Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Łukasz JUŹKO Quartet: First Breath

Time's Coming Up. So Where Are You; For Unknown Princess; Purpose; More Than Enough; Breath From The Noise; One Or Few; Repressed Silence; Glimmer; Outro.

Kwartet saksofonisty tenorowego Łukasza Juźko (absolwenta Akademii Muzycznej w Gdańsku) powstał pod koniec 2015 roku, a wraz z liderem i kompozytorem repertuaru grupy, tworzą go znakomici polscy muzycy znani z rozmaitych jazzowych projektów: pianista Michał Wróblewski, kontrabasista Bartosz Świątek i perkusista Sebastian Kuchczyński. Płytę "First Breath" wypełnia 9 autorskich kompozycji saksofonisty, nasyconych współczesnym jazzowym brzmieniem z domieszką muzyki gospel. To muzyka przynosząca relaks i wytchnienie, a jednocześnie pełna emocji i uduchowienia.
Zespół zawiązał się pod koniec 2015 roku, od początku stawiając na repertuar złożony z autorskich kompozycji lidera, który jak dotąd poszczycić się może współpracą z takimi muzykami jak m.in. Billy Harper, John Batsch, Piotr Wojtasik czy Maciej Sikała. Na płycie znajdziemy tematy nawiązujące do estetyki środkowego nurtu nowojorskiego jazzu przełomu lat 70-tych i 80-tych.
Solista otoczył się doprawdy znakomitymi instrumentalistami, z których każdy dysponuje rozmaitymi doświadczeniami zdobywanymi na polu różnorakich projektów. Dzięki doskonałej koherencji składu, docierające do nas utwory pełne są naturalnego feelingu i magii mozliwej do osiągnięcia tylko w skladach doskonale dobranych muzyków. Oczywiście wiodącym instrumentem jest tu saksofon tenorowy, jednak już w pierwszym utworze mamy okazję zasłuchać się w pełne kreatywności solówki Bartosza Świątka i Michała Wróblewskiego, podane na tle fantazyjnych partii perkusji. Solowe popisy każdego z muzyków przeplatają się w trakcie całej płyty, tworząc obraz zespołu bardzo demokratycznego, którego muzyka zdaję się być wypadkową starcia się z sobą czterech muzycznych indywidualności.
Przesłaniem "First Breath" jest ukazanie życiowej siły jednostki w starciu z rozmaitymi przeciwnościami. Ta pełna relaksacyjnego ładunku muzyka przynosi wytchnienie i pozwala zapomnieć o otaczających nas problemach i troskach. Saksofon lidera częściej szepcze niż krzyczy, a pełne artyzmu partie fortepianu, stateczny kontrabas i stonowana praca perkusji stanowią dla niego idealne oparcie. Wyjątkiem jest "More Than Enough", będący rodzajem chwilowego szaleńczego zapomnienia i wyrwania się z ram statecznego klimatu płyty.
"First Breath” to muzyka pełna przestrzeni i pozytywnej energii. Uduchowiona, a jednocześnie pełna rozmaitych emocji i uniesień. Bardzo przystępna, nawet dla odbiorcy nie słuchającego na co dzień jazzu.
Album ukazał sie 24 listopada 2017.

Robert Ratajczak

 

Łukasz JUŹKO Quartet: First Breath
CD, SJ Records 027 / New Stream Art NSA001

program:
1. Time's Coming Up. So Where Are You
2. For Unknown Princess
3. Purpose
4. More Than Enough
5. Breath From The Noise
6. One Or Few
7. Repressed Silence
8. Glimmer
9. Outro

personel:
Łukasz Juźko - saksofon
Michał Wróblewski - fortepian
Bartosz Świątek - bass
Sebastian Kuchczyński - perkusja

poniedziałek, 19 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy