazzowe stanowi dziś wyjątkowo mocną markę na krajowej mapie muzycznej. Od dawna już Stolica Wielkopolski nie szczyciła się tak silnym teamem młodych muzyków o tak ogromnych możliwościach.
Płyta ukazała się 8 grudnia 2017 roku, podobnie jak pierwszy album serii, pod patronatem LongPlay.blox.pl.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

   

Poznański Festiwal Młodego Jazzu. Volume 2
CD 2017, Stowarzyszenie Jazz Poznań SJP 005

program:
Kagyuma:
  1. Szukam
  2. Trudno. U-cha-cha
  3. Czerwone jabłuszko
Smutne Piosenki:
  4. Naked In The Snow
  5. Hossa Bessa
  6. Deszczobieg
  7. Dziki ogród
  8. Niedobry dzień
Patryk Rynkiewicz Electric Project:
  9. Szeptucha
10. Głusza
11. Fiior 

opisy innych płyt wydanych przez Stowarzyszenie Jazz Poznań pod patronatem LongPlay.blox.pl:

   

poniedziałek, 19 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy