Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Justyna Gabzdyl: Szymanowski, Chopin /2017/

Karol Szymanowski: Metopes; Masques;
Fryderyk Chopin: Ballades Nos.1-4.

"Metopes" i "Masques" Karola Szymanowskiego, oraz 4 Ballady Fryderyka Chopina wypełniają dwupłytowy album "Szymanowski, Chopin", zamieszkałej w Kanadzie pianistki Justyny Gabzdyl. Artystka koncertuje solo, w zespołach kameralnych oraz z towarzyszeniem orkiestr, interpretując muzykę klasyczną i współczesną. W jej repertuarze znajdziemy zarówno utwory Mozarta, Beethovena, Griega i Liszta, jak i kompozycje Witolda Lutosławskiego i Grażyny Bacewicz. Poprzez koncerty organizowane dla Polonii pianistka propaguje i upowszechnia polską muzykę w Kanadzie, jednak swój debiutancki album zarejestrowała podczas pobytu w Polsce, w Europejskim Centrum Matecznik "Mazowsze" w Otrębusach.
Repertuar albumu stanowi bardzo subiektywny ale i niezwykle trafny wybór utworów najbardziej charakterystycznych dla polskiej muzyki fortepianowej.
Wypełniające pierwszy krążek tryptyki Karola Szymanowskiego: "Metopy" i "Maski", to utwory których estetyką kompozytor odszedł od niemieckiej stylistyki neoromantycznej, precyzując tym samym własny oryginalny język muzyczny, bardziej skłaniający się ku francuskiemu impresjonizmowi.
Zarówno eksploatujące skrajne rejestry fortepianu, inspirowane "Odyseją" Homera "Metopy", jak następujące po nich "Maski" o skomplikowanej harmonii i bogatej fakturze, to utwory wymagające od pianisty zarówno ogromnej dyscypliny jak inwencji w zakresie narracji i brzmienia. Justyna Gabzdyl robi wrażenie "grającej sobą", nie tylko doskonale interpretując podstawowy przekaz utworów, ale też wzbogacając je własną ekspresją i prawdziwym uczuciem.
Wypełniające drugą płytę Ballady, powstawały w różnych okresach twórczości Fryderyka Chopina. Wysłuchanie ich w chronologicznej kolejności tworzy rodzaj muzycznej kroniki kompozytora, ukazującej konsekwentną drogę ku wypracowaniu własnej, romantycznej koncepcji muzycznej i wprowadzaniu weń nowatorskich środków ekspresji.
Także w tym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem, potrafiącym zachwycić najbardziej wymagającego melomana. Pianistka z naturalnym wdziękiem przeprowadza nas przez nawiązującą do formy sonatowej Balladę g-moll, kontrastową Balladę F-dur (dedykowaną przez Chopina Robertowi Schumannowi), błyskotliwą Balladę As-dur i pełną wariacji, refleksyjną Balladę f-moll.
Chopina i Szymanowskiego powszechnie uważa się za najwybitniejszych polskich kompozytorów. Zestawienie ich utworów w formie dwupłytowego wydawnictwa, będącego zarazem znakomitym debiutem tak zjawiskowej pianistki jaką jest Justyna Gabzdyl, zapewnia recital do którego niejednokrotnie będziemy wracać przeglądając kolekcję płyt. Choćby dlatego warto zaopatrzyć się w ten album.
Płyta ukazała się 25 stycznia 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Justyna Gabzdyl: Szymanowski, Chopin
CD 2017, DUX  1393/1394

program:

CD1: Karol Szymanowski
Metopes, Op.29:
1. I   Isle of Sirens
2. II  Calypso
3. III Nausicaa
Masques, Op.34:
4. I   Sheherazade
5. II  Tantris The Clown
6. III Don Juan's Serenade

CD2: Fryderyk Chopin
1. Ballade No.1 in G minor, Op.23
2. Ballade No.2 in F major, Op.38
3. Ballade No.3 in A flat major, Op.47
4. Ballade No.4 in F minor, Op.52

Justyna Gabzdyl - fortepian

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 06 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: classic s g C

Polecane wpisy