Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Michail Travlos - Progressions /2017/

Forest Birds Arias; GBR; The Castle of Kwidzyn; Five Birds of the Wild Forest; Duetti; Progressions.

Twórczość urodzonego w 1950 roku wybitnego greckiego kompozytora Michaila Travlosa przybliża album "Progressions". Płyta zawiera 6 solowych i kameralnych utworów powstałych na przestrzeni kilkunastu lat. Nagrania dokonane zostały w studio S2 Polskiego Radia w Warszawie przez międzynarodowy skład tworzony przez trójkę znakomitych artystów: od 1995 roku zamieszkałą w Atenach flecistkę Iwonę Glinkę (prywatnie: małżonkę kompozytora), wyśmienitą harfistkę Annę Sikorzak-Olek i gitarzystę Angelosa Botsisa.
Słyszana na płycie zarówno w utworach wykonywanych na rozmaitych rodzajach fletu solo, oraz w duetach z harfą i gitarą Iwona Glinka to artystka  specjalizująca się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji.
Harfistka Anna Sikorzak-Olek prowadzi bardzo aktywną działalność koncertową, występując zarówno jako solistka jak i kameralistka łącząc dźwięki harfy m.in. z fletem, obojem, sopranem czy perkusją. Artystka współtworzy też ceniony w środowisku muzyki klasycznej Warszawski Kwartet Harfowy oraz współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową oraz Sinfonią Varsovią. Także miłośnicy muzyki rozrywkowej i jazzu mogli niejednokrotnie usłyszeć jej grę dzięki współpracy wszechstronnej artystki m.in. z Krzysztofem Herdzinem, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem czy Andrzejem Jagodzińskim. Na początku 2018 roku ukazała się znakomita płyta artystki "Princess Czartoryska's Harp Treasures", nagrana wraz z wybitnym wirtuozem skrzypiec, Konstantym Andrzejem Kulką.
Z kolei grecki gitarzysta Angelos Botsis to jeden z najlepszych uczniów Michaela Travlosa, mający za sobą współpracę z najbardziej prestiżowymi greckimi orkiestrami, oraz zespołami kameralnymi, oraz szczycący się wieloma nagrodami i wyróżnieniami zdobytymi w ramach międzynarodowych konkursów gitarowych.
Tym właśnie artystom Michael Travlos powierzył wykonanie sześciu utworów wypełniających tę urozmaiconą zarówno brzmieniowo jak stylistycznie płytę.
W kunsztownie opracowanych i znakomicie wykonanych kompozycjach dostrzeżemy fascynację kompozytora zarówno naturą, jak urokiem odwiedzanych przez niego miejsc. Ten drugi aspekt dostrzeżemy m.in. w utworze "The Castle of Kwidzyn" odnoszącym się do zabytkowego zamku w Kwidzynie.
Aż w dwóch przypadkach kompozytor odwołuje się do fascynacji śpiewem ptaków. Cykle "Forest Birds Arias" i "Five Birds of the Wild Forest", to efekt badań Travlosa nad potencjałem zaklętym w ptasich trelach i świergotach, stanowiących rodzaj muzyki w swej najbardziej naturalnej postaci. Oba cykle stanowią wyjątkowy popis, chwilami wręcz ekwilibrystycznej wirtuozerii grającej na rozmaitych rodzajach fletu, Iwony Glinki.
Inny aspekt twórczości Michaila Travlosa dostrzeżemy w "Duetti" na flet i gitarę, gdzie kompozytor w formie 3-częściowej fantazji eksponuje starcie się z sobą różnych technik gry na obu instrumentach, tworząc spójną, choć mieniącą się rozmaitymi barwami dźwiękowymi całość.
Wszystkie nagrania zgromadzone w tym monograficznym zbiorze to fonograficzne premiery.
Album ukazał się 15 września 2017 roku.

Robert Ratajczak

 

 

Michail Travlos - Progressions
CD 2017, Sarton 025-2

program:

Forest Birds Arias:
  1. Cuckoos play for solo flute
  2. Love bird's play for solo piccolo
  3. Nightingales Loneliness for solo alto flute
  4. Pigeon on the roof for solo bass flute
  5. Woodpeckers play for solo flute

GBR for flute (alto flute) and harp:
  6. Dark Green
  7. Deep Blue
  8. Light Red

  9. The Castle of Kwidzyn for solo alto flute

Five Birds of the Wild Forest for solo flute:
10. Hoopoe
11. Cormorant
12. Crane
13. Owl
14. Hawk

Duetti for flute and guitar:
15. Introduction
16. Monotony (Quasi ostinato)
17. A Bit Jazzy

18. Progressions for solo flute

wykonawcy:
Iwona Glinka - flety
oraz:
Anna Sikorzak-Olek - harfa
Angelos Botsis - gitara

poniedziałek, 26 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: classic T

Polecane wpisy