Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

OBERG / MAHALL / GRIENER: Lacy Pool 2 /2017/

Deadline; Cliches; Trickles; Field (Spring); Blues for Aida; Ladies; Jazz ab 40; Dreams; Troubles.

Urodzony w 1962 roku Uwe Oberg to od lat ceniony niemiecki pianista i kompozytor, wyjątkowo aktywnie udzielający się w rozmaitych projektach muzyków jazzowych z całego świata. Nic dziwnego, iż pianista w swą biografię wpisaną ma współpracę z takimi jazzmanami jak: Evan Parker, Mark Sanders, Carl Ludwig Hübsch czy Günter "Baby" Sommer. Podstawowym językiem wyrazu Uwe Oberga jest jazzowa improwizacja, a swój osobisty styl pianista opiera na fascynacjach twórczością takich muzyków jak Thelonious Monk, Paul Bley, Cecil Taylor oraz Anthony Braxton i John Cage. Jednym z ostatnich przedsięwzięć Oberga jest już drugi album formacji Lacy Pool, będącej hołdem dla geniuszu Steve'a Lacy. Na albumie "Lacy Pool 2" wydanym przez wytwórnię Leo Records, poza pianistą słyszymy genialnych improwizatorów: Rudiego Mahalla (klarnety) i Michaela Grienera (perkusja). Perkusistę składu znamy z rozmaitych niemieckich formacji, w tym z prowadzonego przez Jana Klare kwartetu Bambostic ("DJ's Nightmare", 2017). Z kolei Rudi Mahall w Polsce kojarzony może być z fomacją Marka Kądzieli ADHD ("In Bloom", 2015), a pamiętać go możemy również dzięki płycie "Marginal Music" (2015) węgierskiej formacji Grencsó Open Collective.
Wszyscy trzej artyści na omawianej płycie przedstawiają swe własne, pełne improwizacji, wersje 9 tematów z dorobku zmarłego w 2004 roku Steve'a Lacy. Pomysł narodził się w 2009 roku, kiedy to Oberg i Griener wraz z puzonistą Christofem Thewesem jako Lacy Pool zaproponowali świeże i pełne pomysłów podejście do utworów legendarnego saksofonisty. Wówczas główną innowację stanowiło przetransponowanie głównych partii z saksofonu sopranowego na puzon. W nowej konfiguracji saksofon zastąpiono klarnetem, nadając zupełnie nową jakość kanonicznym utworom Steve'a Lacy.
Artyści sięgnęli zarówno po doskonale znane miłośnikom jazzu utwory Lacy'ego jak "Cliches", "Tricles" i "Troubles", jak i tematy bardziej wyszukane i stosunkowo rzadko wykonywane. W utworach odnajdziemy tak charakterystyczne dla amerykańskiego saksofonisty zwroty rytmiczne i powtarzające się motywy. Trio niejednokrotnie jednak wychodzi poza granice kompozycji, kreując swoje własne spojrzenie na twórczość Steve'a Lacy. Dzięki temu od początku do końca płyty obcujemy z muzyką przefiltrowaną przez osobowości trojga kreatywnych europejskich artystów, przepuszczających każdy dźwiękowy detal przez pryzmat własnego sposobu postrzegania muzyki.
"Lacy Pool 2" to muzyka dynamiczna, pełna twórczych eksperymentów i nieoczekiwanych zwrotów. Wirtuozowskie solówki fortepianu, ostra i dynamiczna harmonia, porywający rytm i zapadające w pamięć partie klarnetu. Rudi Mahall, Uwe Oberg i Michael Griener bezkonfliktowo łączą elementy awangardy i free jazzu z duchem bebopu, tworząc zupełnie nową muzyczną jakość.
Album ukazał sie 19 maja 2017.

Robert Ratajczak

OBERG / MAHALL / GRIENER: Lacy Pool 2
CD 2017, Leo Records CD LR 792

program:
1. Deadline
2. Cliches
3. Trickles
4. Field (Spring)
5. Blues for Aida
6. Ladies
7. Jazz ab 40
8. Dreams
9. Troubles

personel:
Rudi Mahall - klarnety
Uwe Oberg - fortepian
Michael Griener - perkusja

opisy innych płyt Uwe Oberga:

   

wtorek, 27 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz o M g

Polecane wpisy