Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Nathalie DARCHE & Carine LLOBET: Pétrole

Geoffroy Tamisier: Les pensées offshore d'Arthur; David Chevalier: Speed; Baptiste Trotignon: In petroleum verias; John Hollenbeck: Pétrole interlude; Mathias Ruëgg: A little story in blue; Alban Darche: Pétrole; Victor Michaud: Derrick.

"Pétrole" to płyta przygotowana przez francuskie pianistki Nathalie Darche i Carine Llobet. Jej program obejmuje utwory na dwa fortepiany zamówione u siedmiu różnych kompozytorów jazzowych i klasycznych: Geoffroya Tamisiera, Davida Chevalliera, Baptiste Trotignona, Johna Hollenbecka, Mathiasa Ruëgg, Albana Darche i Victora Michauda. Tematem przewodnim całego albumu jest ropa naftowa i wynikające z jej wydobycia korzyści i dobrodziejstwa (ciepło, światło, energia, transport), ale też zagrożenia (zanieczyszczenie środowiska, kryzysy finansowe, bogactwo jednostki kosztem ubóstwa innych, wojny).
Obie pianistki stanowią dziś silny filar francuskiej sceny muzycznej z pogranicza jazzu i muzyki klasycznej.
Nathalie Darche na co dzień jest akompaniatorem w Conservatory of Saint-Maur des Fossés i regularnie występuje z kameralnymi recitalami solowymi oraz na dwa fortepiany. Jest aktywna także w środowisku jazzowym m.in. biorąc udział w przedsięwzięciach Albana Darche jak choćby wydana krótko przed publikacją tego albumu płyta "Le Tombeau de Poulenc".
Carine Llobet (absolwentka prestiżowego Conservatoire de Bordeaux) udziela się w licznych muzycznych projektach, spośród których najbardziej znaczącym zdaje się duet pianistki z waltornistą kompozytorem i producentem Victorem Michaudem.
Obie Panie tworzą kreatywny duet fortepianowy, mający w swym repertuarze zarówno kanoniczne utwory jazzowe i klasyczne, jak i kompozycje specjalnie im dedykowane. W roku 2016 z okazji 80. urodzin Steve'a Reicha duet przygotował specjalny program złożony z kompozycji mistrza minimalizmu i muzyki programowej, który doczekał się entuzjastycznych recenzji.
Na "Pétrole" znajdziemy również utwory mogące wywoływać skojarzenia z twórczością Reicha czy Philipa Glassa. W muzyce tej odnajdziemy jednak wyraźnie zarysowaną melodykę i ogromny potencjał ilustracyjny. Specjalnie przygotowane dla duetu utwory, jakie wypełniają album, stworzone zostały przez kompozytorów doskonale znających temperament i preferencje instrumentalne obu pianistek, oraz silnie utożsamiających się z ideą przyświecającą projektowi.
Programowe "Speed" Davida Chevalliera, ocierające się o awangardę "Pétrole interlude" Johna Hollenbecka, czy klasycyzująca wirtuozerska miniatura szwajcarskiego kompozytora Mathiasa Ruëgg: "A little story in blue" i opus magnum albumu jaką jest 3-częściowa kompozycja tytułowa Albana Darche, sąsiadują z przyswajalnymi tematami i pobudzającej wyobraźnię melodyce. Album tworzy fascynującą całość złożoną z osobnych części przygotowanych przez różnych kompozytorów układających się w rodzaj przekonującej suity.
Wydawnictwu towarzyszy publikacja partytur wszystkich utworów, wzbogacająca tym samym katalog utworów dedykowanych dwóm fortepianom.
Premiera 2 marca 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

Nathalie DARCHE & Carine LLOBET: Pétrole. Créations raffinées pour deux pianos
CD, Pépin & Plume P&P005

program:

  1. Geoffroy Tamisier - Les pensées offshore d'Arthur
  2. David Chevallier - Speed
  3. Baptiste Trotignon - In petroleum verias
  4. John Hollenbeck - Pétrole interlude
  5. Mathias Ruëgg - A little story in blue

Alban Darche - Pétrole:
  6. Frénésie
  7. Spleen
  8. Vers un autre monde

Victor Michaud - Derrick:
  9. Hellfighter
10. Uncle Billy

poniedziałek, 05 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: L jazz D

Polecane wpisy