Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Aldona Nawrocka

AVE
PREMIERA 26 PAŻDZIERNIKA 2018

Julian & Roman WASSERFUHR
Relaxin' in Ireland
(premiera 26 października 2018)

Nils LANDGREN
Christmas With My Friends VI
(premiera 26 października 2018)

Ida SAND
My Soul Kitchen
(premiera 26 października 2018)

Paweł GUSNAR
Saxophone Varie Vol.3
(2018)

Paweł JANAS
Buttonhacker
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ECM Traces /2018/

Vijay Iyer Sextet: Poles; David Virelles: Tierra; Bill Frisell / Thomas Morgan: Subconcious Lee; Anouar Brahem: Bom Dia Rio; Björn Meyer: Traces Of A Song; Django Bates’ Beloved: Little Petherick; Maciej Obara Quartet: Echoes; Stefano Battaglia: Halap; Gary Peacock Trio: Blue in Green; Tim Berne’s Snakeoil: Stingray Shuffle; Tomasz Stańko New York Quartet: Burning Hot.

Prenumerata jedynego poświęconego muzyce jazzowej magazynu w Polsce, wydawanego nieprzerwanie od pond 50 lat Jazz Forum, to nie tylko gwarancja terminowego otrzymania do skrzynki pocztowej każdego z 8 numerów ukazujących się w ciągu roku. Do każdego numeru czasopisma dołączane są bowiem atrakcyjne płyty CD. Są to w równej mierze albumy wybrane z aktualnego katalogu krajowego jazzu, jak specjalnie przygotowane z myślą o prenumeratorach składanki firmowane przez znakomite wytwórnie. Całkiem niedawno trafiła do nas kompilacja najnowszych nagrań renomowanej wytwórni Impulse! ("New Impulse! Standards & Ballads", 2017), a pierwszą płytą dla czytelników Jazz Forum w roku 2018 jest 77-minutowy promocyjny krążek z nagraniami wybranymi z najlepszych płyt ostatnich miesięcy wydanych przez prestiżową monachijską wytwórnię ECM.
Prowadzona od blisko 50-lat przez Manfreda Eichera wytwórnia szczyci się statusem jednej z najważniejszych marek jazzowych na świecie, zapewniając zawsze muzykę na najwyższym z możliwych poziomie.
Zestaw tworzy 11 nagrań takich wykonawców jak m.in. Bill Frisell, Django Bates, Gary Peacock, Tim Berne czy Tomasz Stańko.
Całość otwiera nagranie wybrane z piątego albumu nagranego ECM przez amerykańskiego pianistę hinduskiego pochodzenia Vijaya Iyera „Far From Over”.
Pochodzący z Kuby pianista i kompozytor David Virelles poruszył świat jazzu swym nowym projektem "Gnosis" eksponującym bogactwo kubańskiej kultury i tradycji. Z albumu nagranego wraz z Nosotros Ensemble i perkusistą Románem Díazem pochodzi utwór "Tierra".
Jeden z najpopularniejszych gitarzystów jazzowych Bill Frisell wraz z basistą Thomasem Morganem kilka miesięcy temu opublikowali kameralny album „Small Town”, z którego pochodzi kolejne nagranie na tej przekrojowej płycie.
Jedną z najważniejszych płyt w najnowszej ofercie wytwórni ECM jest album tunezyjskiego mistrza oud, Anouara Brahema. Ten zjawiskowy, mieniący się bliskowschodnim folklorem krążek nagrany wraz z Django Batesem, Davem Hollandem i Jackiem DeJohnettem, reprezentuje utwór "Bom Dia Rio".
Wytchnienie przynosi temat szwedzkiego basisty Björna Meyera z jego klimatycznego albumu "Provenance".
Beloved to trio prowadzone przez pianistę Django Batesa, którego reperuar opiera się na pełnych wdzięku kompozycjach lidera. Jedna z nich jest wybrany do tego zestawu utwór "Little Petherick".
Do grona polskich artystów mających w swej dyskografii płyty wydane przez ECM dołączył w 2017 roku Maciej Obara. Okrzyknięty przez krajowych krytyków sensacyjnym album "Unloved", reprezentuje na tym samplerze temat "Echoes".
Kolejne nagranie na "ECM Traces" "wycięto" z płyty włoskiego pianisty Stefano Battaglii: "Pelagos". Muzyk jest laureatem prestiżowego Festiwalu im. J.S. Bacha w Düsseldorfie i artystą związanym z wytwórnią ECM już od kilkunastu lat.
Kontrabasista Gary Peacock powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Jego gwiazdorskie trio współtworzą pianista Marc Copland i perkusista Joey Baron. W takim też składzie zarejestrowany został drugi album formacji "Tangents", z którego posłuchać możemy słynnej ballady Milesa Davisa i Billa Evansa: "Blue In Green".
Przedostatnim nagraniem na "ECM Traces" jest utwór wybrany z najnowszego, czwartego już albumu amerykańskiego saksofonisty Tima Berne i jego formacji Snakeoil, a całość kończy drugi polski akcent na tej składance, nagranie "Burning Hot" pochodzące z albumu Nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko "December Avenue".
Unikatowa płyta "ECM Traces" jest nie tylko doskonałą formą promocji płyt z logo ECM, ale też przeglądem najnowszych nagrań artystów z światowego panteonu jazzu.
Płyta dołączona została do nr 1-2/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

  

ECM Traces
CD 2018, Universal 6738419

program:
  1. Vijay Iyer Sextet: Poles
  2. David Virelles: Tierra
  3. Bill Frisell / Thomas Morgan: Subconcious Lee
  4. Anouar Brahem: Bom Dia Rio
  5. Björn Meyer: Traces Of A Song
  6. Django Bates’ Beloved: Little Petherick
  7. Maciej Obara Quartet: Echoes
  8. Stefano Battaglia: Halap
  9. Gary Peacock Trio: Blue in Green
10. Tim Berne’s Snakeoil: Stingray Shuffle
11. Tomasz Stańko New York Quartet: Burning Hot

  

o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 09 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy