Recenzje ponad 2000 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

TOWER OF POWER

Soul Side of Town

Vincent PEIRANI
Living Being II - Night Walker
(premiera 31 sierpnia 2018)

KUU!
Lampedusa Lullaby
(premiera 31 sierpnia 2018)

Jonathan BUTLER
Close To You
(premiera 24 sierpnia 2018)

Rebecca ANGEL
What We Had
(2018)

Samuel MARTINELLI
Crossing Paths
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

ClassicPair: Sparks /2017/

André Waignein: Deux Mouvements; Pierre Max Dubois: Sonatina; Antonín Dvorák: Sonatina in G major, Op. 100; François Borne: Fantaisie Brillante on themes from Bizet’s “Carmen”.

Kameralny duet ClassicPair to saksofonista Jakub Jarosz i pianistka Agata Hańko. Artyści rozpoczęli swą współpracę już w 2012 roku podczas studiów w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Ich repertuar obejmuje zarówno utwory muzyki klasycznej rozpisane na saksofon i fortepian, jak i rozmaite transkrypcje. Po licznych koncertach w Europie i USA (w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall), nadeszła pora na nagranie debiutanckiej płyty. Album "Sparks" zawiera bardzo urozmaicony materiał, będący odzwierciedleniem otwarcia młodych artystów na rozmaite odcienie muzyki. W programie płyty znajdziemy utwory Antonina Dworzaka, Francois Borne'a, oraz kompozycje XX-wiecznych twórców: belgijskiego kompozytora Andre Waigneina i Francuza Pierre'a Maxa Dubois.
Na pozór, współbrzmienie obu instrumentów które słyszymy na płycie, kojarzymy głównie z jazzem. Okazuje się jednak, iż duet saksofonu i fortepianu doskonale sprawdza się także w formule muzyki klasycznej. Przekonują o tym nie tylko dedykowane tym instrumentom utwory współczesnych kompozytorów, wspomnianych wcześniej Andre Waigneina i Pierre'a Maxa Dubois, ale też ciekawe, nowatorskie transkrypcje "Sonatiny" Dworzaka i opartej na tematach z opery "Carmen" Georgesa Bizeta, "Genialnej Fantazji" Borne'a. Sprawia to że dzięki płycie polskiego duetu, nagranej w amerykańskim kościele pw. św. Piusa X w Teksasie, odkrywamy nieznany dotąd potencjał tkwiący w dwugłosie saksofonu i fortepianu, ich wzajemnych relacjach i podziałowi ról w sferze aranżacji klasycznych kompozycji. Transkrypcje te otwierają furtkę ku kolejnym nowatorskim eksperymentom z muzyczną materią.
"Sparks" nie jest jednak płytą, którą postrzegać należy zaledwie jako intrygującą ciekawostkę (choć taką niewątpliwie również jest). To przede wszystkim płyta mieniąca się ogromem dźwiękowych barw i przekazywanych przez artystów emocji. Muzyka ClassicPair to muzyka o własnym charakterze i pięknej duszy, pełna fantastycznych współbrzmień i zachwycającej wirtuozerii. By w pełni oddać się jej klimatowi, wystarczy nacisnąć: "play".
Płyta ukazała się 18 października 2017 roku.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

  

 

ClassicPair: Sparks
CD 2017, DUX 1428

program:

André Waignein - Deux Mouvements for alto saxophone and piano:
  1. I  Complainte
  2. II Caprice
 
Pierre Max Dubois - Sonatina for alto saxophone and piano:
  3. I   Lent. Allegro vivo
  4. II  Andante
  5. III Allegretto. Prestissimo
 
Antonín Dvorák - Sonatina in G major for violin and piano, Op. 100:
  6. I    Allegro risoluto
  7. II   Larghetto
  8. III  Scherzo. Molto vivace
  9. IV  Finale. Allegro
 
10. François Borne - Fantaisie Brillante on themes from Bizet’s “Carmen”

muzycy:
Jakub Jarosz - saksofon
Agata Hańko - fortepian

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.

opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ

piątek, 09 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: C classic

Polecane wpisy