Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Mark WADE Trio: Moving Day

Moving Day; Wide Open; The Bells; Another Night In Tunisia; Something Of A Romance; Autumn Leaves; Midnight In The Cathedral; The Quarter; In The Fading Rays Of Sunlight.

ENGLISH:

All three musicians on Moving Day form a trio of unusual strength and extraordinary power, possessing their own musical dialect. In every piece we see the uncanny bond of coherence and an almost telepathic understanding between the artists...a formation with a potential comparable only with the most perfect ensembles in jazz history...a perfect album!

POLSKI:

Urodzony w 1974 roku nowojorski basista i kompozytor Mark Wade od ponad 20 lat aktywnie udziela się na jazzowej scenie jako muzyk towarzyszący uznanym solistom (m.in. Stacey Kent i  Bill Warfield). Jest też cenionym nauczycielem gry zarówno na kontrabasie jak gitarze elektrycznej, a od pewnego czasu prowadzi własne trio z powodzeniem wykonujące jego autorskie kompozycje. W dorocznym podsumowaniu czytelników magazynu Down Beat, artysta znalazł się w gronie 10 najlepszych jazzowych basistów 2016 roku, a jego pierwszy autorski album "Event Horizon" doczekał się wielu pochlebnych recenzji w najbardziej prestiżowych branżowych periodykach. Kolejną płytą w dyskografii basisty jest album "Moving Day", na którym podobnie jak na poprzedniej płycie słyszymy znakomitych instrumentalistów współtworzących trio: pianistę Tima Harrisona oraz jednego z najbardziej błyskotliwych nowojorskich perkusistów jazzowych, Scotta Neumanna. Pierwszy z muzyków równolegle współtworzy formację trębacza Johna Eckerta oraz udziela się w rozmaitych składach. Zasiadający za perkusją Scott Neumann to z kolei muzyk mający za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak choćby Dave Liebman czy Kenny Barron, oraz ponad 40 płyt w swej dyskografii, wśród których szczególnym blaskiem lśni wydany w 2013 roku album jego formacji Neu3: "Blessed".
Wszyscy ci muzycy na "Moving Day" tworzą trio o niezwykłej sile i nadzwyczajnej mocy, dysponujące własnym muzycznym dialektem. Niezwykła koherencja składu i niemal telepatyczne porozumienie pomiędzy artystami, dostrzeżemy w każdym fragmencie. Od czasu albumu "Event Horizon" trio przebyło długą drogę obfitującą w mnóstwo koncertów (zarówno w USA jak Europie) i niezliczoną ilość prób, by na nowej płycie objawić się światu jako formacja o potencjale porównywalnym jedynie z najdoskonalszymi składami w historii jazzu.
O sile "Moving Day" decydują wyjątkowe kompozycje lidera, będące owocem ostatnich trzech lat pracy. Odnajdziemy w nich melancholię ("Moving Day"), refleksję ("Something Of A Romance"), zadumę ("The Bells") i uduchowienie ("Midnight In The Cathedral"), ale też nieposkromioną energię i emocje ("The Quarter", "Wide Open"). W rytmie kojącego zmysły walca z kolei, utrzymane jest kończące album "In The Fading Rays Of Sunlight".
Poza siedmioma premierowymi kompozycjami Marka Wade'a, na płycie znajdziemy też znakomite interpretacje dwóch jazzowych standardów: nieśmiertelnego "Autum Leaves" Josepha Kosmy, oraz "Night In Tunisia" Dizzy'ego Gillespie.
Drugi album tria amerykańskiego basisty może przyprawić o kompleksy wiele dysponujących zdecydowanie dłuższym stażem formacji. Każdy z trzech muzyków zdaje się znajdować w idealnym dla siebie towarzystwie i środowisku dźwiękowym. Efektem tego jest muzyka, w której doprawdy trudno byłoby doszukać się słabszych momentów. Perfekcyjny album!
Album ukazał się 19 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Mark WADE Trio: Moving Day
CD, Mark Wade

program:
1. Moving Day
2. Wide Open
3. The Bells
4. Another Night In Tunisia
5. Something Of A Romance
6. Autumn Leaves
7. Midnight In The Cathedral
8. The Quarter
9. In The Fading Rays Of Sunlight

personel:
Tim Harrison - fortepian
Mark Wade - kontrabas
Scott Neumann - perkusja

opis poprzedniego albumu Mark Wade Trio:

piątek, 16 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: w jazz

Polecane wpisy