Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

Feliks Nowowiejski - Dzieła symfoniczne /2017/

Powrót syna marnotrawnego - uwertura; Beatrycze; Nina i Pergolesi; Legenda Bałtyku - uwertura; Król wichrów - uwertura.

Przypadająca w 2017 roku, 140-rocznica urodzin związanego z Poznaniem kompozytora słynnej "Roty" Feliksa Nowowiejskiego, to doskonała okazja do sięgnięcia po płyty ze znakomitymi wykonaniami jego utworów. Pamięta o tym wytwórnia DUX, która po albumach z muzyką organową ("Organ Music") i zestawem 2 Symfonii ("Symphonies Nos. 2 & 3"), proponuje płytę "Dzieła symfoniczne" nagraną przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna, na której znajdziemy 5 kompozycji z lat 1902-1927.
Niniejszy zbiór obejmujący uwertury do oratorium "Powrót syna marnotrawnego" oraz oper "Legenda Bałtyku" i "Król wichrów", a także skomponowane w 1903 roku Poemat i Fantazję symfoniczną, odkrywa przed nami muzykę, jaka dotąd pozostawała zapomniana. Przez długi czas bowiem, w repertuarze koncertowym utrzymały się głównie utwory organowe i chóralne Nowowiejskiego.
W ostatnim czasie potencjał tych pełnych rozmachu, mieniących się patetycznymi kulminacjami, ale też ujmującą melodyką dzieł, odkrywany jest z niemałym zdumieniem zarówno przez słuchaczy jak muzyków podejmujących się ich wykonania.
Chcąc doszukać się wpływów, bądź inspiracji jakim ulegał kompozytor tworząc muzykę zgromadzoną na płycie, trudno nie dostrzec nawiązań stylistycznych do utworów Maurice'a Ravela czy Igora Strawińskiego. Potwierdzeniem tej tezy jest propagowanie przez Nowowiejskiego w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej ich dzieł, włączonych do repertuaru prowadzonej przez niego Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Poznaniu.
Z kolei o kolorystyce zamieszczonych w programie albumu kompozycji, w dużej mierze zadecydowała fascynacja Nowowiejskiego mitologią i dziełami literackimi. Wszak Poemat symfoniczny "Beatrycze" nawiązuje do "Boskiej komedii" Dantego, a libretto opery "Legenda Bałtyku", której uwertury słuchamy na płycie, oparte jest na starosłowiańskim micie.
Słuchając zgromadzonych na płycie nagrań dokonanych przez doskonale przygotowaną i poprowadzoną przez Przemysława Neumanna Opolską Orkiestrę, dostrzeżemy charakterystyczną dla kompozytora bujną inwencję melodyczną i rozmach formy. Kultywując stylistykę późnego romantyzmu, Nowowiejski potrafił bardzo wyraźnie zarysować własną osobowość, m.in. poprzez specyficzny dobór środków harmonicznych, ale przede wszystkim dzięki osobliwej ekspresji.
Przypomnienie przebogatej i różnorodnej twórczości Feliksa Nowowiejskiego odkrywa ponadczasowe wartości jego dzieł, uznawanych dziś za niezwykle ważne i wyjątkowe dla europejskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku.
Płyta ukazała się 25 stycznia 2018 roku.

Robert Ratajczak

 

Feliks Nowowiejski - Dzieła symfoniczne
CD 2017, DUX 1425

program:
1. Uwertura do oratorium Powrót syna marnotrawnego op. 3
2. Beatrycze. Poemat symfoniczny op. 17 nr 1
3. Nina i Pergolesi. Fantazja symfoniczna op. 17 nr 2
4. Uwertura do opery Legenda Bałtyku op. 28
5. Uwertura do opery-baletu Król wichrów op. 37

wykonawcy:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera
dyrygent: Przemysław Neumann

opisy innych płyt z muzyką Feliksa Nowowiejskiego:

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

wtorek, 06 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: n classic

Polecane wpisy