Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Julian LAGE: Modern Lore /2018/

The Ramble; Atlantic Limited; General Thunder; Roger The Dodger; Wordsmith; Splendor Riot; Revelry; Look Book; Whatever You Say, Henry; Earth Science; Pantheon.

Gitarzysta Julian Lage pojawił się w składzie Kwartetu Gary'ego Burtona już jako 16-latek zastępując samego Pata Metheny. 30-letni dziś muzyk, mający na swoim koncie kilka autorskich płyt i udział w wielu konstelacjach tworzonych przez muzyków ze ścisłej światowej "śmietanki" jazzowej, zdaje się być odkryciem Burtona na miarę tego sprzed ponad czterdziestu lat jakie stało się udziałem Metheny'ego. Jego gitara stanowi niezwykle ważny element brzmienia nowej formacji Burtona, w wielu nagraniach wyznaczając niejako charakter i stanowiąc o brzmieniu, o czym mogliśmy przekonać się na wspaniałej płycie kwartetu legendarnego wibrafonisty "Guided Tour" (2013). Kolejny rok przyniósł wyśmienity album "Room" (2014) nagrany przez Lage'a w gitarowym duecie wraz z poznanym dzięki Jimowi Hallowi Nelsem Cline, a w roku 2016 doczekaliśmy się płyty "Arclight", tym razem nagranej w konwencji tria wraz z basistą Scottem Collleyem (również z Kwartetu Burtona, wcześniej muzykiem Tria Jima Halla) i perkusistą Kennym Wollesenem (w Polsce znanym m.in. dzięki koncertom z Moniką Borzym). W takim samym składzie zrealizowany został nowy album gitarzysty "Modern Lore", wypełniony 11 premierowymi utworami zarejestrowanymi w nowojorskim Reservoir Studios.
Warto wspomnieć, iż wywodzący się ze starszego niż lider pokolenia, muzycy towarzyszący młodemu gitarzyście to prawdziwa elita światowych sekcji rytmicznych; basistę Scotta Colleya znamy poza siedmioma autorskimi płytami i albumami Kwartetu Burtona, także z płyt m.in. Jima Halla, Johna Scofielda, Billa Frisela, Pata Martino, Carmen McRae, Joachima Kuhna czy Taj Mahala, a perkusista Kenny Wollesen (od kilkunastu lat związany z grupą Johna Zorna) to muzyk, o współpracę z którym zabiegają najwięksi jak choćby ci, na których płytach usłyszeć możemy jego grę: John Scofield, Bill Frisell, ale też muzycy spoza środowiska jazzowego jak David Byrne, Tom Waits czy Julian Lennon. Mimo to, "Modern Lore" to w pełni autorskie dzieło Juliana Lage, bez najmniejszych kompleksów decydującego o ostatecznym kształcie każdego z utworów.
Posród 11 tematów wypełniających wydany przez wytwórnię Mack Avenue album, znajdziemy m.in. funkujące, nasycone rytmiką: "The Ramble", ocierające się o country "Wordsmith" i "Whatever You Say, Henry", nasiąknięty bluesem "Splendor Riot",  balladowe "Reverly" i "Pantheon", czy nawiązujące do jazzowej klasyki "Look Book".
Gitara brzmi równie przekonująco ociekając "garażowym" brudem ("Atlantic Limited"), jak podczas pastelowych, dźwięcznych parti wygrywanych z gracją i wdziękiem ("General Thunder").
"Modern Lore" potwierdza odkryty kilka lat wcześniej potencjał gitarzysty i kompozytora, stanowiącego dziś silną konkurencję dla muzyków o od lat ugruntowanej pozycji i prestiżu.
Płyta ukazała się 2 lutego 2018.

Robert Ratajczak

 

 

Julian LAGE: Modern Lore
CD 2018, Mack Avnue MAC 1131

program:
  1. The Ramble
  2. Atlantic Limited
  3. General Thunder
  4. Roger The Dodger
  5. Wordsmith
  6. Splendor Riot
  7. Revelry
  8. Look Book
  9. Whatever You Say, Henry
10. Earth Science
11. Pantheon

personel:
Julian Lage - gitara
Scott Colley - bass
Kenny Wollesen - perkusja, wibrafon
oraz:
Tyler Chester - instr. klawiszowe
Jesse Harris - maracas, casio, gitara

 

opisy innych płyt nagranych z udziałem Juliana Lage'a:

  

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

czwartek, 08 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz L

Polecane wpisy