Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Michael WOLLNY Trio Live: Wartburg /2018/

Atavus; Big Louise; Perpetuum Mobile; Synonym; Interludium; Antonym; Gravite; White Blues; Tektonik; Engel; Make a Wish.

Wytwórnia ACT wyjątkowo starannie dokumentuje poczynania Michaela Wollny'ego. Przyzwyczailiśmy się już do tego że kolejne albumy tria genialnego niemieckiego pianisty ukazują się zarówno w wersji podstawowej, jak specjalnych edycjach kolekcjonerskich. Miłośnikom twórczości pianisty, nie pozostaje nic innego jak cieszyć się że działalność jednego z najbardziej fascynujących europejskich muzyków jazzowych jest tak starannie dokumentowana. Kolejnym tego dowodem są, dwie ukazujące się równocześnie płyty tria Michaela Wollny'ego: "Wartburg" i "Oslo". Koncertowy album "Wartburg" nagrany został we wrześniu 2017 roku w zabytkowym zamku w Rittersaal przez trio w składzie: Michael Wollny (fortepian), Christian Weber (kontrabas) i Eric Schaefer (perkusja), a w czterech utworach gościnnie słyszymy też saksofonistę Emile'a Parisiena. Program koncertu wypełniają własne kompozycje muzyków, oraz utwory z dorobku Scotta Walkera, Boba Brookmeyera oraz jazzowa aranżacja "Interludium" Paula Hindemitha.
Muzyka Michael Wollny Trio zdecydowanie odbiega swym kształtem od typowej dla jazzowego tria fortepianowego formy. Poza doskonałym jazzowym rzemiosłem, zawiera bowiem w sobie ogromne pokłady klimatycznych, prowokujących kontemplację kreacji dźwiękowych, budujących specyficzny nastrój. Koncerty tria każdorazowo niosą z sobą ogrom uwalnianych emocji i odmiennych rozwiązań dotyczących struktury każdego z utworów. Ogromny potencjał improwizacyjny muzyków uwalniany podczas występów na żywo, owocuje muzyką niepowtarzalną i pełną zaskakujących rozwiązań. Nic nie zastąpi bezpośredniego udziału w koncercie niemieckich muzyków, o czym miałem okazję osobiście się przekonać. Jednak płyty dokumentujące poszczególne występy, niosą w sobie również wrażenia na długo pozostające w pamięci, a dzięki temu iż znajdują się w domowej płytotece w zasięgu ręki, zawsze możemy do nich wrócić.
Koncert zamieszczony na płycie jest szczególny choćby ze względu na miejsce w którym się odbył. Zamek Wartburg to najprawdziwszy skarb niemieckiej historii i kultury. Wzniesiony w 1067 roku przez turyńskiego grafa Ludwiga der Springera, od blisko 10 wieków stanowi inspirację dla wielu artystów. W sali koncertowej zamku goszczącego na przestrzeni lat takie znakomitości jak św. Elżbieta, Marcin Luther czy Johann Wolfgang von Goethe, odbywały się m.in. słynne turnieje trubadurów i minstreli, do których nawiązał w operze "Tannhäuser" Ryszard Wagner. Nic dziwnego, że kontemplacyjna muzyka jednego z najlepszych europejskich składów jazzowych, wybrzmiała tam tak przekonująco.
W programie albumu "Wartburg" znajdziemy poza wymienionymi na wstępie kunsztownie opracowanymi coverami, także znane z poprzednich płyt, lecz podane w zupełnie nowej estetyce kompozycje "Gravite" i "Engel", oraz kilka po raz pierwszy opublikowanych na płycie kompozycji zarówno Wollny'ego jak Schaefera i Webera.
Prawdziwą ozdobą płyty jest rozbudowany do 9 minut utwór Erica Schaefera "Tektonik", w którym szczególnie błyskotliwie prezentuje się gość tria, francuski saksofonista Emile Parisien.
Wyjątkowy dokument, ujmujący nie tylko olśniewającą wirtuozerią i wyczuciem przez muzyków klimatu, ale też specyficzną atmosferą zabytkowych zamkowych wnętrz, w których muzyka Michael Wollny Trio brzmi doprawdy nadzwyczajnie.
Premiera 23 marca 2018.

Robert Ratajczak

 

  dystrybucja:

Michael WOLLNY Trio Live: Wartburg
CD 2018, ACT 9862-2

program:
  1. Atavus
  2. Big Louise
  3. Perpetuum Mobile
  4. Synonym
  5. Interludium
  6. Antonym
  7. Gravite
  8. White Blues
  9. Tektonik
10. Engel
bonus track:
11. Make a Wish

personel:
Michael Wollny - fortepian
Christian Weber - kontrabas
Eric Schaefer - perkusja
oraz:
Emile Parisien - saksofon

opisy innych płyt Michaela Wollny'ego:

           

opisy innych płyt z katalogu ACT:czwartek, 15 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: w jazz

Polecane wpisy