Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Alfredo RODGRIGUEZ: The Little Dream /2018/

Dawn; The Little Dream; Silver Rain; Bloom; Dance Like A Child; Vamos Todos A Cantar; Besame Mucho; Tree Of Stars; World Of Colors; Alegria; Moonbeam; De Rua Pra Rua (From Street To Street).

Alfredo Rodriguez to jedno z ostatnich odkryć Quincy Jonesa, który uczynił z kubańskiego pianisty jednego z najbardziej cenionych muzyków na świecie. Rodriguez nie wyrzeka się swych muzycznych fascynacji stylem gry Keitha Jarretta, oraz inspiracji muzyką klasyczną. Potrafi jednak zaszczepić w swe utwory wyjątkowo intensywny pierwiastek osobistego postrzegania muzyki, w dużej mierze nasycony gorącym południowym temperamentem. Jones rekomenduje Rodrigueza jako: "jednego z najbardziej płodnych i utalentowanych pianistów XXI wieku". O słuszności tego stwierdzenia mogliśmy przekonać się dzięki trzem wyśmienitym albumom pianisty wyprodukowanym wraz z Mistrzem: ''Sound Space'' (2011), "The Invasion Parade" (2014) i "Tocororo" (2016). Rok 2018 przynosi kolejny album Alfredo Rodrigueza "The Little Dream", podobnie jak poprzednie jego płyty, wyprodukowany wraz z 84-letnim dziś Quincy Jonesem. Album nagrany został z udziałem gitarzysty i basisty Munira Hossna oraz perkusisty Michaela Olivery.
Album robi wrażenie, w jeszcze większym stopniu niż poprzednie albumy kubańskiego pianisty, nasyconego geniuszem Jonesa. Dostrzeżemy to w charakterystycznych aranżacjach i oprawie brzmieniowej każdego z utworów. Nie zmienia to faktu, iż największym atutem "The Little Dream" są kunsztownie przygotowane kompozycje i wypracowany w ciągu ostatnich lat charakterystyczny styl pianisty, w dużej mierze eksponujący silnie zarysowaną harmonię. Rodriguez otoczył się przy tym znakomitymi muzykami, nie tylko doskonale realizującymi jego dźwiękowe wizje, ale niejednokrotnie przykuwającymi uwagę nadzwyczajnym polotem i inwencją. Na poprzednich płytach pianista otaczał się muzykami z jazzowego panteonu jak m.in. Richard Bona, Esperanza Spalding czy Ibrahim Maalouf. Tym razem zaufał zaledwie dwóm sprawdzonym muzykom, powierzając im oprawę swych nowych utworów. Trzeba przyznać, iż pozbawiona przepychu muzyka Alfredo Rodrigueza dużo na tym zyskała. Mimo ogromnego wkładu Munira Hossna i znanego już z poprzedniej płyty artysty, Michaela Olivery, "The Little Dream" robi wrażenie płyty bardziej eksponującej indywidualność pianisty i jego osobisty sposób postrzegania dźwiękowej przestrzeni.
Rodriguez lubi na swych płytach umieszczać poza własnymi kompozycjami, także tematy powszechnie znane. Przekonaliśmy się już o tym słuchając jego wersji "Chan Chan" (z repertuaru Buena Vista Social Club), "Adios Nonino" Astora Piazzolli, czy "Guantanamera" Joseíto Fernándeza. Na "The Little Dream" odkrywamy natomiast pełną wdzięku, a jednoczesnie nie stroniącą od innowacji wersję słynnego tematu Consuelo Velasqueza: "Besame Mucho".
Z każdą kolejna płytą kubański pianista umacnia swą pozycję na jazzowej scenie. "The Little Dream" stanowi wyjątkowo silny punkt w jego dotychczasowej dyskografi, a zarazem robi wrażenie najbardziej osobistej z dotychczasowych jego płyt.
Premiera 23 lutego 2018.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

 

 

Alfredo RODGRIGUEZ: The Little Dream
CD 2018, Mack Avenue MAC 1130

program:
  1. Dawn
  2. The Little Dream
  3. Silver Rain
  4. Bloom
  5. Dance Like A Child
  6. Vamos Todos A Cantar
  7. Besame Mucho
  8. Tree Of Stars
  9. World Of Colors
10. Alegria
11. Moonbeam
12. De Rua Pra Rua (From Street To Street)

personel:
Alfredo Rodriguez - fortepian, wokal, Rhodes
Munir Hossn - gitara, gitara basowa
Michael Olivera - perkusja, instr. perkusyjne

 

opisy poprzednich albumów Alfredo Rodrigueza:

 

opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ

czwartek, 08 lutego 2018, longplay_2010
Tagi: jazz R

Polecane wpisy