Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Leszek KUŁAKOWSKI Quintet: Copy & Insert /2017/

Japanese Tune; Wstawiłem na FB zdjęcie mojego kotka i nikt nie zareagował.; Natrętna, powracająca myśl; XX Century Memories; Bagatella; Copy & Insert.

Zwany "wizjonerem jazzu" kompozytor i pianista Leszek Kułakowski współpracował z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak, a także z muzykami ze światowej czołówki jak Eddie Henderson i Ed Schuller. Rok 2017 przyniósł nie tylko bardzo udany album Kułakowskiego "Love Songs", ale też wydaną kilka miesięcy później koncertową płytę jego kwintetu: "Copy & Insert". Zespół wraz z liderem tworzą: amerykański saksofonista Andy Middleton, trębacz Jerzy Małek, a także znani z poprzedniej płyty artysty: Piotr Kułakowski (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja). Nagrania pochodzą z koncertu jaki odbył się w ramach XXIII Komeda Jazz Festival w gdańskiej Filharmonii na Ołowiance, a program płyty wypełnia 6 własnych, rozbudowanych kompozycji Leszka Kułakowskiego.
"Copy & Insert" to bardzo atrakcyjny materiał, z którym powinien zapoznać się każdy szanujący się miłośnik wspołczesnego jazzu. Ciekawe kompozycje obfitują w całe mnóstwo wciagających solówek, w których prym wiodą te kreowane przez Andy'ego Middletona i Jerzego Małka. Udział tak znakomitych muzyków niewątpliwie dodaje muzyce Kułakowskiego blichtru i splendoru, a jednak siłą tej płyty są przede wszystkim znakomite kompozycje, doskonale definiujące artystę jako jedno z najważniejszych zjawisk rodzimej sceny jazzowej. Sam lider również nie szczędzi nam wciągających klimatem improwizowanych solówek ujawniających nie tylko znakomity warsztat i precyzję, ale też perfekcyjne wyczucie klimatu.
Kułakowski świetnie sprawdzający się w roli szefa big bandu, również w konwencji kwintetu potrafi zaszczepić elementy aranżacyjne właściwe kilkunastoosobowemu składowi, nie powodując przy tym brzmieniowego niedosytu. Dostrzeżemy to choćby w otwierających płytę tematach: "Japanese Tune" i "Wstawiłem na FB ...".
Ukojenie przynosi stylowa chilloutowa ballada "Natrętna, powracająca myśl", w której mamy okazję zasłuchać się w świetne solo grającego na kontrabasie Piotra Kułakowskiego. Muzyk (absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Katowicach) prowadzi też własny kwartet Critical Level, który w 2015 roku zadebiutował fonograficznie znakomitą płytą "Golden Goal".
Inną balladą w programie albumu jest wyposażona w ujmującą linię melodyczną "Bagatella".
Natomiast "XX Century Memories" i kończący program, genialnie przyprawiony funkiem tytułowy "Copy & Insert", to utwory pełne ognia i dynamiki.
Mimo, iż na płycie nie mamy do czynienia z nowatorskim przecieraniem jazzowych szlaków, muzyka wypełniająca krążek niesie z sobą świeżość i twórczy autentyzm. Jedyne czego może trochę brakować, to odtworzenia na płycie koncertowej atmosfery. Gdyby nie słyszane gdzieś w oddali owacje towarzyszące solówkom, możnaby odnieść wrażenie że słuchamy nagrań studyjnych. 
Album ukazał się 19 września 2017.

Robert Ratajczak

Leszek KUŁAKOWSKI Quintet feat. Andy Middleton Live: Copy & Insert
CD 2017, Soliton SL 733-2

program:
1. Japanese Tune
2. Wstawiłem na FB zdjęcie mojego kotka i nikt nie zareagował.
3. Natrętna, powracająca myśl
4. XX Century Memories
5. Bagatella
6. Copy & Insert

personel:
Andy Middleton - saksofony
Jerzy Małek - trąbka, flugelhorn
Leszek Kułakowski - fortepian
Piotr Kułakowski - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

 

opis poprzedniej płyty Leszka Kułakowskiego:

poniedziałek, 26 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy