Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Nathalie DARCHE & Carine LLOBET: Pétrole

Geoffroy Tamisier: Les pensées offshore d'Arthur; David Chevalier: Speed; Baptiste Trotignon: In petroleum verias; John Hollenbeck: Pétrole interlude; Mathias Ruëgg: A little story in blue; Alban Darche: Pétrole; Victor Michaud: Derrick.

"Pétrole" to płyta przygotowana przez francuskie pianistki Nathalie Darche i Carine Llobet. Jej program obejmuje utwory na dwa fortepiany zamówione u siedmiu różnych kompozytorów jazzowych i klasycznych: Geoffroya Tamisiera, Davida Chevalliera, Baptiste Trotignona, Johna Hollenbecka, Mathiasa Ruëgg, Albana Darche i Victora Michauda. Tematem przewodnim całego albumu jest ropa naftowa i wynikające z jej wydobycia korzyści i dobrodziejstwa (ciepło, światło, energia, transport), ale też zagrożenia (zanieczyszczenie środowiska, kryzysy finansowe, bogactwo jednostki kosztem ubóstwa innych, wojny).
Obie pianistki stanowią dziś silny filar francuskiej sceny muzycznej z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej.
Nathalie Darche na co dzień jest akompaniatorem w Conservatory of Saint-Maur des Fossés i regularnie występuje z kameralnymi recitalami solowymi oraz na dwa fortepiany. Jest aktywna także w środowisku jazzowym m.in. biorąc udział w przedsięwzięciach Albana Darche jak choćby wydana krótko przed publikacją tego albumu płyta "Le Tombeau de Poulenc".
Carine Llobet (absolwentka prestiżowego Conservatoire de Bordeaux) udziela się w licznych muzycznych projektach, spośród których najbardziej znaczącym zdaje się duet pianistki z waltornistą kompozytorem i producentem Victorem Michaudem.
Obie Panie tworzą kreatywny duet fortepianowy, mający w swym repertuarze zarówno kanoniczne utwory jazzowe i klasyczne, jak i kompozycje specjalnie im dedykowane. W roku 2016 z okazji 80. urodzin Steve'a Reicha duet przygotował specjalny program złożony z kompozycji mistrza minimalizmu i muzyki programowej, który doczekał się entuzjastycznych recenzji.
Na "Pétrole" znajdziemy również utwory mogące wywoływać skojarzenia z twórczością Reicha czy Philipa Glassa. W muzyce tej odnajdziemy jednak wyraźnie zarysowaną melodykę i ogromny potencjał ilustracyjny. Specjalnie przygotowane dla duetu utwory, jakie wypełniają album, stworzone zostały przez kompozytorów doskonale znających temperament i preferencje instrumentalne obu pianistek, oraz silnie utożsamiających się z ideą przyświecającą projektowi.
Programowe "Speed" Davida Chevalliera, ocierające się o awangardę "Pétrole interlude" Johna Hollenbecka, czy klasycyzująca wirtuozerska miniatura szwajcarskiego kompozytora Mathiasa Ruëgg: "A little story in blue" i opus magnum albumu jaką jest 3-częściowa kompozycja tytułowa Albana Darche, sąsiadują z przyswajalnymi tematami i pobudzającej wyobraźnię melodyce. Album tworzy fascynującą całość złożoną z osobnych części przygotowanych przez różnych kompozytorów układających się w rodzaj przekonującej suity.
Wydawnictwu towarzyszy publikacja partytur wszystkich utworów, wzbogacająca tym samym katalog utworów dedykowanych dwóm fortepianom.
Premiera 2 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Nathalie DARCHE & Carine LLOBET: Pétrole. Créations raffinées pour deux pianos
CD, Pépin & Plume P&P005

program:

  1. Geoffroy Tamisier - Les pensées offshore d'Arthur
  2. David Chevallier - Speed
  3. Baptiste Trotignon - In petroleum verias
  4. John Hollenbeck - Pétrole interlude
  5. Mathias Ruëgg - A little story in blue

Alban Darche - Pétrole:
  6. Frénésie
  7. Spleen
  8. Vers un autre monde

Victor Michaud - Derrick:
  9. Hellfighter
10. Uncle Billy

poniedziałek, 05 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: L jazz D

Polecane wpisy