Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Leszek KUŁAKOWSKI Quintet: Copy & Insert /2017/

Japanese Tune; Wstawiłem na FB zdjęcie mojego kotka i nikt nie zareagował.; Natrętna, powracająca myśl; XX Century Memories; Bagatella; Copy & Insert.

Zwany "wizjonerem jazzu" kompozytor i pianista Leszek Kułakowski współpracował z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak, a także z muzykami ze światowej czołówki jak Eddie Henderson i Ed Schuller. Rok 2017 przyniósł nie tylko bardzo udany album Kułakowskiego "Love Songs", ale też wydaną kilka miesięcy później koncertową płytę jego kwintetu: "Copy & Insert". Zespół wraz z liderem tworzą: amerykański saksofonista Andy Middleton, trębacz Jerzy Małek, a także znani z poprzedniej płyty artysty: Piotr Kułakowski (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja). Nagrania pochodzą z koncertu jaki odbył się w ramach XXIII Komeda Jazz Festival w gdańskiej Filharmonii na Ołowiance, a program płyty wypełnia 6 własnych, rozbudowanych kompozycji Leszka Kułakowskiego.
"Copy & Insert" to bardzo atrakcyjny materiał, z którym powinien zapoznać się każdy szanujący się miłośnik wspołczesnego jazzu. Ciekawe kompozycje obfitują w całe mnóstwo wciagających solówek, w których prym wiodą te kreowane przez Andy'ego Middletona i Jerzego Małka. Udział tak znakomitych muzyków niewątpliwie dodaje muzyce Kułakowskiego blichtru i splendoru, a jednak siłą tej płyty są przede wszystkim znakomite kompozycje, doskonale definiujące artystę jako jedno z najważniejszych zjawisk rodzimej sceny jazzowej. Sam lider również nie szczędzi nam wciągających klimatem improwizowanych solówek ujawniających nie tylko znakomity warsztat i precyzję, ale też perfekcyjne wyczucie klimatu.
Kułakowski świetnie sprawdzający się w roli szefa big bandu, również w konwencji kwintetu potrafi zaszczepić elementy aranżacyjne właściwe kilkunastoosobowemu składowi, nie powodując przy tym brzmieniowego niedosytu. Dostrzeżemy to choćby w otwierających płytę tematach: "Japanese Tune" i "Wstawiłem na FB ...".
Ukojenie przynosi stylowa chilloutowa ballada "Natrętna, powracająca myśl", w której mamy okazję zasłuchać się w świetne solo grającego na kontrabasie Piotra Kułakowskiego. Muzyk (absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Katowicach) prowadzi też własny kwartet Critical Level, który w 2015 roku zadebiutował fonograficznie znakomitą płytą "Golden Goal".
Inną balladą w programie albumu jest wyposażona w ujmującą linię melodyczną "Bagatella".
Natomiast "XX Century Memories" i kończący program, genialnie przyprawiony funkiem tytułowy "Copy & Insert", to utwory pełne ognia i dynamiki.
Mimo, iż na płycie nie mamy do czynienia z nowatorskim przecieraniem jazzowych szlaków, muzyka wypełniająca krążek niesie z sobą świeżość i twórczy autentyzm. Jedyne czego może trochę brakować, to odtworzenia na płycie koncertowej atmosfery. Gdyby nie słyszane gdzieś w oddali owacje towarzyszące solówkom, możnaby odnieść wrażenie że słuchamy nagrań studyjnych. 
Album ukazał się 19 września 2017.

Robert Ratajczak

Leszek KUŁAKOWSKI Quintet feat. Andy Middleton Live: Copy & Insert
CD 2017, Soliton SL 733-2

program:
1. Japanese Tune
2. Wstawiłem na FB zdjęcie mojego kotka i nikt nie zareagował.
3. Natrętna, powracająca myśl
4. XX Century Memories
5. Bagatella
6. Copy & Insert

personel:
Andy Middleton - saksofony
Jerzy Małek - trąbka, flugelhorn
Leszek Kułakowski - fortepian
Piotr Kułakowski - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

 

opis poprzedniej płyty Leszka Kułakowskiego:

poniedziałek, 26 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy