Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Lars DANIELSSON
Paolo FRESU

Summerwind
PREMIERA 28 WRZEŚNIA 2018

Cecile McLORIN SALVANT
The Window
(premiera 28 września 2018)

Macy GRAY
Ruby
(2018)

Christian SANDS
Facing Dragons
(2018)

Dominik KISIEL Exploration Quartet
Live At Radio Katowice
(2018)

Musica Sacromontana XIII
Józef Zeidler: Missa D-dur
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

HOARSE: Happy Camper /2017/

Happy Camper; Clinch; Ó; Big T; Ombrage; Raskolnikov; Crawlin'; Crespin; Mary Line; TV Snow.

Bardzo ciekawie prezentuje się katalog francuskiej wytwórni płytowej Yolk Records założonej i prowadzonej od 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Swój program wydawniczy Yolk koncentruje się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. Jedną z płyt wytwórni jest album "Happy Camper" firmowany nazwą Hoarse. Pod nią kryją się: saksofonista tenorowy Pierre-Yves Mérel i pianista Guillaume Hazenbrouck będący kompozytorami repertuaru zespołu, oraz basista Frederic Chiffoleau i perkusista Arnaud Lechantre.
Muzyka kwartetu to skrzyżowanie akustycznych i elektrycznych brzmień, oparte na idiomie klasycznego jazzu. Utwory zespołu oparte na elektrycznym brzmieniu potęgowanym partiami Fender Rhodes i gitary basowej, zgrabnie godzą łatwo przyswajalną melodykę z elementami improwizacji i wariacji. Krótkie, treściwe tematy przechodzą niemal jeden w drugi, tworząc estetyczny jazzowy muzak, doskonale sprawdzający się zarówno jako niezobowiązujący podkład, jak i muzyka w którą można się kontemplacyjnie zasłuchać.
Muzycy tworzący Hoarse to prawdziwa elita młodego francuskiego jazzu. Zaangażowani równolegle w rozmaite projekty instrumentaliści zafascynowani z jednej strony klasykami jak Duke Ellington, ale też Henry Threadgill i Sun Ra, z drugiej: penetrujący obszary współczesnej improwizacji, znaleźli w tym projekcie ujście dla swych pomysłów i kreatywności. Jako Hoarse odkryli tzw. "złoty środek" tworząc muzykę ambitną i wyrafinowaną, a jednocześnie bardzo komunikatywną także dla odbiorów na co dzień nie słuchających jazzu.
Nie brakuje tu rozbudowanych solówek godnych najznakomitszych wirtuozów (m.in. saksofon w "Ó" i "Raskolnikov", czy gitara basowa w "Big T"), a jednocześnie "Happy Camper" jest kopalnią na długo zapadających w pamięci urzekających melodii, jak choćby stylowe ballady "Crawlin'" i "Mary Line". 
Oby zaangażowani w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia Francuzi za jakiś czas ponownie ofiarowali nam równie udaną płytę.
Album ukazał się 1 listopada 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

HOARSE: Happy Camper
CD 2017, Yolk Records J 2073

program:
  1. Happy Camper
  2. Clinch
  3. Ó
  4. Big T
  5. Ombrage
  6. Raskolnikov
  7. Crawlin'
  8. Crespin
  9. Mary Line
10. TV Snow

personel:
Pierre-Yves Mérel - saksofon
Guillaume Hazenbrouck - instr. klawiszowe
Frederick Chiffoleau - gitara basowa
Arnaud Lechantre - perkusja

opisy innych albumów z katalogu Yolk:

    

wtorek, 20 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz H

Polecane wpisy