Recenzje ok. 2500 albumów. Klasyka, Jazz, Blues, Rock, Pop.

Yelena Eckemoff
Manu Katché

Colors
PREMIERA 22 LUTEGO 2019

Radosław Sobczak
Marcin T.Łukaszewski - Piano Etudes
(2018)

Symfonia Wielkopolska 1918 / Pieśni powstańcze
(2018)

Zuzanna Lisiecka
Schubert / Liszt - Schwanengesang

Anna Miernik
My Polish Reflection
(2018)

A TRE
Bargielski, Krzanowski, Moryto
(2018)

Blog > Komentarze do wpisu

SUOVA: Somewhere In The Middle

Warlords; Let It Happen; Black Roses; Kołysanka dla Świerszczy; Night Train to Warsaw; Clouds Like Trees; Not Over Yet; Pilgrim.

SUOVA to warszawska instrumentalno-wokalna formacja, która powstała w 2016 roku z przedsięwzięcia początkowo planowanego jako jako jednorazowy projekt. Inicjatorem działalności zespołu jest kompozytor i klawiszowiec Arcadius Mauritz. Skład uzupełniają: wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Martyna Zając, trębacz Rafał Dubicki, basista Artur Pruziński i perkusista Paweł Nowak. Na debiutanckiej płycie zespołu "Somewhere In The Middle" znajdziemy osiem premierowych utworów zespołu, będących zgrabną mieszanka popu, trip hopu, ambientu, world music i jazzu.
O wyjątkowości projektu decyduje fakt, iż tworzący go muzycy, to artyści śmiało eksperymentujący z rozmaitymi dziedzinami sztuki (fotografia, film, literatura, poezja). Właśnie ta otwartość i twórczy dualizm, powoduje że na pozór proste i błahe piosenki wypełniające ten, ciekawy również pod względem edytorskim album, brzmią głębiej, pełniej i bardziej przestrzennie.
Pośród dwujęzycznych piosenek, śpiewanych charakterystycznym ciepłym głosem przez Martynę Zając, znajdziemy zarówno dynamiczne i pełne ekspresji utwory, jak i stylowe, liryczne ballady. W drugiej grupie zdecydowanie wyróżnia się, wyposażona w poetycki tekst, świetnie zaaranżowana  "Kołysanka dla Świerszczy".
Uwagę zwraca, wokalnie zaaranżowana na wielogłos, zaśpiewana bez słów "Clouds Like Trees". Efekt przestrzennie brzmiących chórków osiągnięty poprzez kilkukrotne nałożenie głosu wokalistki, to jeden z najważniejszych atrybutów nagrań na "Somewhere In The Middle".
Z kolei doskonałym uzupełnieniem nieco sterylnego brzmienia niektórych nagrań jest trąbka Rafała Dubickiego, w dużej mierze decydująca o ambient-jazzowym charakterze utworów.
SUOVA to niewątpliwie jedno z najciekawszych zjawisk z pogranicza muzyki pop i jazzu, jakie pojawiły się wciągu ostatnich lat na polskiej scenie. Czy grupa wszechstronnie zapracowanych artystów, równolegle zaangażowanych w rozmaite przedsięwzięcia, wypracuje zespołowi silną markę, przekonamy się wkrótce.
Premiera płyty 2 lutego 2018.

Robert Ratajczak

SUOVA: Somewhere In The Middle
CD, Suova

program:
1. Warlords
2. Let It Happen
3. Black Roses
4. Kołysanka dla Świerszczy
5. Night Train to Warsaw
6. Clouds Like Trees
7. Not Over Yet
8. Pilgrim

personel:
Martyna Zając - wokal
Rafał Dubicki - trąbka, flugelhorn
Arcadius Mauritz - instr. klawiszowe
Artur Pruziński - gitara basowa
Paweł Nowak - perkusja
oraz:
Artur Łukasiewicz - gitara
Robert Seniuta - skrzypce
Damian Całka - perkusjonalia
Katarzyna
K8 Rościńska - chórki

czwartek, 25 stycznia 2018, longplay_2010
Tagi: Pop s

Polecane wpisy