Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

NOWY ADRES

Od 1 marca wszystkie nowe wpisy
publikowane są pod adresem:

longplay1.blogspot.com

Blog > Komentarze do wpisu

Wojciech CIURAJ: Ballady bez Romansów

Uważaj na nogi; Pleśń; Ballady bez Romansów; Cuda niewidy; Okrąglik; Ścięci; Złość; Lepsze kolory.

Gitarzysta i wokalista Wojciech Ciuraj to lider progresywnej grupy Walfad, mającej na swym koncie trzy świetnie przyjęte albumy oraz koncertowe suportowanie takich wykonawców jak Procol Harum czy Marillion. Pod koniec 2017 roku ukazała się pierwsza solowa płyta muzyka "Ballady bez Romansów". Artysta postawił tym razem na krótkie formy utrzymane w melodyjnej konwencji łącząc brzmienia lat 70-tych z elementami muzyki folk. Do zespołu Wojciech Ciuraj zaprosił swych wieloletnich przyjaciół z rodzinnego Wodzisławia Śląskiego, z którymi jednak nie miał dotąd sposobności współpracować. Ich doświadczenia zdobyte na gruntach muzyki klasycznej, jazzowej i popu, w połączeniu z rockową naturą lidera stworzyły interesującą mieszankę brzmień i klimatów.
Krótkie i zwarte utwory jako całość tworzą konceptualną całość, której przekaz odczytać można jako protest przeciw ingerencji człowieka w świat przyrody i naturę. W tekstach dostrzeżemy nawiązania do romantycznej poezji Mickiewicza, ale też "Władcy pierścieni" J.R.R. Tolkiena. Wszystkie jednak łączy jeden klucz i przesłanie.
Poza gitarą i charakterystycznym głosem lidera, bardzo ważną rolę w wykreowaniu brzmienia na płycie mają oczywiście klawisze (Paweł Kukla), ale też nadające utworom szczególnego smaku skrzypce (Piotr Rachwał) i flet (Zofia Neugebauer).
Utwory pojawiają się jeden po drugim z każdą minutą wciągając odbiorcę w klimat zadumy i kontemplacyjnego zasłuchania. Gitara lidera nie zaskakuje nas jakimiś wirtuozowskimi solówkami, pełniąc raczej rolę narratora, niejednokrotnie dopowiadającego treść. Najlepsze czeka nas jednak na koniec.
Drapieżna "Złość" oparta na ciężkim niemal hard rockowym gitarowym riffie, ozdobiona dyskretnie brzmiącymi partiami organów i świetnym solem skrzypiec, oraz "Lepsze kolory", stanowią prawdziwe opus magnum całego albumu.
Biorąc pod uwagę fakt, że utwory mienią się rozmaitymi smaczkami i często fantazyjną aranżacją, trochę szkoda że w nagraniach chwilami wyraźnie brak tak potrzebnej w tym przypadku brzmieniowej przestrzeni i dźwiękowego dystansu.
Album ukazał się 10 listopada 2017.

Robert Ratajczak

o płycie przeczytasz również: TUTAJ

______________________________________________________________________________

Wojciech CIURAJ: Ballady bez Romansów
CD, Emet Records 001

program:
1. Uważaj na nogi
2. Pleśń
3. Ballady bez Romansów
4. Cuda niewidy
5. Okrąglik:
 1/ Pierwsze kroki
 2/ Poza zasięgiem wzroku
 3/ Woń jest konaniem kwiatów
6. Ścięci
7. Złość
8. Lepsze kolory

personel:
Wojciech Ciuraj - wokal, gitary, mandolina
Zofia Neugebauer - flet
Piotr Rachwał - skrzypce
Paweł Kukla - instr. klawiszowe
Klaudia Wachtarczyk - gitara basowa
Dawid Klimuszko - perkusja
oraz:
Daniel Arendalski - gitara, instr. klawiszowe

______________________________________________________________________________

czwartek, 18 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: C rock blues

Polecane wpisy