Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ECM Traces /2018/

Vijay Iyer Sextet: Poles; David Virelles: Tierra; Bill Frisell / Thomas Morgan: Subconcious Lee; Anouar Brahem: Bom Dia Rio; Björn Meyer: Traces Of A Song; Django Bates’ Beloved: Little Petherick; Maciej Obara Quartet: Echoes; Stefano Battaglia: Halap; Gary Peacock Trio: Blue in Green; Tim Berne’s Snakeoil: Stingray Shuffle; Tomasz Stańko New York Quartet: Burning Hot.

Prenumerata jedynego poświęconego muzyce jazzowej magazynu w Polsce, wydawanego nieprzerwanie od pond 50 lat Jazz Forum, to nie tylko gwarancja terminowego otrzymania do skrzynki pocztowej każdego z 8 numerów ukazujących się w ciągu roku. Do każdego numeru czasopisma dołączane są bowiem atrakcyjne płyty CD. Są to w równej mierze albumy wybrane z aktualnego katalogu krajowego jazzu, jak specjalnie przygotowane z myślą o prenumeratorach składanki firmowane przez znakomite wytwórnie. Całkiem niedawno trafiła do nas kompilacja najnowszych nagrań renomowanej wytwórni Impulse! ("New Impulse! Standards & Ballads", 2017), a pierwszą płytą dla czytelników Jazz Forum w roku 2018 jest 77-minutowy promocyjny krążek z nagraniami wybranymi z najlepszych płyt ostatnich miesięcy wydanych przez prestiżową monachijską wytwórnię ECM.
Prowadzona od blisko 50-lat przez Manfreda Eichera wytwórnia szczyci się statusem jednej z najważniejszych marek jazzowych na świecie, zapewniając zawsze muzykę na najwyższym z możliwych poziomie.
Zestaw tworzy 11 nagrań takich wykonawców jak m.in. Bill Frisell, Django Bates, Gary Peacock, Tim Berne czy Tomasz Stańko.
Całość otwiera nagranie wybrane z piątego albumu nagranego ECM przez amerykańskiego pianistę hinduskiego pochodzenia Vijaya Iyera „Far From Over”.
Pochodzący z Kuby pianista i kompozytor David Virelles poruszył świat jazzu swym nowym projektem "Gnosis" eksponującym bogactwo kubańskiej kultury i tradycji. Z albumu nagranego wraz z Nosotros Ensemble i perkusistą Románem Díazem pochodzi utwór "Tierra".
Jeden z najpopularniejszych gitarzystów jazzowych Bill Frisell wraz z basistą Thomasem Morganem kilka miesięcy temu opublikowali kameralny album „Small Town”, z którego pochodzi kolejne nagranie na tej przekrojowej płycie.
Jedną z najważniejszych płyt w najnowszej ofercie wytwórni ECM jest album tunezyjskiego mistrza oud, Anouara Brahema. Ten zjawiskowy, mieniący się bliskowschodnim folklorem krążek nagrany wraz z Django Batesem, Davem Hollandem i Jackiem DeJohnettem, reprezentuje utwór "Bom Dia Rio".
Wytchnienie przynosi temat szwedzkiego basisty Björna Meyera z jego klimatycznego albumu "Provenance".
Beloved to trio prowadzone przez pianistę Django Batesa, którego reperuar opiera się na pełnych wdzięku kompozycjach lidera. Jedna z nich jest wybrany do tego zestawu utwór "Little Petherick".
Do grona polskich artystów mających w swej dyskografii płyty wydane przez ECM dołączył w 2017 roku Maciej Obara. Okrzyknięty przez krajowych krytyków sensacyjnym album "Unloved", reprezentuje na tym samplerze temat "Echoes".
Kolejne nagranie na "ECM Traces" "wycięto" z płyty włoskiego pianisty Stefano Battaglii: "Pelagos". Muzyk jest laureatem prestiżowego Festiwalu im. J.S. Bacha w Düsseldorfie i artystą związanym z wytwórnią ECM już od kilkunastu lat.
Kontrabasista Gary Peacock powszechnie uważany jest za jednego z najwybitniejszych muzyków jazzowych. Jego gwiazdorskie trio współtworzą pianista Marc Copland i perkusista Joey Baron. W takim też składzie zarejestrowany został drugi album formacji "Tangents", z którego posłuchać możemy słynnej ballady Milesa Davisa i Billa Evansa: "Blue In Green".
Przedostatnim nagraniem na "ECM Traces" jest utwór wybrany z najnowszego, czwartego już albumu amerykańskiego saksofonisty Tima Berne i jego formacji Snakeoil, a całość kończy drugi polski akcent na tej składance, nagranie "Burning Hot" pochodzące z albumu Nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko "December Avenue".
Unikatowa płyta "ECM Traces" jest nie tylko doskonałą formą promocji płyt z logo ECM, ale też przeglądem najnowszych nagrań artystów z światowego panteonu jazzu.
Płyta dołączona została do nr 1-2/2018 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.

Robert Ratajczak

  

ECM Traces
CD 2018, Universal 6738419

program:
  1. Vijay Iyer Sextet: Poles
  2. David Virelles: Tierra
  3. Bill Frisell / Thomas Morgan: Subconcious Lee
  4. Anouar Brahem: Bom Dia Rio
  5. Björn Meyer: Traces Of A Song
  6. Django Bates’ Beloved: Little Petherick
  7. Maciej Obara Quartet: Echoes
  8. Stefano Battaglia: Halap
  9. Gary Peacock Trio: Blue in Green
10. Tim Berne’s Snakeoil: Stingray Shuffle
11. Tomasz Stańko New York Quartet: Burning Hot

  

o innych płytach dołączanych do jazz Forum przeczytasz: TUTAJ

piątek, 09 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy