Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Lucas PINO: The Answer Is No /2017/

Pick 'Em Uo, Turn the Lights Out; Take a Walk in the Sky; The World Ahead; Sea Level; Sidestep; Mass-produced Person; I Can't Remember.

Pochodzący z Arizony nowojorski saksofonista tenorowy Lucas Pino przez długi czas stanowił niewątpliwą atrakcję koncertową występując w tak prestiżowych klubach jak m.in. Blue Note, The Jazz Standard, Smalls Jazz Club czy Dizzy. Od pewnego czasu muzyk koncertuje jednak na całym świecie odwiedzając m.in. Kanadę, Australię i kraje europejskie. Jest niezwykle aktywnym sidemanem, z którego usług korzysta wielu cenionych muzyków jazzowych (w Polsce znać go możemy z płyt Rafała Sarneckiego: "The Madman Rambles Again", 2011 i "Cat's Dream", 2014). Lucas Pino z powodzeniem pojawia się w składach tworzonych przez młodych muzyków, jak i wraz z jazzmanami tej miary co choćby Christian McBride, Benny Golson, Curtis Fuller czy David Sanborn. Jest absolwentem Brubeck Institute, który ukończył w 2007 roku, a główny wpływ na jego wypracowany styl wywarła zarówno muzyka grana przez Stana Getza jak Johna Coltrane'a. Po wydanym przez wytwórnię Origin Records albumie "No Net Nonet" (2015) firmowanym przez swój własny 7-osobowy skład, kolejną pozycją w autorskiej dyskografii muzyka jest album "The Answer Is No" nagrany w nowojorskim The Bunker Studio. Pośród 8 muzyków towarzyszących w nagraniach saksofoniście, znajdziemy również, wspomnianego wcześniej, znakomitego polskiego gitarzystę Rafała Sarneckiego.
Międzynarodowy nonet Lucasa Pino prezentuje 7 nowych kompozycji swego lidera, kunsztownie zaaranżowanych na dwie rozbudowane sekcje: dętą (3 saksofony, trąbka i puzon) i rytmiczną (gitara, fortepian, kontrabas i perkusja). W zakresie brzmienia i podejścia do formy, mamy do czynienia z estetyką małego big bandu, którego muzycy zgodnie z jazzową tradycją, naturalnie swingują i improwizują. Dobór instrumentarium powoduje, iż muzyka mieni się ogromną kolorystyką i bogactwem dźwiękowym. Mimo brzmieniowego rozmachu, lider pozostawia bardzo dużo miejsca na solowe improwizacje, które skrzętnie i z ogromnym entuzjazmem wypełniają kreatywni muzycy tworzący tę jazzową mini-orkiestrę. Pełne inwencji solówki słyszymy m.in. w "Take a Walk in the Sky" (perkusja: Jimmy Macbride), "The World Ahead" (puzon: Nick Finzer) i "Sidestep" (gitara: Rafał Sarnecki).
Prawdziwą ozdobą płyty jest majestatyczna i doniosła kompozycja "Sea Level", stanowiąca rodzaj osi całego albumu.
Mimo potężnego niemal symfonicznego brzmienia i rozbudowanych instrumentacji, Lucasowi Pino udało się też zachować atrybuty właściwe małym składom jazzowym. Niektóre z utworów kreują intymny i kameralny nastrój. Tak jest m.in. we wcześniej wspomnianym "Sidestep".
W muzyce nowojorskiego kompozytora, saksofonisty i band leadera dostrzeżemy inspiracje twórczością takich gigantów jak Wayne Shorter czy Michael Brecker. Wszystkie wpływy Lucas Pino przefiltrowuje jednak przez własną muzyczną wrażliwość i indywidualną artystyczną osobowość, co czyni jego muzykę oryginalną i fascynującą.
Album ukazał się 29 września 2017.

Robert Ratajczak

Lucas PINO: The Answer Is No
CD 2017, Outside In Music OiM 1702

program:
1. Pick 'Em Uo, Turn the Lights Out
2. Take a Walk in the Sky
3. The World Ahead
4. Sea Level
5. Sidestep
6. Mass-produced Person
7. I Can't Remember

personel:
Lucas Pino, Alex LoRe, Andrew Gutauskas - saksofony
Mat Jodrell - trąbka
Nick Finzer - puzon
Rafał Sarnecki - gitara
Glenn Zaleski - fortepian
Desmond White - kontrabas
Jimmy Macbride - perkusja

 

opis poprzedniego albumu Lucasa Pino:

czwartek, 22 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz p

Polecane wpisy