Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

IMPROVISION Quartet: Free-Folk-Jazz /2017/

Hej, od Krakowa (Prolog); 193; Wyjdę ja na brzeg strumienia; Oj, tonęła; Gąsacki; Hej, od Krakowa.

Improvision Quartet to kolektyw złożony z czołowych muzyków polskiej sceny jazzowej, z których każdy dysponuje odmiennymi doświadczeniami i własną wypracowaną marką. Klarnecista Szymon Klima, pianista Dominik Wania, kontrabasista Adam Kowalewski i perkusista Przemysław Jarosz, proponują muzyczną miksturę łączącą polskie utwory ludowe z elementami jazzu i muzyki współczesnej. Album zatytułowany "Free-Folk-Jazz" to zbiór transkrypcji polskich tematów ludowych pochodzących ze zbiorów Oskara Kolberga. Innowacyjne opracowania i doskonała koherencja składu, sprawiają że mamy do czynienia z zupełnie nową muzyczną jakością.
Artystom udało się doprowadzić do wyjątkowo oryginalnej fuzji free jazzu z muzyką ludową i współczesną muzyką klasyczną. Innowacyjne i kreatywne podejście do materiału wyjściowego za jaki posłużyły polskie melodie ludowe, zdefiniowało zupełnie nową jakość pośród wielu rozmaitych folkujących propozycji rodzimych muzyków jazzowych.
Długie rozbudowane utwory roztaczają przed nami szeroki wachlarz możliwości warsztatowych i ponad przeciętnej percepcji postrzegania zjawiska improwizacji przez każdego z instrumentalistów. Zetknięcie się z sobą czterech tak wyjątkowych indywidualności polskiego jazzu, w połączeniu ze specyfiką materiału muzycznego przyniosło efekt wyśmienity. Otrzymaliśmy muzykę, co prawda nie należącą do najłatwiejszej w odbiorze, lecz emanującą energią i siłą dalece wybiegającą poza tradycyjne ramy współczesnego jazzu.
Nie miałem dotąd możliwości usłyszenia Improvision Quartet na żywo, jednak po zapoznaniu się z płytą "Free-Folk-Jazz" jestem przekonany, iż podczas koncertów, kwartet jest w stanie przekraczać kolejne granice, poszerzając wypracowaną dotąd formułę.
Album ukazał się 5 października 2017.

Robert Ratajczak

 

IMPROVISION Quartet: Free-Folk-Jazz
CD 2017, Hevhetia HV 0159-2-331

program:
1. Hej, od Krakowa (Prolog)
2. 193
3. Wyjdę ja na brzeg strumienia
4. Oj, tonęła
5. Gąsacki
6. Hej, od Krakowa

personel:
Szymon Klima - klarnet
Dominik Wania - fortepian
Adam Kowalewski - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja

 opisy innych płyt wytwórni Hevhetia:

poniedziałek, 12 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy