Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Peter KATINA: Secrets /2017/

Arvo Part: Annum per annum; Salvatore Sciarrino: Vagabonde Blu; Giacinto Scelsi: In nomine Lucis; Edison Denisov: Des tenebres a la lumiere; Iris Szeghy: Canticum; John Cage: Souvenir.

Słowacki akordeonista Peter Katina podjął bardzo odważne muzyczne wyzwanie przetransponowując utwory takich kompozytorów jak Arvo Part, John Cage czy Salvatore Sciarrino na język akordeonu. To niecodzienne przedsięwzięcie odsłania nieznane dotąd możliwości akordeonu, a zarazem niebywałą wirtuozerię i wyobraźnię wykonawcy w zakresie transkrypcji.
Grę urodzonego w 1975 roku Petera Katiny wyróżnia silnie zaakcentowany rytm i specyficzna pulsacja. Artysta ma za sobą studia w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, oraz prestiżowej Akademii Muzycznej im.Carl Nielsen w Odense, w Danii. Jest muzykiem bardzo chętnie zapraszanym na rozmaite festiwale europejskie, na których występuje zarówno w programach solowych jak realizowanych w duecie ze swą małżonką, pianistką Janetą Katinovą Šingerovą. Artysta jest też cenionym publicystą muzycznym, współpracującym m.in. z magazynem Jazz Forum oraz słowackim radiem, w którym prowadzi własną audycję.
Innowacyjność muzyki zawartej na płycie "Secrets" sprawia, iż album stanowi wyjątkowo atrakcyjną pozycję zarówno dla miłośników akordeonu, jak zwolenników muzyki programowej i minimalistycznej. Zdecydowanie nie jest to muzyka łatwa w odbiorze, lecz wymagająca od słuchacza zarówno pełnego zaangażowania, jak wyobraźni. Zaprezentowane utwory już w swych podstawowych wersjach skierowane były do zaangażowanego i otwartego na muzyczne eksperymenty odbiorcy. Obcowanie z ich transkrypcjami na akordeon solo, stanowi swego rodzaju kolejny stopień wtajemniczenia.
Album ukazał się 16 czerwca 2017.

Robert Ratajczak

 

Peter KATINA: Secrets
CD 2017, Hevhetia HV 0145-2-331

program:
1. Arvo Part: Annum per annum
2. Salvatore Sciarrino: Vagabonde Blu
3. Giacinto Scelsi: In nomine Lucis
4. Edison Denisov: Des tenebres a la lumiere
5. Iris Szeghy: Canticum
6. John Cage: Souvenir

Peter Katina - akordeon

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

wtorek, 27 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: k classic

Polecane wpisy