Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

ClassicPair: Sparks /2017/

André Waignein: Deux Mouvements; Pierre Max Dubois: Sonatina; Antonín Dvorák: Sonatina in G major, Op. 100; François Borne: Fantaisie Brillante on themes from Bizet’s “Carmen”.

Kameralny duet ClassicPair to saksofonista Jakub Jarosz i pianistka Agata Hańko. Artyści rozpoczęli swą współpracę już w 2012 roku podczas studiów w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Ich repertuar obejmuje zarówno utwory muzyki klasycznej rozpisane na saksofon i fortepian, jak i rozmaite transkrypcje. Po licznych koncertach w Europie i USA (w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall), nadeszła pora na nagranie debiutanckiej płyty. Album "Sparks" zawiera bardzo urozmaicony materiał, będący odzwierciedleniem otwarcia młodych artystów na rozmaite odcienie muzyki. W programie płyty znajdziemy utwory Antonina Dworzaka, Francois Borne'a, oraz kompozycje XX-wiecznych twórców: belgijskiego kompozytora Andre Waigneina i Francuza Pierre'a Maxa Dubois.
Na pozór, współbrzmienie obu instrumentów które słyszymy na płycie, kojarzymy głównie z jazzem. Okazuje się jednak, iż duet saksofonu i fortepianu doskonale sprawdza się także w formule muzyki klasycznej. Przekonują o tym nie tylko dedykowane tym instrumentom utwory współczesnych kompozytorów, wspomnianych wcześniej Andre Waigneina i Pierre'a Maxa Dubois, ale też ciekawe, nowatorskie transkrypcje "Sonatiny" Dworzaka i opartej na tematach z opery "Carmen" Georgesa Bizeta, "Genialnej Fantazji" Borne'a. Sprawia to że dzięki płycie polskiego duetu, nagranej w amerykańskim kościele pw. św. Piusa X w Teksasie, odkrywamy nieznany dotąd potencjał tkwiący w dwugłosie saksofonu i fortepianu, ich wzajemnych relacjach i podziałowi ról w sferze aranżacji klasycznych kompozycji. Transkrypcje te otwierają furtkę ku kolejnym nowatorskim eksperymentom z muzyczną materią.
"Sparks" nie jest jednak płytą, którą postrzegać należy zaledwie jako intrygującą ciekawostkę (choć taką niewątpliwie również jest). To przede wszystkim płyta mieniąca się ogromem dźwiękowych barw i przekazywanych przez artystów emocji. Muzyka ClassicPair to muzyka o własnym charakterze i pięknej duszy, pełna fantastycznych współbrzmień i zachwycającej wirtuozerii. By w pełni oddać się jej klimatowi, wystarczy nacisnąć: "play".
Płyta ukazała się 18 października 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

 

ClassicPair: Sparks
CD 2017, DUX 1428

program:

André Waignein - Deux Mouvements for alto saxophone and piano:
  1. I  Complainte
  2. II Caprice
 
Pierre Max Dubois - Sonatina for alto saxophone and piano:
  3. I   Lent. Allegro vivo
  4. II  Andante
  5. III Allegretto. Prestissimo
 
Antonín Dvorák - Sonatina in G major for violin and piano, Op. 100:
  6. I    Allegro risoluto
  7. II   Larghetto
  8. III  Scherzo. Molto vivace
  9. IV  Finale. Allegro
 
10. François Borne - Fantaisie Brillante on themes from Bizet’s “Carmen”

muzycy:
Jakub Jarosz - saksofon
Agata Hańko - fortepian

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 09 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: C classic

Polecane wpisy