Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

GRALAK: Ganga /2017/

Beyond Time; Kandro taniec; Wake Up India; Ganga; Swayambhu; Już tu nie wrócę; Asioka; Tuk Tuk.

Antoni „Ziut” Gralak to jeden z najbardziej oryginalnych, ekscentrycznych i niepokornych muzyków w kraju. Trębacz z równym powodzeniem realizuje się zarówno w formacjach jazzowych jak Free Cooperation, Young Power czy Tie Break, jak na scenie muzyki niezależnej i alternatywnej (Voo Voo, Pogodno, Tymański Yass Ensemble). Jego nowym autorskim projektem jest album "Ganga", inspirowany muzyką i kulturą Indii. Wypełniona 8 kompozycjami pełnymi przestrzeni dla twórczych improwizacji płyta, zrealizowana została z udziałem muzyków grających na tradycyjnych hinduskich instrumentach jak tabla i sitar.
Oczywiście znając dotychczasowe poczynania Gralaka, łatwo można się domyślić iż nie mamy do czynienia z typową muzyką etniczną. "Ganga" to rodzaj dźwiękowej mozaiki przepuszczonej przez elektroniczne bity, efekty komputerowe i syntezator. Nad całością czuwa charakterystyczna trąbka inicjatora przedsięwzięcia, nadająca całości nu jazzowego posmaku.
Ogrom dźwięków spadających na nas w każdym z utworów, z początku okazać się może nieczytelny. Jednak po upływie zaledwie kilku minut, wykreowane przez Gralaka środowisko dźwiękowe, zdaje się być jedynym właściwym wypełnieniem przestrzeni.
"Ganga" to prawdziwy majstersztyk produkcyjny. Dźwięki etnicznych instrumentów i egzotyczne efekty podane są na tle elektronicznie preparowanych podkładów, idealnie dopasowanych do specyfiki danego fragmentu tej osobliwej dźwiękowej układanki.
Nie znajdziemy tu wirtuozerskich partii trąbki (w większości również przepuszczonej przez syntezator). Atrybutem "Gangi" jest transowy klimat, często motoryczny rytm i osobliwy nastrój muzycznej hipnozy, z której trudno się obudzić nawet po kilku minutach wybrzmienia ostatniego dźwięku na płycie.
Ta niezwykle barwna muzyka, dla wielu być może wręcz pstrokata i krzykliwa, to kolejny sposób artystycznego wyrazu jednego z najbardziej oryginalnych polskich muzyków jazzowych i okołojazzowych.
Album ukazał się 15 grudnia 2017.

Robert Ratajczak

 

  dystrybucja:

GRALAK: Ganga
CD 2017, Audio Cave ACD-011-2017

program:
1. Beyond Time
2. Kandro taniec
3. Wake Up India
4. Ganga
5. Swayambhu
6. Już tu nie wrócę
7. Asioka
8. Tuk Tuk

personel:
Antoni Gralak - trąbka, gitara basowa, syntezator, instr. klawiszowe, sample
Babi - tabla
Raj Kumar Verma - sitar
Tayagi Mohanihi - shanay
Zbigi Uhuru Brysiak - instr. perkusyjne

 

opisy innych płyt wydanych przez Audio Cave: TUTAJ

piątek, 16 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy