Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ORTALION: O 2 /2017/

Las Cigarras De Mars; Apollo Is Starting Over; Horizon 7; Cramp Fever; Sadisticher Abgrund; eXtaziZ; Telegraph Code; Nu-Man; Redneg Em Evol; O 2; Pepperblant.

Ortalion to istniejący od 2011 roku gdański sekstet preferujący bardzo energetyczną muzykę balansującą na pograniczu jazzu i rytmicznej, niemal tanecznej muzyki elektronicznej. Liderem zespołu jest kompozytor i producent, wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, Cezary Morawski. Muzyk znany jest z udziału w takich projektach jak Groovekojad i Lipali oraz współpracy z zespołami Apteka i Behemoth. W roku 2016 ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany po prostu "Ortalion", a drugą płytą grupy jest "O 2". Muzyka Ortalionu to podana w doskonałych proporcjach mieszanka funku, jazzu, space rocka i przestrzennej elektroniki.
Na swym drugim albumie Ortalion zdaje się ewoluować w stronę muzyki, w większym stopniu prowokującej wyobraźnię, nasyconej przestrzenią i mieniącą się rozmaitymi dźwiękowymi ozdobnikami. Dostrzeżemy to również w samych kompozycjach, stanowiących wobec debiutanckiej płyty sprzed dwóch lat, formy bardziej rozbudowane i złożone, oraz składające się w całość o określonej koncepcji i zamyśle.
Rola instrumentów dętych nadal zdaje się nieoceniona, jednak w większym niz dotychczas stopniu do głosu dochodzą coraz śmielsze eksperymenty z elektroniką i przestrzennymi efektami.
Tranzystorowe, analogowe brzmienie formacji, mogące kojarzyć się z popularną w latach 80-tych konwencją house, na "O 2" ewoluuje też w kierunku brzmień orientalnych ("Horizon 7") i estetyki alternatywnego rocka ("eXtaziZ", "Telegraph Code").
W kilku przypadkach (np. "Sadistischer Abgrund", "O 2"), aż chciałoby się by zespół wyrwał się z ram krótkich kilkuminutowych utworów, decydując się na dłuższą formę. Może doczekamy tego na trzecim albumie?
Ortalion tworzą muzycy pełni pasji, nieustannie nie poddający się jakimkolwiek klasyfikacjom. Na drugiej plycie zespołu słychać, iż grupa ma jeszcze nam bardzo wiele do przekazania. Oby w swej konsekwencji trójmiejscy artyści wytrwali jak najdłużej.
Album ukazał się 16 listopada 2017.

Robert Ratajczak

  dystrybucja:

ORTALION: O 2
CD 2017, Audio Cave ACD-012-2017

program:
  1. Las Cigarras De Mars
  2. Apollo Is Starting Over
  3. Horizon 7
  4. Cramp Fever
  5. Sadisticher Abgrund
  6. eXtaziZ
  7. Telegraph Code
  8. Nu-Man
  9. Redneg Em Evol
10. O 2
11. Pepperblant

personel:
Cezary Morawski – synthesizers, electronic piano & noises
Jacek Stromski – sampler, percussion instruments
Piotr Majka – drums
Jacek Brzeziewicz – basses
Robert Jakubiec – trumpet
Marcin Otłowski – saxophones

 

opis poprzedniej płyty Ortalion:

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

wtorek, 20 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: rock blues o

Polecane wpisy