Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Alicja SEROWIK: Do Śë Sajd

Zaświeć Niesiądzu I; W kadzidlańskim boru; Nisko słonko; A pod borem siwe konie; Ćerepetka; Moje druhenki; Uwoz, mamo; U jeziorecka; Zaświeć Niesiądzu II; Leć głosie po rosie; Leciały zórazie.

"Do Śë Sajd" to tytuł albumu pochodzącej z Podlasia wokalistki Alicji Serowik. Nasączona jazzową nutą muzyka jaką znajdziemy na płycie nawiązuje do kultury kurpiowskiej. Solistce, absolwentce Akademii Muzycznej w Gdańsku, towarzyszą wyśmienici młodzi muzycy pod kierownictwem pianisty i aranżera Michała Marka Ciesielskiego. W utworach będących transkrypcjami tradycyjnych ludowych pieśni, odnajdziemy kurpiowską melancholię, tęsknotę i zadumę. Utwory zaaranżował znany z formacji Confusion Project, wspomniany wcześniej Michał Ciesielski, a w nagraniach wziął udział także perkusista tego zespołu Adam Golicki, kwartet smyczkowy Bonsai, oraz akordeonista Arek Czernysz i kontrabasista Krzysztof Słomkowski.
Pieśni kurpiowskie od zawsze zachwycają oraz stanowią źródło inspiracji dla największych kompozytorów. Muzyką tą zachwycił się już Karol Szymanowski tworząc własny cykl 18 pieśni. Wyjątkowej specyfice muzyki Kurpiów kłaniali się też współcześni twórcy jak choćby Henryk Mikołaj Górecki, Witold Lutosławski i Tadeusz Bayrd, a wpływ jej odnajdziemy również w dokonaniach młodych kompozytorów z Pawłem Łukaszewskim na czele. Nic dziwnego, że po te pełne urokliwej melodyki, specyficzne ludowe pieśni, stanowiące jeden z największych skarbów polskiego folkloru, sięgnęli też młodzi muzycy wywodzący się ze środowiska jazzowego. 
Większość materiału wypełniającego płytę opracował i zaaranżował pianista i kompozytor Michał Marek Ciesielski, umieszczając w programie również własną, zaaranżowaną z orkiestrowym rozmachem kompozycję "Ćerepetka", doskonale wtapiającą się w estetykę całego albumu.
Alicja Serowik w zachwycającym stylu potrafi łączyć elementy wokalistyki jazzowej z estetyką właściwą typowym piosenkom. Dysponująca czystym, głębokim i charakterystycznym głosem artystka z naturalnym feelingiem wykonuje charakteryzujące się zmienną tonacją kurpiowskie piosenki, niejednokrotnie wplatając w nie spontaniczny skat. Hołdująca standardom jazzowym młoda wokalistka znana dotychczas z współpracy z m.in. Maciejem Sikałą, Adamem Wendtem, Dominikiem Bukowskim czy Piotrem Lemańczykiem, w ludowej konwencji prezentuje się równie przekonująco.
Nieoceniony zdaje się być wkład Michała Ciesielskiego w ostateczną formę albumu, zarówno w zakresie genialnych aranżacji, produkcji nagrań, jak i stylowych partii fortepianu ozdabiających każdy z utworów.
Uwagę zwraca estetyczna i staranna edycja albumu, wyposażonego w książeczkę z tekstami, zdjęciami i stylowymi ilustracjami.
Płyta ukazała się 3 lutego 2018.

Robert Ratajczak

Alicja SEROWIK: Do Śë Sajd
CD

program:
  1. Zaświeć Niesiądzu I
  2. W kadzidlańskim boru
  3. Nisko słonko
  4. A pod borem siwe konie
  5. Ćerepetka
  6. Moje druhenki
  7. Uwoz, mamo
  8. U jeziorecka
  9. Zaświeć Niesiądzu II
10. Leć głosie po rosie
11. Leciały zórazie

personel:
Alicja Serowik - wokal
Michał Marek Ciesielski - fortepian
Arek Czernysz - akordeon
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Adam Golicki - perkusja
Kwartet Bonsai:
Aleksandra Denga, Aleksandra Szymańska - skrzypce
Karol Sienkiewicz - altówka
Weronika Kulpa - wiolonczela

czwartek, 15 lutego 2018, longplay_2010

Polecane wpisy