Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

IYEOKA: Gold /2016/

Who Would Follow; Thunder; Milk and Honey; Black Coffee; Kola Nut; Gold; Every Second Every Hour; Don't Wanna Make War; Akomen of Udomi; Sinnerman; Sweet Song; Wait For It; Hurricane.

"Gold" to czwarty album nigeryjsko-amerykańskiej piosenkarki z Bostonu Iyeoki (Iyeoka Ivie Okoawo). Płyta zawiera 13 utworów autorstwa Iyeoki i Davida Franza, będących eklektyczną mieszanką soulu, muzyki afrykańskiej, dance i jazzu. "Gold" prowokuje do zabawy, jednak warto się także zasłuchać w tę bogato zaaranżowaną muzykę, pełną nie tylko wpadających w ucho melodii i silnie zaakcentowanych rytmów, ale też bogatej w liczne partie instrumentów dętych i rozliczne smaczki aranżacyjne. Także w warstwie tekstowej egzotyczna artystka kilkakrotnie porusza ważne problemy społeczne ("Akomen of Udomi", "Sweet Song").
Pośród nowocześnie zaaranżowanych przebojowych utworów, znajdziemy utrzymane w konwencji reggae, całkiem udane: "Who Would Follow" i tytułowy "Gold", czy ciekawe przebojowe ballady r'n'b: "Every Second Every Hour" i "Wait For It".
Niestety w większości mamy do czynienia z syntetycznymi, do przesady napchanymi elektroniką utworami w nowoczesnej tanecznej konwencji. Trochę szkoda, gdyż Iyeoka potrafi przecież poruszyć duszę śpiewając nasycone soulem ballady, czy zachwycić stylowymi afro jazzowymi piosenkami, o czym mogliśmy przekonać się słuchając jej wcześniejszych płyt.
Mimo to, na "Gold" znajdziemy jaśniejsze momenty. Takim jest podparta egzotycznym rytmem i bogato zaaranżowana na instrumenty dęte, transowa "Akomen of Udomi", czy dedykowana Ninie Simone "Sinnerman".
Iyeoka przez krytyków często porównywana jest do Sade czy Lauryn Hill. Jej czwarty album to produkcja skierowana zarówno do zwolenników ambitnego r'n'b jak i mniej wymagających odbiorców, stawiających na silnie zaakcentowany beat i wpadające w ucho refreny.
Płyta ukazała się 1 lipca 2016.

Robert Ratajczak

 

IYEOKA: Gold
CD 2016, Underground Sun

program:
  1. Who Would Follow
  2. Thunder
  3. Milk and Honey
  4. Black Coffee
  5. Kola Nut
  6. Gold
  7. Every Second Every Hour
  8. Don't Wanna Make War
  9. Akomen of Udomi
10. Sinnerman
11. Sweet Song
12. Wait For It
13. Hurricane

środa, 28 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: i Pop

Polecane wpisy