Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

HOARSE: Happy Camper /2017/

Happy Camper; Clinch; Ó; Big T; Ombrage; Raskolnikov; Crawlin'; Crespin; Mary Line; TV Snow.

Bardzo ciekawie prezentuje się katalog francuskiej wytwórni płytowej Yolk Records założonej i prowadzonej od 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego, Sebastiena Boisseau. Swój program wydawniczy Yolk koncentruje się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej oraz międzynarodowych kolaboracjach artystów. Jedną z płyt wytwórni jest album "Happy Camper" firmowany nazwą Hoarse. Pod nią kryją się: saksofonista tenorowy Pierre-Yves Mérel i pianista Guillaume Hazenbrouck będący kompozytorami repertuaru zespołu, oraz basista Frederic Chiffoleau i perkusista Arnaud Lechantre.
Muzyka kwartetu to skrzyżowanie akustycznych i elektrycznych brzmień, oparte na idiomie klasycznego jazzu. Utwory zespołu oparte na elektrycznym brzmieniu potęgowanym partiami Fender Rhodes i gitary basowej, zgrabnie godzą łatwo przyswajalną melodykę z elementami improwizacji i wariacji. Krótkie, treściwe tematy przechodzą niemal jeden w drugi, tworząc estetyczny jazzowy muzak, doskonale sprawdzający się zarówno jako niezobowiązujący podkład, jak i muzyka w którą można się kontemplacyjnie zasłuchać.
Muzycy tworzący Hoarse to prawdziwa elita młodego francuskiego jazzu. Zaangażowani równolegle w rozmaite projekty instrumentaliści zafascynowani z jednej strony klasykami jak Duke Ellington, ale też Henry Threadgill i Sun Ra, z drugiej: penetrujący obszary współczesnej improwizacji, znaleźli w tym projekcie ujście dla swych pomysłów i kreatywności. Jako Hoarse odkryli tzw. "złoty środek" tworząc muzykę ambitną i wyrafinowaną, a jednocześnie bardzo komunikatywną także dla odbiorów na co dzień nie słuchających jazzu.
Nie brakuje tu rozbudowanych solówek godnych najznakomitszych wirtuozów (m.in. saksofon w "Ó" i "Raskolnikov", czy gitara basowa w "Big T"), a jednocześnie "Happy Camper" jest kopalnią na długo zapadających w pamięci urzekających melodii, jak choćby stylowe ballady "Crawlin'" i "Mary Line". 
Oby zaangażowani w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia Francuzi za jakiś czas ponownie ofiarowali nam równie udaną płytę.
Album ukazał się 1 listopada 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

HOARSE: Happy Camper
CD 2017, Yolk Records J 2073

program:
  1. Happy Camper
  2. Clinch
  3. Ó
  4. Big T
  5. Ombrage
  6. Raskolnikov
  7. Crawlin'
  8. Crespin
  9. Mary Line
10. TV Snow

personel:
Pierre-Yves Mérel - saksofon
Guillaume Hazenbrouck - instr. klawiszowe
Frederick Chiffoleau - gitara basowa
Arnaud Lechantre - perkusja

opisy innych albumów z katalogu Yolk:

    

wtorek, 20 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz H

Polecane wpisy