Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Alban DARCHE & L'Orphicube

The Atomic Flonflons
PREMIERA 30 MARCA 2018

Hazel LEACH - C.O.B
Postcard Collection
(premiera 12 kwietnia 2018)

Barbara BARTH & Manuel KRASS
In Spheres
(premiera 12 kwietnia 2018)

ANIMATA
Duality
(premiera 12 kwietnia 2018)

Susanne PAUL's Move String Quartet
Short Stories
(premiera 12 kwietnia 2018)

MAHNIG - MANDERSCHEID - STERNAL - VALK
Pop
(premiera 12 kwietnia 2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Mark WADE Trio: Moving Day

Moving Day; Wide Open; The Bells; Another Night In Tunisia; Something Of A Romance; Autumn Leaves; Midnight In The Cathedral; The Quarter; In The Fading Rays Of Sunlight.

Urodzony w 1974 roku nowojorski basista i kompozytor Mark Wade od ponad 20 lat aktywnie udziela się na jazzowej scenie jako muzyk towarzyszący uznanym solistom (m.in. Stacey Kent i  Bill Warfield). Jest też cenionym nauczycielem gry zarówno na kontrabasie jak gitarze elektrycznej, a od pewnego czasu prowadzi własne trio z powodzeniem wykonujące jego autorskie kompozycje. W dorocznym podsumowaniu czytelników magazynu Down Beat, artysta znalazł się w gronie 10 najlepszych jazzowych basistów 2016 roku, a jego pierwszy autorski album "Event Horizon" doczekał się wielu pochlebnych recenzji w najbardziej prestiżowych branżowych periodykach. Kolejną płytą w dyskografii basisty jest album "Moving Day", na którym podobnie jak na poprzedniej płycie słyszymy znakomitych instrumentalistów współtworzących trio: pianistę Tima Harrisona oraz jednego z najbardziej błyskotliwych nowojorskich perkusistów jazzowych, Scotta Neumanna. Pierwszy z muzyków równolegle współtworzy formację trębacza Johna Eckerta oraz udziela się w rozmaitych składach. Zasiadający za perkusją Scott Neumann to z kolei muzyk mający za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak choćby Dave Liebman czy Kenny Barron, oraz ponad 40 płyt w swej dyskografii, wśród których szczególnym blaskiem lśni wydany w 2013 roku album jego formacji Neu3: "Blessed".
Wszyscy ci muzycy na "Moving Day" tworzą trio o niezwykłej sile i nadzwyczajnej mocy, dysponujące własnym muzycznym dialektem. Niezwykła koherencja składu i niemal telepatyczne porozumienie pomiędzy artystami, dostrzeżemy w każdym fragmencie. Od czasu albumu "Event Horizon" trio przebyło długą drogę obfitującą w mnóstwo koncertów (zarówno w USA jak Europie) i niezliczoną ilość prób, by na nowej płycie objawić się światu jako formacja o potencjale porównywalnym jedynie z najdoskonalszymi składami w historii jazzu.
O sile "Moving Day" decydują wyjątkowe kompozycje lidera, będące owocem ostatnich trzech lat pracy. Odnajdziemy w nich melancholię ("Moving Day"), refleksję ("Something Of A Romance"), zadumę ("The Bells") i uduchowienie ("Midnight In The Cathedral"), ale też nieposkromioną energię i emocje ("The Quarter", "Wide Open"). W rytmie kojącego zmysły walca z kolei, utrzymane jest kończące album "In The Fading Rays Of Sunlight".
Poza siedmioma premierowymi kompozycjami Marka Wade'a, na płycie znajdziemy też znakomite interpretacje dwóch jazzowych standardów: nieśmiertelnego "Autum Leaves" Josepha Kosmy, oraz "Night In Tunisia" Dizzy'ego Gillespie.
Drugi album tria amerykańskiego basisty może przyprawić o kompleksy wiele dysponujących zdecydowanie dłuższym stażem formacji. Każdy z trzech muzyków zdaje się znajdować w idealnym dla siebie towarzystwie i środowisku dźwiękowym. Efektem tego jest muzyka, w której doprawdy trudno byłoby doszukać się słabszych momentów. Perfekcyjny album!
Album ukazał się 19 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

Mark WADE Trio: Moving Day
CD, Mark Wade

program:
1. Moving Day
2. Wide Open
3. The Bells
4. Another Night In Tunisia
5. Something Of A Romance
6. Autumn Leaves
7. Midnight In The Cathedral
8. The Quarter
9. In The Fading Rays Of Sunlight

personel:
Tim Harrison - fortepian
Mark Wade - kontrabas
Scott Neumann - perkusja

opis poprzedniego albumu Mark Wade Trio:

piątek, 16 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz w

Polecane wpisy